banner186

Van’da izolasyonu ihlal edenlerle ilgili önemli açıklama!

Hayatını kaybeden yüzlerce insan, yoğun bakımdaki hasta sayısı, vaka sayısının her geçen gün artması… Tüm bu olumsuzluklara ve yapılan uyarılara rağmen koronavirüs ile mücadele bir kesimin aşırı rahatlığı büyük sıkıntılar yaratmaya devam ediyor. Bir dönem pandeminin zirve yaptığı ve işlerin korkunç noktaya vardığı Van’da sıkı önlemlere rağmen bazı kesimler tüm tedbirleri hiçe sayıp tüm kentin sağlığını hiçe saymaya devam ediyor.

Van’da izolasyonu ihlal edenlerle ilgili önemli açıklama!

ŞEHRİVAN HABER

Hayatını kaybeden yüzlerce insan, yoğun bakımdaki hasta sayısı, vaka sayısının her geçen gün artması… Tüm bu olumsuzluklara ve yapılan uyarılara rağmen koronavirüs ile mücadele bir kesimin aşırı rahatlığı büyük sıkıntılar yaratmaya devam ediyor. Bir dönem pandeminin zirve yaptığı ve işlerin korkunç noktaya vardığı Van’da sıkı önlemlere rağmen bazı kesimler tüm tedbirleri hiçe sayıp tüm kentin sağlığını hiçe saymaya devam ediyor.

VAN İL SAĞLIK MÜDÜRÜ SÜNNETÇİOĞLU’NDAN İZOLASYON UYARISI!

Mart ayından bu yana Türkiye’de ve Van’da yaşamı felç eden koronavirüs hızlı bir şekilde yayılmaya, can almaya ve insanların sağlığını olumsuz etkilemeye devam ediyor. Aşı çalışmalarının hala nihayete ermediği hastalığa karşı verilen mücadeleye rağmen virüs en yüksek seyirde yayılmaya devam ediyor. Birçok ülkenin yeniden topyekün karantine uygulamaya başladığı, Türkiye genelinde de yeniden artışa geçildiği süreçte Van’da da hem ölüm hem de hastalığın yayılımı sürüyor. Bir dönem çok ciddi bir artış göstermesine rağmen son haftalarda biraz daha kontrol altına alınmaya başlanan virüs buna rağmen her gün onlarca, yüzlerce insana bulaşıyor. Bu anlamda ciddi önlem ve tedbirler alınırken ilgili kurumlar nezdinde süreç titizlikle yürütülmeye çalışılıyor. Fakat buna rağmen hastalıkla ilgili birçok tedbiri, önlemi, izolasyon sürecini hiçe sayan kesimler tehdit oluşturmaya devam ediyor. Zaman zaman kamuoyuna da yansıyan bu ihmaller sürerken Van İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu yaşanan olumsuzluklar nedeniyle açıklama yapmak zorunda kaldı. Sünnetçioğlu, evde izolasyon uygulanan vatandaşların kuralları ihlal ederek dışarı çıktıklarını belirterek Van’ı bir kez daha uyardı.

Son zamanlarda korona virüsle mücadelede önemli yol kat eden Van’da vaka sayısında ise ciddi bir düşüş yaşandı. Özellikle yapılan ciddi çalışmalar sonucunda vaka sayısının düştüğü Van’da, virüsle mücadele ise tüm hızıyla devam ediyor. Özellikle virüsün yayılmasında ciddi bir etken olan vatandaşların izolasyona uymaması üzerine yurt karantinaların uygulanması ile virüsle mücadele tüm hızıyla devam ediyor. Son zamanlarda bazı vatandaşların izolasyona uymaması ile gündemde olan Van’da son noktayı İl Sağlık Müdürü Mahmut Sünnetçioğlu’ndan geldi.

“İZOLASYON KURALLARI UYGULANIRSA BULAŞIN RİSKİ BİR O KADAR AZALACAKTIR”

Gelinen süreç ile ilgili açıklamalarda bulunan Doç. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, İl Sağlık Müdürlüğü olarak korona virüs salgını ile beraber uygulanan filyasyon çalışmalarını başarılı bir şekilde sürdürdüklerini söyledi. Sünnetçioğlu, “Filyasyon ekiplerimiz sahada var güçleriyle ve büyük özveriyle hizmetlerine devam ediyor. Ekiplerimiz tek tek hastaların temas ettiği kişileri tespit etmekte ve bu kişilerin ateş, öksürük, yorgunluk, boğaz ağrısı, eklem ağrısı, tat ve duyu kaybı, nefes darlığı gibi şikayetlerinin olup olmadığı bilgilerini alarak, bu kişileri izolasyona almaktadırlar.”

“VİRÜS BULAŞAN İSİMLERİN TEMASLI İSİMLERİ EKSİKSİZ BİLDİRMESİ ÖNEMLİ”

“Böylelikle taşıyıcı kişinin virüsü başkalarına bulaştırma ihtimali önlenmektedir. Temaslı kişiler ne kadar erken tespit edilip, izolasyon kuralları uygulanırsa bulaşın riski bir o kadar azalacaktır. Bu nedenle ekiplerimiz testi pozitif çıkan hastalarla iletişime geçtiklerinde hastaların temaslılarını eksiksiz bildirmeleri son derece önemlidir. Yaşlı ve kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlarımızın risk grubunda olduklarından kendilerini sürekli olarak sosyal izolasyona almalıdırlar” dedi.

BİRİLERİ TEDBİRLERİ HİÇE SAYMAYA DEVAM EDİYOR!

Doç. Dr. Sünnetçioğlu, filyasyon çalışmaları kapsamında evde izolasyon uygulanan hastaların iyileşene kadar izolasyon kurallarına uyması zorunlu olduğunu ifade ederek, “Ancak evde izolasyon uygulanan vatandaşlarımızın, bu kuralları ihlal ederek dışarı çıktıkları ve hastaneye gitme durumlarında çağrı merkezini aramadan kendi araçları, taksi veya toplu taşıma aracı kullanarak gittikleri tespit edilmiştir.”

HERKESİ TEHLİKEYE ATIYORLAR!

Unutulmamalıdır ki izolasyon kurallarına uymayan kişiler toplum sağlığı için büyük bir risk teşkil ediyor. Evde takipli korona virüs hastaları ve temaslıların öncelikle müdürlüğümüz Pandemi Koordinatörlüğü Çağrı Merkezi 0 (432) 217 70 01, 0 (432) 217 70 02, 0 (432) 217 64 84, 0 (432) 217 64 82 nolu hatlarını aramalarını istiyoruz. Sahada görevli olan filyasyon ekiplerimiz evlere giderek, testlerini alıp gerekli tedaviyi düzenlemektedirler.”

O İSİMLERE CEZAİ İŞLEM UYGULANACAK!

“Ekiplerimizce yapılacak değerlendirme sonrası hastaneye gitmesi gereken hastalarımızın nakilleri araçlarımızla gerçekleştirilecektir. Salgınla mücadele tedbirleri kapsamında karantina kurallarını ihlal ederek evlerinden ayrılan vatandaşlarımız halk sağlığını riske attıkları ve hastalığın başka kişilere bulaşmasına sebebiyet verdikleri için haklarında da gerekli cezai işlem uygulanacaktır. Salgınla mücadelede hem bireysel hem de toplum olarak tedbirlere uymaktan geçiyor” diye konuştu.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE