VAN’A NEWROZ HEDİYESİ!

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani yaptıkları görüşme sonrası basın toplantısı düzenledi.

VAN’A NEWROZ HEDİYESİ!

Bakan Davutoğlu, sınır kapılarıyla ilgili en kısa zamanda adım atılması için mutabık kaldıklarını ve bunun 2 ülke halkı için nevruz hediyesi olduğunu söyledi. Davutoğlu, öncelikleri arasında Irak'ın refahının artmasının bulunduğunu, bu kapsamda Irak'ta petrol ihracatı ve ilgili ihtilafların da çözülmesinin en büyük temennileri olduğunu belirterek şöyle konuştu:

"Sayın Neçirvan Barzani ve beraberindeki İmar ve Kalkınma Bakanı ile valilerle Van'ı ziyaret ediyorlar. İki hafta önce Süleymaniye ve Erbil'e yaptığım ziyaretlerde gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür ederim. Orada çok verimli görüşmeler gerçekleştirmiştik. Sabah saatlerinde de Van Valimizin ev sahipliğinde kahvaltıda bir araya geldik. Bu gerçekten bizim açımızdan çok önemli bir ziyaret. Bu ilişkilerimiz açısından son derece önemlidir. Tarihi bağlarımız anlamında köklü olan ilişkilerimiz daha da önemli bir ivme kazandı. Sayın Mesut Barzani de Diyarbakır'da Başbakanımızla görüşmüşlerdi. Bu dostane ziyaretler çok önemlidir. Bende Süleymaniye'den gördüğüm ilgiden çok etkilendim. Bu ilişkileri ileri seviyeye götürmek için önemli görüşmeler yaptık. Irak, Türkiye'nin en önemli ticaret ortağıdır. Almanya'dan sonda ikinci en büyük ihracat yaptığımız ülkedir. Bu ilişkinin yaklaşık yüzde 70'i de Irak Kürdistan bölgesiyle yapılıyor. Bunun için Erbil ve Süleymaniye bizim için Irak'ın diğer bölgelerine açılan kapılardı. Iraklı üçüncü bir köprü inşa edilmesi ve 5 ayrı noktada da kapıların açılması için önemli görüşmeler yaptık. Kapılarla ilgili en kısa zamanda adım atılması için mutabık kaldık. Bu bölgelerimizde yaşayan vatandaşlarımıza nevruz hediyesidir. İnşallah bu görüşmeleri en kısa sürede bitirerek adımlar atarız. Daha önce Irak ile yaptığımız görüşmelerde Irak hükümetiyle prensipte anlaşmıştık. Bundan sonra Türkiye Irak arasındaki ilişkiler zenginleşerek gelişecektir."

KARDEŞLERİMİZİN KANININ AKMASI BİZİ ÜZÜYOR

Irak'ta terör olaylarından dolayı hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet dileyen Davutoğlu, Türkiye'nın, Irak'ın bütün kesimleriyle dostluk ve kardeşliğini pekiştireceğini, bu ülkede kan dökülmesine üzüldüklerini anlatırken, "Ümit ederiz ki Irak huzur ve güvene en kısa sürede kavuşur. Irak'ın refahının artması önceliğimizdir. Bu çerçevede Irak'ta petrol ihracatı ve ihtilafları bir an önce çözülmesi en büyük temennimizdir. Irak; insan ve doğal kaynak olarak bölgenin en zengin ülkesidir. Hem Irak halkının bütün kesimi mutlu olacak hem de Irak bu bölgede yükselen bir ülke olarak Türkiye ile birlikte ileriye yürüyecek. İşbirliğimizin ve verdiğimiz taahhütlerimizin her zaman arkasındayız. İnşallah geleceğe hep beraber yürürüz" diye konuştu.

"VAN'DA OLMAKTAN MUTLUYUM"

Neçirvan Barzani ise, Bakan Davutoğlu'na teşekkür ederek, Van'ı ilk kez ziyaret etmekten dolayı mutlu olduğunu, geçmişte ülkelerini terk etmek zorunda kalan binlerce Kürt'e Van, Şırnak ve Hakkari'nin kapılarını açtığını söyledi. Barzani, "İlişkilerimiz iyi bir mesafe aldı. Bu ilişkileri geliştirmenin alanları var. Sayın Bakanın da söylediği gibi köprünün yapılması ve diğer kapıların açılmasıdır. Tüm alanlardaki ilişkilerimizi geliştirmek için bir adım olur bu. Son yıllarda Türkiye'nin elde ettiği güzel gelişmeler olarak değerlendiriyoruz. Dileğimiz kalıcı bir çözüme gitmesidir" dedi. Neçirvan Barzani Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmek üzere Van'dan ayrılırken, Bakan Davutoğlu ise Van'ın Erciş ilçesine geçti.

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2014, 15:07
YORUM EKLE