banner166

Van’da korkutan depremler!

2011 yılında yaşanan depremin yıl dönümüne kısa bir süre kala yaşanan depremler paniğe neden oldu.

Van’da korkutan depremler!

ŞEHRİVAN HABER: HAMİT KARAKUŞ - 2011 yılında ardı ardına yaşanan büyük depremler ile büyük yıkımlar ve kayıplar yaşayan Van aradan geçen 8 yıla rağmen depremi unutmadı. O tarihten sonra irili ufaklı birçok artçı deprem yaşayan ve depremi bir türlü hayatından çıkaramayan Van’da dün de korkutan depremler yaşandı. Uzun süredir sakin bir süreç geçiren Van’ın ilçelerinde deprem paniği vardı. Saray ilçesinde meydana gelen 4.3 büyüklüğünde depremin ardından Başkale ilçesinde 3.2, 3.4 ve 3.0 büyüklüğünde 3 deprem daha oldu. Yaşanan peş peşe depremler paniğe neden oldu. Ardı ardına gelen depremler kent sakinlerini korkuturken Van Valisi Mehmet Emin Bilmez konuyla ilgili açıklama yaptı. 

PEŞ PEŞE DEPREMLER PANİĞE NEDEN OLDU

23 Eylül 2011 yılında yaşanan deprem sonrası birçok kişi hayatı kaybetmiş ve şehir adeta harabeye dönmüştü. Üzerinden uzun yıllar geçmesine rağmen yaralar sarılarak şehir adeta yeniden inşa edilmişti. 2011 yılında yaşanan depremin yıl dönümüne kısa bir süre kalırken bugün peş peşe yaşanan depremler paniğe neden oldu. İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Deprem Dairesi'nin verilerine göre, Van'ın Saray ilçesinde saat 12.56'da, Richter ölçeğine göre 4,3 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Korkutan depremin ardından Başkale'de 13:18 de 3.2 büyüklüğünde, 13:34'de 3.4 büyüklüğünde 14:09'da ise 3.0 büyüklüğünde 3 deprem daha meydana geldi. Yaşanan depremler kentte korkuya neden oldu. 

SARAY'DA 4.3 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM 

Van'ın Saray ilçesinde saat 12.56'da, 21,26 kilometre derinlikte meydana gelen 4.3 büyüklüğündeki deprem, ilçede hafif şekilde hissedildi. İlk belirlemelere göre, depremde herhangi bir hasar ve yaralanma olmadı. Kapıköy Mahallesi merkezli deprem, ilçede kısa süreli paniğe neden oldu.

VAN VALİSİ BİLMEZ’DEN DEPREM AÇIKLAMASI

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, yaptığı açıklamada, ilçede saat 12.56'da 4,3 büyüklüğünde deprem yaşandığını hatırlattı. "Saray ilçesinde yaşanan depremde bize ulaşan olumsuz bir durum şu ana kadar bulunmuyor" diyen Bilmez, depremin hemen ardından bölgede hasar olup olmadığını tespit etmek için kriz merkezi oluşturulduğunu kaydetti. İl Afet ve Acil Durum Müdürü Osman Uçar da kaymakamlık, jandarma ve muhtarlarla görüşüldüğünü, ilçede bir olumsuzluğun olmadığını söyledi.

 

BAŞKALE'DE ART ARDA 3 DEPREM 

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsünden alınan bilgiye göre, saat 13.18'de merkez üssü Başkale ilçesine bağlı Güvebdik Mahallesi'nde 3.3 büyüklüğünde deprem kaydedildi. Yerin 5 kilometre derinliğindeki deprem, kısa süreli paniğe neden oldu. Başkale'de saat 13:34'de meydana gelen 3,4 büyüklüğündeki üçüncü depremin ardından İran sınırında 14:09'da 3.0 büyüklüğünde bir deprem daha oldu.
 

YORUM EKLE