banner211

Van’a göçmen akını sürüyor!

Umut uğruna ülkelerinden kaçıp ülkemize sığınan göçmenlerin dramı her geçen gün artarak devam ediyor. Son zamanlarda ortaya çıkan yeni tehlike ise Yunanistan’ın 15 bin göçmen alacağı yalanı. Kaçakçıların, ‘Yunanistan 15 bin göçmen alacak" yalanı İran'da bulunan göçmenlere kadar ulaştı. Binlerce göçmen Türkiye sınırına yığılmaya başladı. Van, Hakkari ve Ağrı sınırlarına dayanan göçmenlere karşı alarm verildi. Ancak sınırdan yasadışı yollarla geçiş yapan göçmenleri bekleyen tehlikeler bitmiyor.

Van’a göçmen akını sürüyor!

ŞEHRİVAN ÖZEL: MERAL YILDIZ- Avrupa’ya göçmen alınacağı söylentileri gibi bir çok asılsız haberden dolayı yola düşen umut yolcularının yolculuğu hayal kırıklığı ile bitmeye devam ediyor. Yıl boyunca Van üzerinden batıya ve farklı ülkelere göçmek için yollara düşen göçmenler bir taraftan da hayata tutunmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde karların erimesiyle 6 göçmenin cansız bedenine ulaşılan Van’da, farklı ilçelerden, acı haberler gelmeye devam ederken, güvenlik güçleri ise her gün neredeyse yüzlerce göçmeni Van sınırlarında alıkoyuyor. Umutsuz da olsa bir umut yolculuğuna çıkan göçmenlerin Van ve bölge illerine akını devam ederken, göçmen kaçakçıların sayısı da her geçen gün artıyor. Valilik ve Emniyet ise bu akının önüne geçmek için operasyon ve çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Umut uğruna ülkelerinden kaçıp ülkemize sığınan göçmenlerin dramı her geçen gün artarak devam ediyor. Son zamanlarda ortaya çıkan yeni tehlike ise Yunanistan’ın 15 bin göçmen alacağı yalanı. Kaçakçıların, ‘Yunanistan 15 bin göçmen alacak" yalanı İran'da bulunan göçmenlere kadar ulaştı. Binlerce göçmen Türkiye sınırına yığılmaya başladı. Van, Hakkari ve Ağrı sınırlarına dayanan göçmenlere karşı alarm verildi. Ancak sınırdan yasadışı yollarla geçiş yapan göçmenleri bekleyen tehlikeler bitmiyor. En son geçtiğimiz günlerde donarak ölen 6 göçmenin dramı yürekleri burkarken umut yolculuğuna çıkan göçmenlerin sayısı katlanarak artmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Van'ın Başkale ilçesinin İran sınırında 6 erkek cesedi bulunması yürekleri sızlatmıştı. Donarak öldükleri tespit edilen göçmenlerin bir umut uğruna topraklarından kaçıp geldikleri bilinen bir gerçek. Van İl Emniyet Müdürlüğü Göçmen Kaçakçılığı Şube Müdürlüğü ekipleri, kaçak göçmenlerin Van üzerinden batı illerine götürülmeye çalışılacağını tespit etti.

ŞOK EVLERİ TEK TEK TESPİT EDİLDİ

Van'da eski terk edilmiş evlerin kaçak göçmenlerin tutulduğu şok evlerine dönüştürüldüğü tespit edildi. Van polisi, bu evlerin adreslerini tespit etti. Kaçak göçmenlerin tutulduğu şok evlerine tek tek operasyonlar düzenlendi.

SINIRI GEÇEN BİN 200 GÖÇMEN YAKALANDI

Polis ve jandarmanın ortaklaşa düzenlediği operasyonlarda kaçakçıların dedikodusuna inanarak sınırı geçen bin 200 düzensiz göçmen yakalandı. Çoğunluğu Afganistan ve Pakistan uyruklu düzensiz göçmenler ülkelerine geri gönderilmek üzere Geri Gönderme Merkezleri'ne teslim edildi.

MİLYONLARCA LİRALIK VURGUN YAPMIŞLAR

Kaçakçılık çetelerinin, bu oyunlarıyla göçmenleri kandırdığı, her göçmenden 1000-1500 Dolar para aldıkları belirlendi. Çete üyelerinin bu sayede milyonlarla liralık haksız kazanç sağladığı tespit edildi.

VALİ BİLMEZ’DEN AÇIKLAMA

Geçtiğimiz günlerde Van'ın Başkale ilçesinin İran sınırında 6 erkek cesedi bulunmuştu. Vali Mehmet Emin Bilmez, yaptığı açıklamada, 12 Nisan günü saat 14.00 sıralarında Başkale ilçesi İran İslam Cumhuriyeti sınırındaki Gelenler Mahallesi Güllük Hudut Karakol Komutanlığına yaklaşık 2 kilometre mesafede kimliği henüz belirlenemeyen 2 düzensiz göçmenin cesedinin tespit edildiğini söyledi.

DONMUŞ 4 ERKEK CESEDİ DAHA BULUNDU

Bunun üzerine güvenlik güçlerince bölgede yapılan arama tarama çalışmaları sırasında Sultançayır Dere yatağında yüzer metre arayla donmuş 4 erkek cesedi daha bulunduğunu belirten Vali Bilmez, şöyle konuştu: "Uyruğu tespit edilemeyen cesetlerin 20-25 yaşlarında olduğu, ilk belirlemelere göre ölüm olayının kışın meydana geldiği, karların erimesi sonrası cesetlerin ortaya çıktığı değerlendirilmektedir. Güvenlik güçlerimizce bölgede arama çalışmalarına devam edilmektedir. Başkale Devlet Hastanesine kaldırılan cesetler ileri tetkik ve otopsi işlemleri için Van Adli Tıp Kurumuna sevk edilecektir.”

