VAN'DA YAKALANINCA 62 YIL İSTENDİ

Van Cumhuriyet Başsavcılığı, 12 Ağustos 2015'te örgütce kırsal alandan saldırı amacıyla kente gönderilen M.K. hakkındaki soruşturmayı tamamladı.

VAN'DA YAKALANINCA 62 YIL İSTENDİ

Van 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede, sanığın "devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak", "kasten öldürmeye teşebbüs", "silahlı terör örgütüne üye olmak" ve "görevi yaptırmamak için direnme", "kamu görevlisine görevinden dolayı alenen hakaret", "tehdit", "6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar Kanunu'na muhalefet" suçlarından 62 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi. İddianamede, PKK adına kent merkezlerinde "milislik" faaliyeti yürüten örgüt mensuplarının, gerçekleştirilmesi planlanan eylemin keşfinin yanı sıra kırsal alandaki örgüt mensuplarının yaşamsal ve lojistik ihtiyaç malzemelerini temin ettiklerinin belirlendiği vurgulandı. Milislerin, "vergilendirme" adı altında zorla para toplayarak örgüte finansman sağlayıp, eleman aktarımı konusunda etkin rol oynadıkları bildirilen iddianamede, eylemin gerçekleştireceği ilde bulunan örgüt mensupları ile kırsal alanda eylem talimatını veren teröristler arasında da köprü vazifesi gördükleri kaydedildi.

 

'GÜVENLİK GÜÇLERİ TEHDİT EDİLDİ'

Van Emniyet Müdürlüğüne gelen ihbar üzerine operasyon düzenlendiği aktarılan iddianamede, Gürpınar ilçesinde 17-18 yaşlarındaki kadın örgüt mensubunun yakalandığı kaydedildi. Şüphelinin üzerinden A.A'ya ait nüfus cüzdanı ile suikast ve savunma amacıyla kullanılabilen silah ele geçirildiği ifade edilen iddianamede, şöyle denildi: "Şüpheli, üzerindeki silahı güvenlik güçlerine doğrultarak öldürmeye teşebbüs etmiştir. Silahı elinden alınan PKK'lı, güvenlik güçlerine 'Hepinizi geberteceğiz, mücadelemizi engelleyemeyeceksiniz' şeklinde hakaret etmiştir. Bu sırada aracı kullanan ve hakkında ayrı soruşturma yürütülen şüpheli İ.G, PKK'lının kendi kızı olduğunu belirterek, güvenlik güçlerini yanıltmaya ve güvenlik noktasından bu şekilde geçmeye çalışmıştır."
 

'EYLEM İÇİN GELMİŞ'

Hakkında "suça sürüklenen çocuk" sıfatıyla soruşturma yürütülen M.K'nın, Cumhuriyet Savcılığı ve Sulh Hukuk Hakimliğinde susma hakkını kullanarak ifade vermediği vurgulanan iddianamede, şunlar kaydedildi: "M.K, PKK/KCK örgütünün kırsal alanından elinde bulunan ve örgüt tarafından iletildiği değerlendirilen 6136 sayılı yasaya muhalif silah ile Van il merkezine muhtemel bir eylem için gelmiştir. M.K, örgütün kırsal alanından hareket ettiğinde dikkati çekmemesi ve kolay kamufle olması için kendisinden yaşça büyük, hakkında ayrı soruşturma yürütülen İ.G'nin aracı ile gönderilmiş, örgütün yaz aylarında konakladığı, 'Faraşin' diye tabir edilen yayladan gelmiştir. Tüm hususlar değerlendirildiğinde M.K'nın atılı suçları işlediği hususunda hakkında kamu davası açmak için yeterli şüphe oluşmuştur.

 

YAKALANINCA 'KIZI' DEMİŞ

Savcılık, PKK mensubu M.K'yı aracıyla kırsal alandan getiren İ.G. hakkında da ayrı soruşturma yürüttü. İ.G. ile ilgili iddianamede, sanığın yakalandığında aracındaki örgüt mensubunu güvenlik güçlerine "kızım" diye tanıttığı vurgulandı. "Silahlı terör örgütüne üye olmak" ve "görev yaptırmamak için direnme" suçlarından 20 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan İ.G'nin, Van 2. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanmasına devam ediliyor.
 

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2016, 12:44
YORUM EKLE