banner211

‘Vanedik’ projesiyle Van turizm merkezi olacak

Van’ın Gevaş Belediye Başkanı Sezer’in ‘Kanal Van’ projesine destek veren Van Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (VAN ESOB) Başkanı İsa Berge, projenin adının ‘Vanedik’ olması önerisinde bulundu.

‘Vanedik’ projesiyle Van turizm merkezi olacak

Van Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (VAN ESOB) Başkanı İsa Berge, Gevaş Belediye Başkanı Murat Sezer’i makamında ziyaret etti. Gevaş Esnaf ve Sanatkar Odası Başkanı Yaşar Yamaç, Gevaş Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Abdullah Yıldız, Van Terziler Konfeksiyoncular Kunduracılar ve Giyim Sanatkarları Odası Başkanı Çetin Karaduman, Van Demirciler Tornacılar ve Tamirciler Odası Başkanı Kenan Akalın ile birlikte Gevaş’ta esnaf ve sanatkarları ziyaret eden VAN ESOB Başkanı İsa Berge, ardından Gevaş Belediye Başkanı Murat Sezer’i makamında ziyaret etti.


Van’ın turizm potansiyelinin konuşulduğu ziyarette Gevaş Belediye Başkanı Murat Sezer, ‘Kanal Van’ projesinin uygulanması önerisinde bulundu. Dünyada yer alan kentlerin, göl ve deniz ile bütünleştiğini hatırlatan Sezer, “Van’ımızın çok iyi aplikasyonu olmasına rağmen maalesef istenildiği kadar gölden istifade edemiyor. Şehir merkezi gölden uzak. Van Gölü’nü şehir merkezi ile bütünleştirmemiz lazım. Buna afaki ya da çılgın proje diyebilirsiniz ama bence öyle değil. Örneğin Venedik gibi, Eskişehir’deki yapay göller gibi projeler yapılmış ve gondollar ile şehir içinde geziler düzenleniyor. Biz de kanallar açarak Van Gölü’nü şehir merkezine çekip, tekrardan Van Gölü’ne bağlayabiliriz. Böylece insanlarımız şehir merkezinde Van Gölü ile buluşur ve muhteşem bir proje olur” dedi.


“Kader gayrete aşıktır, sözüne istinaden gayret gösteren başkanımızı kutluyoruz. Öngörülü olmak farklı bir şeydir” ifadelerini kullanan VAN ESOB Başkanı Berge de, “Ülkemiz ve Van’ımız stratejik konuma sahiptir. Kanal İstanbul, Antalya Sarısu, Eskişehir ve Venedik örnekleri var. Bu proje Van’ı cazibe merkezi üstü bir il haline getirir. Başkanımızın önerdiği bu proje Van için müthiş olacaktır. Duyması halinde, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın projeye sahip çıkacağını düşünüyorum. İnşallah başkanımız projeyi ilgili kurumlarla irtibata geçip imar, çevre şehircilik, fizibilite, şehir planlama ve ÇED raporu gibi çalışmalar ile projeyi şekillendirirse VAN ESOB olarak katkı sunmaya hazırız. Projenin turizm kenti olan Van’ımız için çok çok kıymetli olduğunu biliyoruz. Projenin ismi Vanedik de olabilir. Van artık turizm ile konuşulması gereken bir şehirdir” şeklinde konuştu.
Ziyaretin ardından ilçede bot üretimi yapan fabrika da ziyaret edildi.

İHLAS HABER AJANSI

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet Korkmaz
Ahmet Korkmaz - 8 ay Önce

Büyük adamsın vesselam sayın çetin karaduman ne iş yaptığını bilen yoktur herhalde bu memlekette ama her karenin içinde bu işkolik hallerin var nedense.

Vanedik değil aşağıdakiler yapılsın yeterlidir.
Vanedik değil aşağıdakiler yapılsın yeterlidir. - 8 ay Önce

Edremit- Üniversite arasına modern bir sahil bandı ve yeşil kuşak yapılsın. Millet bahçeleri yapılsın, otogar yapılsın, kapalı otoparklar yapılsın, her tarafa onlarca yeni park yapılsın, yeni yollar yapılsın, bütün yollar asfaltlansın, dere ve kanallar temizlenip ıslah edilsin, sebze - meyve hali yapılsın, şehir kütüphanesi yapılsın, köprülü kavşaklar yapılsın, şehrin her yeri temizlensin, kapalı semt pazar yerleri yapılsın, kitapçılar ve sahaflar çarşısı yapılsın, marangozlar sitesi yapılsın, şehrin 13 ilçesindeki bütün altyapı ve üstyapı eksikleri giderilsin, tarım ve hayvancılık geliştirilsin, kırsal mahallelerin tamamında yollar asfaltlansın, erçek ve sıhke gölleri ve çevresi temizlenerek kıyı bandı ve yeşil kuşak yapılsın yeterlidir.

Eğitimci
Eğitimci - 8 ay Önce

Vanın gerçekleri
Vanın gerçekleri - 8 ay Önce

Milletin aklı ile dalga geçmeyin siz vanın kronikleşmiş sorunlarını biliyorsunuz bilmiyorsanız sokakta birine sorun her kes anlatır bilmeyen duymayan kalmadı.önce onları çözün venedikmi, vredikmi istemiyoruz zahmet etmeyin eksik olsun

banner201