Van’da çocuklardan duygulandıran hareket

Van’ın İpekyolu ilçesinde hurda toplayan 2 kardeş çöpte gördükleri Türk bayraklarını çıkarıp tel örgülere astı.  

Van’da çocuklardan duygulandıran hareket

Meral YILDIZ / ŞEHRİVAN- Van’ın İpekyolu ilçesinde hurda toplayan 2 kardeş çöpte gördükleri Türk bayraklarını çıkarıp tel örgülere astı.  

Olay önceki gün Van’ın İpekyolu ilçesine bağlı Şerefiye Mahallesinde meydana geldi. Bir vatandaşın cep telefonuyla kaydedilen görüntüler, izleyenleri duygulandırdı. Türk bayraklarının çöpe atıldığını gören kağıt toplayıcı Argeş (13) ve Yusuf (14) Duman kardeşler bayrakları tek tek çıkarıp düzgün bir şekilde tel örgülere astı. 

Yaşanan o anların sosyal medya hesabından paylaşılmasının ardından Van Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik şube harekete geçti. Çocukların adresini tespit eden polisler, evlerine giderek çocuklara ve ailelerine hediyeler aldı. 

Görüntülerin sosyal medyada ses getirmesinin ardından Van Valisi Mehmet Emin Bilmez’de çocukları ve aileleri makamında ağırladı. Çocukların örnek davranışından dolayı Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Emin Bilmez, Duman ailesini makamında ağırladı. Şemsettin ve Seyran Duman çiftinin çocukları olan Yunus ve Argeş, Van Valisi tarafından tam altın ve Türk bayrağıyla ödüllendirildi. 

“KENDİLERİYLE GURUR DUYUYORUZ”

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Van Valisi Bilmez, kağıt toplayan çocukların herkesi gururlandıran bir harekette bulunduğunu belirtti. Çocukların örnek davranışını tüm Türkiye halkıyla paylaşmak istediklerini ifade eden Vali Bilmez, “Çocuklarımız çok güzel bir davranış sergiledi. Hakkari’den Van’a eğitim için gelmiş. Daha iyi bir gelecek için hayat şartlarını zorlayarak okumaya çalışan bir ailenin çocukları. Okulların kapalı olduğu dönemde aynı zamanda aile ekonomisine katkıda bulunmaya çalışıyorlar. Hurda toplarken Türk bayraklarını gören Yunus, kardeşine bayrakları çit duvara asılmasını istemiş. Birliğimizin, bağımsızlığımızın sembolü bayrağı alıp kaldırmışlar. Kendileriyle gurur duyuyoruz, iyi ki varlar” dedi.

“BAYRAĞIMIZ İÇİN HER ŞEYİ YAPARIZ”

Güvenlik korucusu babalarının bayrak için mücadele ettiğini anımsatan çocuklar ise kendilerinin de Türk bayrağı için her şeyi yapacaklarını belirterek, hurda malzemesi toplarken çöpte buldukları bayrağı tellere astıklarını söyledi. 

Çocuklarını okutmak için bir mücadele içinde olduklarını dile getiren aile de çocuklarıyla gurur duyduklarını kaydetti.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2020, 13:51
YORUM EKLE
YORUMLAR
Vanlı
Vanlı - 2 ay Önce

Helal size koca yürekli yavrularım. Sayın Valim bence bu çocuklara sahip çıkmak lazım. Desteklenmeli maddi ve manevi olarak.

Hacı bey çorba paça salonu
Hacı bey çorba paça salonu - 2 ay Önce

Hey maşAllah Allah nazarlardan saklasın inşAllah boyle çocuklara can kurban her şey laiksiniz oğlum öpüyorum sizi