banner166

VAN'DA 2 OKULA ZARAR VERİLDİ

Van’da kimliği belirsiz kişi ve kişilerce Mustafa Cengiz İlkokulu ve Erek Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne molotofkokteyli atıldı.

VAN'DA 2 OKULA ZARAR VERİLDİ

Van’da kimliği belirsiz kişi ve kişilerce Mustafa Cengiz İlkokulu ve Erek Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne molotofkokteyli atıldı. 

 

Alınan bilgilere göre, olay, Mustafa Cengiz İlkokulu’na saat 19.30 sıralarında gelen yüzü maskeli kimliği belirsiz kişi ve kişilerce okulun anasınıfı ve bazı bölümlerine molotofkokteyli atıldı. Çıkan yangında okulun çeşitli bölümleri zarar görürken, yapılan müdahale sonucu yangın kısa sürede kontrol altına alındı. Öte yandan, aynı saatlerde Bostaniçi Mahallesi’nde bulunan Erek Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne de bir saldırı gerçekleştirildi. Okulun sadece Atatürk köşesine atılan molotofkokteylinin alev alması sonucu çıkan yangında da hasar oluştu. Olay ile ilgili soruşturma devam ederken, okulların onarımı için de çalışma başlatıldı.

 

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Van Milli Eğitim Müdürü Kıyasettin Kirekin, “Dün akşam saat 19.30 sıralarında yüzü maskeli kişiler veya kişilerce Edremit ilçemize bağlı Mustafa Cengiz İlkokulu’na yönelik bir saldırı gerçekleşmiştir. Okulun arka tarafındaki tüm camlar kırılmış durumda. Çok sayıda taş ve beton yığınlarıyla okulun dış cephesine zarar verilmiş. Okulun camı kırılarak içeriye molotofkokteyli atılmış, anasınıfı şu an kullanılamaz durumda. Okulun birinci katı duman isi ile kaplamış. Bu nedenle tahrip edilen anasınıfında öğrenciler öğrenim görememektedir. Okulun yapımı ve onarımı için müdürlüğümüzce çalışma başlatılmıştır. Öte yandan aynı saatlerde Bostaniçi Mahallesi’nde bulunan Erek Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemize de bir molotoflu saldırıda bulunulmuş ve Atatürk köşesi yakılmış durumda. Bu okulumuzda da gerekli çalışmalar başlatılmıştır. Yaşanan bu olayı kınıyoruz.” Dedi.

 

VALİLİKTEN AÇIKLAMA GELDİ

Molotof kokteyli atılan okullarla ilgili Van Valiliğinden açıklama geldi. Açıklamada, “İlimiz Edremit ilçesinde bulunan Mustafa Cengiz İlkokulu’na, 10/01/2016 tarihinde saat 19.30 sularında, İpekyolu ilçesinde bulunan Erek Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne ise 11/01/2016 günü sabah saatlerinde kimliği belirsiz kişilerce molotof kokteyli ile saldırılar gerçekleştirilmiştir. Mustafa Cengiz İlkokulu’na yönelik saldırıda, okulun camları kırılmış ve anasınıfı molotof kokteyli ile yakılarak kullanılmaz hale getirilmiştir. Çıkan yangın, okulda bulunan görevli tarafından müdahale edilerek büyümeden söndürülmüştür. Erek Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne yapılan saldırıda ise, okulun camı kırılmak suretiyle içeri giren kişi veya kişilerce okul yakılmak istenmiş fakat amaca ulaşılamamıştır. Olaylarla ilgili tahkikat sürdürülmektedir.” Denildi. 

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2016, 13:04
YORUM EKLE