banner186

Van’da site sakinlerinden örnek davranış

Van’da duyarlı site sakinleri, yeni bir umutla ülkelerini terk ederek Van’a gelip otogar ile parklarda yaşayan mültecilere yemek, gıda ve giyim malzeme desteğinde bulunarak örnek bir davranış sergilediler. 

Van’da site sakinlerinden örnek davranış

Ülkelerinden çeşitli nedenlerden dolayı göç ederek Türkiye’ye sığınan yüzlerce mülteci, kentteki otobüs terminali ile kentin değişik parklarında beklemeye devam ediyor. Zor şartlar içinde bekleyen mülteciler, kendilerine uzanacak bir yardım eli bekliyor. Van’daki bazı derneklerin ve hayırseverlerin de desteğiyle mültecilere yemek ve ihtiyaç olan giyim malzemeleri veriliyor. Sayıları 300’ü bulan ve temel ihtiyaçlardan yoksun bekleyen mültecilere derneklerin yanı sıra vatandaşlardan da yardım geliyor. Konuya duyarsız kalmayan Adalet İş Merkezi Yusuf Ethem Cacim Mescidi’nde İmam Hatiplik yapan Fatih Perihan, ikamet ettiği Alipaşa Mahallesi Şehri Ada Sitesi sakinlerine durumu anlattı. Site sakinlerinin de desteği ile otogar ile Atatürk Anadolu Lisesi karşısındaki parkta kalan mültecilere, yemeğin yanı sıra, battaniye, gıda, çocuklara mama ve mültecilerin zaruri ihtiyaçlarını içeren yardım yapıldı. Fatih Perihan, elinden geldiği akdarı ile mültecilere yardım yapacağını, kendini yalnız bırakmayan site sakinlerine de desteklerinden dolayı teşekkür ettiğini söyledi. 

İHLAS HABER AJANSI

YORUM EKLE
YORUMLAR
Güvenlik birimlerimiz neredeler?
Güvenlik birimlerimiz neredeler? - 1 yıl Önce

İstisnasız her gün Van ve ilçelerine 300 mülteci getiriliyor. Van'ın merkez ilçerine, en işlek caddelere, parklara, yol kenarlarına , Baskale'ye, Erciş'e, Muradiye'ye oraya buraya getirilen yüzlerce mülteci yurda nasıl giriyor, şehre nasıl giriyor, şehir merkezine nasıl boşaltılıyor? Bu kişiler, bu araçlar nasıl duman olup kayboluyor. Hani sınırlarımızda sinek uçmuyordu. Peki sınır karakolları, jandarma, İHA'lar, istihbarat, polis vs hiçbiri aylardır devam eden ve sayısı onbinleri bulan Afgan, Endonezya ve Pakistan uyruklu bu insanların kaçak girişini nasıl engelleyemiyor? Yarın güvenlik birimlerimiz çeşitli ithamlara maruz kalırsa yazık olmaz mı? Her gün basında çıkan bu haberler herkesin canını sıkıyor. Bu kaçak insanların umutlarıyla oynayan, ülkenin de geleceğini ve huzurunu riskle atan kaçakçılık şebekeleri artık GÖRÜLMELİ, enselenmeli ve tek bir kaçak şehre sokulmamalı. Sayın Cumhurbaşkanı bu durumdan haberdar olsa keşke ve yetkililere, görevini ihmal eden mercilere, ve belki suistimalde bulunan varsa şayet hepsine müdahelede bulunsa. Bu insanlara da, bu ülkeye de yazık. Artık bu manzaralar son bulsun. Sayın vali ve diğer yöneticiler duruma el koysunlar lütfen . Van mülteci cennetine döndü. Bu duruma DUR denilsin.

Veli ay
Veli ay - 1 yıl Önce

Van da ihh gibi kuruluşlar yok mu?mülteciler kadın çocuk asfaltta güneşte,geceliyorlar.