241 GÖÇMEN YAKALANDI

Hemen hemen her gün onlarca kaçak göçmenin yakalandığı haber olurken, özellikle son günlerde bu tarz haberler çok sık gündem olmaya başladı. Son olarak 15 Nisan tarihinde Van'da yurda yasa dışı yollarla girdikleri belirlenen 241 düzensiz göçmen yakalandığı bilgisi gelmişti. İl Jandarma Komutanlığından yapılan açıklamaya göre, Başkale, Çaldıran, Erciş, Gürpınar, Muradiye ve Saray ilçelerinde jandarma ekiplerince yürütülen çalışmalarda, 192 Afganistan, 43 Pakistan ve 6 Bangladeş uyruklu düzensiz göçmenin yurda yasa dışı yollardan girdiğini tespit etti.

2 KİŞİ TUTUKLANDI

Yakalanan 241 düzensiz göçmen, işlemlerin ardından ülkelerine gönderilmek üzere, İl Göç İdaresi Müdürlüğüne teslim edildi. Göçmenlere organizatörlük yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınan 4 kişiden 2'si tutuklandı, 3 minibüse ise el konuldu.

Şehrivan Gazetesi olarak son zamanlarda yakalanan göçmen sayısı ve yakalandıkları noktaları sizler için derledik.

İŞTE SAYILAR VE YAKALANDIKLARI NOKTALAR

Sadece son zamanlarda Van’da kaçak girişlerin ve göçmen operasyonlarının ardı arkası kesilmezken son bir kaç haftada farklı zamanlar güvenlik güçlerine yansıyan göçmen hareketleri şu şekilde kamuoyu ile paylaşıldı:

-Van'ın Başkale ilçesinde yurda yasa dışı yollarla girdiği belirlenen 137 düzensiz göçmen yakalandı.

-Van'ın Başkale ilçesinde yurda yasa dışı yollardan giren 11 düzensiz göçmen yakalandı.

-Van'ın Başkale ilçesinde yurda yasa dışı yollarla girdiği belirlenen 51 düzensiz göçmen yakalandı. İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, devriye sırasında, İran sınırındaki Kaşkol Mahallesi Sarısu mevkisinde yaya grubu durdurdu. Kontrollerde, yurda yasa dışı yollarla girdiği belirlenen 51 Afganistan ve Pakistan uyruklu yakalandı.

-Van'da yurda yasa dışı yollardan giren 58 düzensiz göçmen yakalandı. İl Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, Erciş-Van kara yolunda devriye görevi sırasında şüphe üzerine bir kamyoneti durdurdu. Kamyonette yapılan aramada yurda yasa dışı yollardan giren 57 Afganistan ve bir Pakistan uyruklu düzensiz göçmen yakalandı.

-Van'ın Başkale ilçesinde yurda yasa dışı yollarla girdiği belirlenen 130 düzensiz göçmen yakalandı. İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, Eşmepınar, Albayrak ve Bebleşin bölgelerinde yurda yasa dışı giriş yapanlara yönelik operasyon gerçekleştirdi. Operasyonda, Afganistan, Pakistan ve Bangladeş uyruklu 130 düzensiz göçmen yakalandı.

-Van'ın Muradiye ilçesinde yurda yasa dışı yollarla girdiği belirlenen 67 düzensiz göçmen yakalandı. Muradiye Alpaslan Jandarma ve Erciş Merkez Karakol Komutanlığı ekipleri, Van-Erciş kara yolunda göçmen kaçakçılığına yönelik çalışma yürüttü. Ekipler, uygulama noktası yakınlarında düzensiz göçmenleri indirip kaçmaya çalışan Ç.E'nin kullandığı minibüsü durdurdu. Kaçak yollarla yurda giriş yaptığı tespit edilen Afganistan uyruklu 39 düzensiz göçmen yakalandı.

-Van'ın Muradiye ve Tuşba ilçelerinde yurda yasa dışı yollarla girdiği belirlenen 129 düzensiz göçmen yakalandı. İl Jandarma Komutanlığından yapılan açıklamaya göre, Muradiye Merkez Jandarma Karakol Komutanlığı ile Çaldıran İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Muradiye'nin Açıkyol ve Ünseli mahalleleri ile Tuşba'ya bağlı Esenpınar Mahallesi'nde operasyonlar düzenledi. Operasyonlarda, yasa dışı yollarla girdiği belirlenen 106 Afganistan ile 23 Pakistan uyruklu yakalandı.

-Van'ın Başkale ilçesinde yurda yasa dışı yollarla girdiği belirlenen 72 düzensiz göçmen yakalandı. İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, Albayrak mevkisinde yaya grubu durdurdu. Kontrollerde yurda yasa dışı yollarla girdiği belirlenen Afganistan, Pakistan ve Bangladeş uyruklu 72 düzensiz göçmen yakalandı.

-Van'ın İpekyolu ilçesinde yurda yasa dışı yollarla girdiği belirlenen 75 düzensiz göçmen yakalandı. İl Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, İlçe Emniyet Müdürlüğü Devriye Ekipler Amirliği ekipleri, Seyit Fehim Arvasi Mahallesi Filiz Sokağı'ndaki bir eve operasyon düzenledi. Operasyonda, yurda yasa dışı yollardan girdiği belirlenen 75 Afganistan uyruklu yakalandı, 3 şüpheli gözaltına alındı.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2019, 08:58
YORUM EKLE

banner201