Van'a yeni sanayi bölgesi geliyor!

Van’ın 90’lı yıllardan sonra yitirdiği en önemli potansiyeli olan tarım ve hayvancılığı yeniden canlandıracak olan yatırım konusunda uzun bir aradan sonra beklenen müjdeli haber geldi. Tekstilkent ile tekstilde önemli bir kent haline gelen, turizmde bir destinasyon merkezi olmaya çalışan Van’da, hayvancılıkta kentin şaha kalkması konusundaki önemli proje olan Van Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi noktasında yine Vali Murat Zorluoğlu öncülüğünde düğmeye basıldı.

Van'a yeni sanayi bölgesi geliyor!

Vali Zorluoğlu eliyle Van’a kazandırılan önemli projeler ve çalışmalardan sonra bir önemli hamle de dün geldi. Müjdelerin ardı ardına geldiği kente gelen en son ve en önemli haber de Van Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi oldu.

 

Son bir kaç yıldır Van’ın gündeminden düşmeyen ve geleceğin en önemli yatırımlarından birisi olarak görülen Van Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi konusunda iyi haber geldi. Van Valiliği’nin öncülüğünde kentte bir çok kurum ve kuruluşun paydaş olacağı şekilde planlanan ve hayata geçirilmesi konusunda büyük beklentiler oluşan Van TDİ OSB konusunda Vali Murat Zorluoğlu başkanlığında yapılan toplantıdan sonra toplantı detayı Van kamuoyuna “Van tarıma dayalı ihtisas organize sanayi bölgesi hayırlı olsun.” mesajı ile paylaşıldı. Daha önce oluşturulan müteşebbis heyetinin de katılımıyla yapılan toplantıda projenin hayata geçirilmesi anlamında paydaşların sayısı da artırılırken 4 yeni belediyenin de projenin ortak olarak güncellendiği duyuruldu. Van’ın tarım ve hayvancılıkta geçmişteki potansiyeli yeniden yakalaması anlamında büyük bir potansiyel olarak görülen yatırımla ilgili Vali Zorluoğlu başkanlığındaki heyet projenin en kısa sürede hayata geçirilmesi kararı alındığını da kamuoyu ile paylaştı. Karar halen 100 binin üzerinde hayvanın şehir merkezinde bulunduğu ve geleneksel yönetmelerle bakıldığı kenti için de önemli bir haber olarak yankılandı.

 

 

HEMEN TOPLANDILAR HEMEN KARARA BAĞLADILAR!

 

Van’ın son yıllarda en çok konuştuğu projelerden birisi olan Van TDİ OSB konusunda müteşebbis heyeti Murat Zorluoğlu başkanlığında flaş bir karar ile toplandı. Toplantı açılışında yapılan sunumda, sekretaryasını İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün yürüttüğü VAN TDİ OSB projesinin hayata geçirilme gerekçeleri katılımcılarla paylaşılırken, projenin kent içinde yoğun olarak sürdürülen hayvancılık faaliyetlerinin il merkezi dışına çıkarılmasının gerekliliği ve Van’da hayvancılık işletmelerinin geliştirilerek, faaliyetlerin daha bilinçli yürütülmesi için elzem olduğu aktarıldı.

 

 

“HAYVANCILIK KENT İÇİN ŞART” DEDİLER

 

Van’a yapılacak hayvancılık yatırımlarının olmazsa olmaz olduğunun bir kez daha altının çizildiği toplantıda önemli kararlar konuşuldu. Sunumlar ve görüşmelerle ehemmiyeti ortaya konulan proje konusunda yeni ortaklıklar da konuşuldu. Sunum içeriğinde, kent içindeki hayvancılık faaliyetlerinin; sayı, kapasite ve ilimizin hayvancılık işletmeleri içerisindeki yeri ve ekonomik değerine ait verilere de yer verilirken, VAN TDİ OSB ile hayvancılık yatırımları için gerekli alt yapının hazırlanarak, profesyonel hayvancılık fırsatı doğacağı ve girişimcilerin tek çatı altında örgütlenebileceği iletildi. Müteşebbis heyetin yapılanması, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı nezdindeki girişimler ve geri dönüşlerin de paylaşılmasıyla süren toplantıda, sürecin sorunsuz ilerlemesi için sunulan çözüm önerisi ışığında müteşebbis heyete Tuşba, Edremit, Gürpınar ve Gevaş ilçe belediyelerinin de hissedar olarak eklenmesi kararlaştırıldı.

 

VALİ KARARLI: İKİ HAFTA İÇERİSİNDE RESMİ BAŞVURU YAPILSIN!

 

Sunumun ardından, masa etrafında toplanan herkesin VAN TDİ OSB kurulması konusunda hemfikir olduğunu belirten Vali Zorluoğlu, “Projeyle asıl amacımız; Van ekonomisine ve kalkınmasına önemli katkı sağlayabilecek hayvancılık sektörünü geliştirmek ve sürdürülebilirliğini sağlamaktır. Bu konuda Valilik, Van Büyükşehir Belediyesi ve YİKOB olarak üzerimize düşeni yapacağız. Paydaşlarımızın hisselerini güncelledik. Bugün bu toplantıdan çıkar çıkmaz paydaşlarla gerekli yazışmaların yapılmasını ve belediye meclis kararları alınmasını, 2 hafta içerisinde de gerekli kaynağın tedarik edilerek resmi başvurunun tamamlanmasını istiyorum. Gelecek nesillerin bizlere çok dua edeceği bir karar aldığımızı düşünüyorum. Şehrimiz için hayırlı ve önemli bir hizmettir. Hayırlı uğurlu olsun başlatıyoruz. Şehrimizin kalkınmasına, ekonomisine ve geleceğine verdiğiniz destekler için teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

 

GÖRÜŞLER BİLDİRİLDİ, BİSMİLLAH DENİLDİ!

 

Tüm katılımcıların söz alarak, işletmeyle ilgili görüş, talep ve önerilerini de sıraladığı toplantıya, Vali Yardımcısı İbrahim Civelek, İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Cemil Öztürk, Edremit Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Atif Çiçekli, Gürpınar Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Osman Doğramacı, Tuşba Belediye Başkanı Fevzi Özgökçe, Gevaş Belediye Başkanı Sinan Hakan, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İbrahim Görentaş, Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necdet Takva, Van Ticaret Borsası Başkanı Naif Süer, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Yalçın, YİKOB temsilcisi İbrahim Yeşil, Van Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Sabri Yılmaz ve Van Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Nurhan Dayan katıldı.

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2018, 08:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER