Van’da ulaşımda yaşanan sıkıntılar yapılan toplantıda masaya yatırıldı.

Van Ticaret ve Sanayi Odasında gerçekleştirilen toplantıya, Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Kemal Mescioğlu, Sosyal Güvenlik İl Müdürü Abidin Göksoy, İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Müdürü Tanju Özmen, İl Jandarma Trafik Kısım Amiri Astsubay Başçavuş Orhan Yüksel, Van  Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Emin Tuğrul, otobüs firmalarının temsilcileri, ulaşım kooperatifleri başkan ve üyeleri katıldı.

Van’da ulaşımda yaşanan sıkıntılar yapılan toplantıda masaya yatırıldı.

Toplantının açılış konuşmasını İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Müdürü Tanju Özmen yaptı.  

Trafik Şube Müdürü Özmen, Van’da ulaşımın sıkıntısız yapılması için hep birlikte hareket etmenin önemli olduğunu belirterek, ”Buradaki toplantımızın amacı sizleri dinlemek ve sorunları aşmak için görüş alış verişinde bulunmaktır. Sizin mesleğiniz şoförlük. Bunun için mesleğinize sahip çıkın ve daha iyi yapmak için çaba gösterin. Hep birlikte ilimizi ulaşım konusunda daha ileriye götürelim. Biz trafik şube müdürlüğü olarak her türlü desteğe hazırız. Ama yaptığımız tüm uyarılara rağmen hala yanlışta ısrar ediliyor. Denetimlerimizi de bundan sonra daha da arttıracağız” dedi.

Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Kemal Mescioğlu, şoförlerin kurallara uyarak, vatandaşı rahatsız edici hareket ve tutumlardan vazgeçmesi gerektiğini söyledi.

Başkan Mescioğlu, hazırlanan slaytlar eşliğinde minibüs ve otobüslerin yaptıkları kural ihlallerini anlatarak, ”Biz ceza yazmak istemiyoruz. Sık sık toplantılar yapılmalı ve şoförler bilgilendirilmeli ve uyarılmalıdır. Buda siz kooperatif başkanları, cemiyet başkanlarına düşmektedir. Her şey para değildir” dedi.

Sosyal Güvenlik İl Müdürü Abidin Göksoy, ise özellikle kayıt dışı çalıştırılan şoförlere dikkat çekti. Kayıt dışı çalıştırılan personele ve araç sahiplerine yüklü miktarda cezalar kesildiğini vurgulayan Göksoy, buna çok dikkat edilmesi gerektiğini ifade etti.

Van Şoförler ve Otomobilciler Derneği Başkanı Mehmet Emin Tuğrul da sorunların beraberce çözülebileceğini dile getirdi.

Toplantı karşılıklı soru cevaplarla son buldu.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2020, 11:53
YORUM EKLE
YORUMLAR
SAYIN yetkililerimize vatandaş çağrısıdır.
SAYIN yetkililerimize vatandaş çağrısıdır. - 6 ay Önce

SAYIN yetkililer, zaten Van caddelerinde yan yana ancak iki araç geçebiliyorken her yer otopark olmuş. Geriye araç geçişi için bir şerit kalmış. Otobüs ve minibüsler yol ortasında aniden durup yolcu indirme bindirme yapıyor. Van trafiği tam bir rezalet. Van'a çok acilen Çok Katlı birkaç Otopark ve birkaç tane her biri 200 araçlık Belediyeye ait açık otopark alanı lazım. Bütün otoparklarda da ( resmi - özel) otopark ücreti iki üç lirayı geçmemeli ve standart olmalı. Ana arterlerin hepsinde park yasağı olmalı. Parkomat keşmekeşi son bulmalı. Van'a derhal toplu taşıma düzenlemesi getirilmeli. Bütün minibüs ve otobüslerin yolcu alıp indirdikleri dev bir merkezî alan oluşturulmalı. Van'a acilen 200 peronluk KAYSERİ, KONYA OTOGARI benzeri büyük ve modern bir OTOGAR yapılmalı. Bütün şehir, ilçe ve köy otobüs ve minibüsleri otogardan yolcu alıp orada yolcu indirimli. Bu araçlar şehir merkezine ve mücavir yollara girmemeli. Her yerde il, ilçe ve köy otobüs, minibüsleri var, durakları var. Bir büyükşehir bu halde olamaz. Van kilitlenmiş, tıkanmış, bitmiş halde. Şehir merkezinde rahat kalmamış. Afganistan çarşıları, Hindistan trafiği gibi tıkanmış bir şehir var. Şimdi bu haldeyse, beş yıl, on yıl sonrasında Van ne hale gelecek? Acilen çözümler ve alternatifler geliştirilmeli. 2023 seçim vaadlerine kadar ne olur ertelenmesin. Vekillerimiz, yöneticilerimiz, meslek odaları herkes bu ciddi soruna ciddi olarak eğilip bu bahar yaz aylarında çözüm getirsin.

Oto park, otogar, şehir içi trafik düzeni.
Oto park, otogar, şehir içi trafik düzeni. - 6 ay Önce

Saygıdeğer valimiz, inanıyorum ki kendilerini seven ve sayan Van halkına yorumda belirtilen konularda müjde vereceklerdir. Kendilerini sevip sayıyor ve güveniyoruz. Hayırlı günler ve çalışmalar dileriz.