banner84

Van’da maymun baskını

Van Orman ve Su İşleri Müdürlüğü Doğa Koruma Milli Parklar Şube ekipleri tarafından, pet shoplarda sağlıksız ortamda satılan 2 maymuna el konuldu. Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Yaban Hayvanları Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Doç. Dr. Loğman Aslan tarafından koruma altına alınan 2 maymun tedavi ve rehabilitasyonlarının ardından hayvanat bahçesine gönderilecek.

Van’da maymun baskını

Pet shoplarda maymunların sağlıksız olarak bakıldığı ve uygun olmayan şartlarda satıldığı ihbarını alan Van Orman ve Su İşleri Müdürlüğü Doğa Koruma Milli Parklar Şube ekipleri 2 pet shopa baskın düzenledi. Yapılan baskında 2 maymuna el konuldu. El konulan 2 maymun YYÜ Yaban Hayvanları Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Doç. Dr. Loğman Aslan'a teslim edildi. Koruma altına alınarak tedavi ve bakımları yapılan maymunların hayvanat bahçesine gönderilecekleri belirtildi.


“EVCİLLEŞTİRİLMELERİ ZOR”


Bu tür hayvanların evcilleştirilmesinin çok zor olduğunu söyleyen Doç. Dr. Loğman Aslan şu bilgileri verdi:
“Orman ve Su İşleri Müdürlüğü Doğa Koruma Milli Parklar Van Şube ekipleri tarafından 5199 sayılı hayvanları koruma yasası gereği 2 maymuna el konuldu. Bu tür hayvanların uygun şartlar oluşmadığı takdirde her türlü alım ve satımı yasaktır. Bu maymunlar uygun şartlarda satılmadığı için el konuldu. Şu anda biz bu maymunlara burada ev sahipliği yapıyoruz. Bakımlarının ardından maymunları hayvanat bahçesine göndereceğiz. Hayvan severlerden bir isteğimiz var. Mümkünse ev ortamında beslenemeyen hayvanları satın almasınlar. Çünkü bu tür hayvanlar evcil değildirler. Bu hayvanların kendi doğalarında yaşaması gerekir” dedi.


Orhan AŞAN-Şehrivan

 

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2013, 11:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER