Van'da ihalelerde böl-parçala dönemi!

Van’da depremden sonra birçok kurumda başlayan ve afet ve sonrası olağanüstü dönem bitmesine rağmen devam eden direk temin alışkanlığı devam ediyor. Başta Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Döner Sermaye İşletme Müdürlüğü olmak üzere birçok devlet kurumunda son zamanlarda yapılan birçok ihalenin ilana çıkılmadan doğrudan temin usulü ile yapılması, büyük tepkilere neden oluyor. Depremdeki olağanüstü durumda direk temini alışkanlık haline getiren kurumlar bu tutumu devam ettirirken yine bu yöntemle deprem yaşamış ve büyük sıkıntılar yaşayan Van esnafı mağdur ediliyor.

Van'da ihalelerde böl-parçala dönemi!

Van’da birçok devlet kurumunda son zamanlarda yapılan birçok ihalenin ilana çıkılmadan doğrudan temin usulü ile yapılması, büyük tepkilere neden oluyor. Başta bu kurum olmak üzere diğer kurumların depremden sonra alışkanlık haline getirdiği bu yönteme yönelik tepkiler her geçen gün biraz daha artıyor! Depremdeki olağanüstü durumda direk temini alışkanlık haline getiren kurumlar bu tutumu devam ettirirken yine bu yöntemle deprem yaşamış ve büyük sıkıntılar yaşayan Van esnafı mağdur ediliyor.

DEPREMDEN SONRA DİREK TEMİN ARTTI!

Depremden bu yana devlet kurumlarında devam eden direk teminler Van’da iyice huzursuzluk yaratmaya başladı. Başta YYü olmak üzere bir çok kurumda direk teminler ile parçalanmış ihaleler dikkat çekerken, depremin üzerinden uzun süre geçmesine rağmen aynı yöntem aralıksız sürüyor. Söz konusu Döner Sermaye İşletme Müdürlüğü tarafından yapılan ihalelerin ilana çıkılmaması için farklı yöntemlere başvurulduğu ve bölünerek ihale miktarının düşürüldüğü görüldü. İhale bedelinin yüksek olması durumunda ilana çıkma zorunluluğu olan Yüzüncü Yıl üniversitesi Döner Sermaye İşletme Müdürlüğü’nün, bu zorunluluğu ortadan kaldırmak için alımları parçalara bölerek doğrudan temin yoluna başvurduğu ve usulsüzlük yaptığı belirtiliyor.  Doğrudan alımlarla, devlet zarara uğratıldığı gibi, birçok firmanın yapılan ihalelerden haberinin olmamasına yol açılıyor. Yine bu yöntemle deprem yaşamış ve büyük sıkıntılar yaşayan Van esnafı mağdur ediliyor. Özellikle 2011 yılında meydana gelen depremlerden sonra, bu tür ihalelerin daha fazla yapılması dikkat çekiyor.

NEDEN PARÇALI OLARAK YAPILIYOR?

Söz konusu Döner Sermaye İşletme Müdürlüğü’nün ihalelerinden biri de, 12.02.2014 tarihinde ihaleye çıkılan ve 14.02.2014 tarihinde yapılan malzeme alımı ihalesi. Kalp ve Damar Cerrahisi birimi için alınacak olan sarf ilaç ve tıbbi malzemelerin bölünerek iki ihale halinde aynı saatte yapıldığı görülüyor.  Buna benzer çok sayıda ihalenin varlığı, tespit edildi. Yine gıda maddeleri, elektronik malzemeler ve tıbbi cihazların vb. aynı ihalede birleştirilmesi ve doğrudan alım yöntemiyle gerçekleşmesi, akıllarda soru işaretleri bırakıyor. Konu ile ilgili görüşlerine başvurmak üzere aradığımız YYÜ Döner Sermaye İşletme Müdürlüğü yetkililerine ulaşılamadı. Öte yandan, kentteki birçok kurumun yaptığı ihalelerde aynı yola başvurduğu öğrenilirken, Van basınının bundan böyle tüm kurum ihalelerini mercek altına alacağı vurgulandı. (ŞEHRİVAN)

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2014, 12:17
YORUM EKLE