VAN'DA 15 ŞUBAT GERGİNLİĞİ

Van’da Abdullah Öcalan'ın Kenya'dan Türkiye'ye getirilişinin 17’nci yıldönümünü protesto etmek amacıyla HDP-DBP tarafından düzenlenen yürüyüşün ardından olaylar çıktı. Çıkan olaylarda 6 kişi gözaltına alındı.

VAN'DA 15 ŞUBAT GERGİNLİĞİ

Yürüyüşe HDP Van Milletvekilleri Adem Geveri, Tuğba Hezer, Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kaya ve kalabalık bir kitle katıldı. Hacıbekir Caddesi'ndeki Sebze Hali Kavşağı'nda toplanan grup Kürtçe 'Yaşasın Başkan Apo', 'Kürdistan faşizme mezar olacak' sloganları atarak İkinisan Kavşağı'na kadar yürüdükten sonra yoğun güvenlik önlemleri altında basın açıklaması yaptı. 

 

HEZER: HALKIMIZ İÇİN GÖRKEMLİ ŞEKİLDE YÜRÜYECEĞİZ

HDP Van Milletvekili Tuba Hezer, zorlu ve direniş dolu günlerden geçtiklerini belirterek şöyle dedi:
“Cizre, Silopi, Sur, Şırnak, İdil'de yıllardır yüzünü hep karanlık ve kirli bir şekilde gösteren devlet iktidarlar değiştirip yine kirli güçle Kürdistan'da faşizmin bayrağını sallandırmak için topyekun saldırmaktadır. Bizler Kürdistan da onların kirli ellerle açtıkları hendeklere faşizmin bayrağını gömüp özgürlük bayrağını asıp onurlu bir şekilde dalgalandıracağız. Bizler bu onurlu yolda sadece Kürt halkı için değil tüm halklar için bu yolu en görkemli bir şekilde yürüyeceğiz.” 
 

6 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Yapılan açıklama ardından kalabalık dağıldı. Bazı gruplar ise ara sokaklarda toplandı. Yaklaşık 100 kişilik bir grup, güvenlik önlemi alan  polise taş atınca olaylar çıktı. Polis taş atan göstericilere tazyikli su ve gaz bombalarıyla müdahale etti. Ara sokaklarda olaylar devam ederken 6 kişi gözaltına alındı. 

 

Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2016, 16:07
YORUM EKLE