Van'da kepenkler açılmadı, savaş sessizliği sürüyor!

Van, Hakkari ile Yüksekova, Çukurca ve Şemdinli ilçesinde bugün de kepenkler açılmadı. Van caddelerinde sessizlik ve olayların gerginliği devam ediyor.

Van'da kepenkler açılmadı, savaş sessizliği sürüyor!

Van'da, Kobani'deki olayları protesto etmek amacıyla başlayan olaylar üçüncü güne girerken, kentte kepenkler yine açılmadı. Dün gece geç saatlere kadar olaylar aralıksız devam ederken olayların izleri cadde ve sokaklarda olduğu gibi durmaya devam ediyor. Eylemcilerin yaptığı barıkatlar ve yaktığı lastikler cadde ve sokaklarda durmaya devam ederken, esnaf bugün iyne kepenk açmadı. 

Van'daki olaylarda birçok iş yeri, kamu binası ve araç zarar görürken, veliler ise çocuklarını tedbir amaçlı okula göndermiyor. Üçüncü gününe giren olaylarda sabah saatlerinde kentte kepenkler açılmazken, kimisi de kontak kapatma eylemi başlattı. Kent merkezinde şimdilik sessizlik hakim sürerken, polis ekipleri ise caddelerde geniş güvenlik önlemi almaya başladı.

BÖLGE İLLERİ DE GERGİN

Yüksekova'da bir okul ile Gençlik Hizmetleri Spor il Müdürlüğü ve yanındaki 4 katlı kız yurdu, Şemdinli İlçesi'nde ise, bir okul göstericiler tarafından atılan molotof kokteyleri ile yakıldı. Van'ın Çatak, Başkale; Bitlis'in Tatvan, Hizan ile Hakkari'nin Yüksekova, Şemdinli ve Çukurca ilçelerindeki olaylar gece geç saatlere kadar sokak aralarında sürdü. Van ve Hakkari ile birçok ilçede çok salıda işyeri, bazı banka şubeleri ateşe verilip, tahrip edilirken, Bitlis'in Hizan İlçesi'nde dün saat 19.00'da ilan edilen 'Sokağa çıkma yasağı' saat 21.30'da sona erdi. Olayların gece boyunca sokak aralarında ve bazı caddelerde durmadığı Van, Hakkari ile Yüksekova, Şemdinli ve Çukurca'da bugün de kepenkler açılmadı. Nöbetçi fırın ve eczane dışında işyerlerinin kapalı olduğu kent merkezi ve ilçelerde polisin aldığı güvenlik önlemleri sürdürüldü. Yükseova İlçesi'nde dün gece bir grup gösterici, Cumhuriyet Mahallesi'nde bulunan Cumhuriyet ilkokulu ve ortaokulu ile Yeni Mahalle'de bulunan Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü'ne ait bina ile yanında bulunan 4 katlı kız yurdunu, Şemdinli İlçesi'nde ise Beşevler Mahallesi'nde bulunan Yavuz Sultan Selim İlk ve Ortaokulu atılan molotoflarla yakıldı. Binalarda büyük zarar meydana geldi.

VAN'DA OLAY GERGİNLİĞİ VAR

Öte yandan gözler bugün Diyarbakır'da HDP, DBP ve DTK'nin açıklamasına çevrilirken eylemcilerin saat 11 itibariyle kontak kapatma eylemi başlattıkları belirtildi. Öte yandan kentteki bazı STK ve sendikalar öğlen saatlerinde açıklama için Cumhuriyet Caddesi'ne ineceğini açıklarken, caddelerde polis ve askerin nöbeti de sürüyor. Öte yandan bugün Van'da yine bir yürüyüş olacağı bilgileri gelirken, yürüyüş sırasında olayların yeniden başlayabileceği belirtiliyor.

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2014, 11:05
YORUM EKLE

banner153