Van’ın 75 yıllık kahvesi TRT KURDî’ye konu oldu.

Van’da 75 yıldır ‘Dolayi’nin yeri’ ‘Hacı İhsan’ın kahvehanesi’ olarak bilinen vatandaşların gün içerisinde yolunun mutlaka geçtiği noktalardan biri olan ve Van’ın ‘Zor Çayı’nın ünlenmesinde büyük katkıları olan Kardeşler Çay Evi TRT KURDI’de yayımlanan ‘Wext Çawa Derbas Bû’ programına konu oldu.

Van’ın 75 yıllık kahvesi TRT KURDî’ye konu oldu.

ŞEHRİVAN HABER:ÖMER FARUK TOKTAŞ- Van’da 75 yıldır ‘Dolayi’nin yeri’ ‘Hacı İhsan’ın kahvehanesi’ olarak bilinen vatandaşların gün içerisinde yolunun mutlaka geçtiği noktalardan biri olan ve Van’ın ‘Zor Çayı’nın ünlenmesinde büyük katkıları olan Kardeşler Çay Evi TRT KURDI’de yayımlanan ‘Wext Çawa Derbas Bû’ programına konu oldu. TRT KURDI’de her hafta yayımlanan program farklı şehirlerin kendine özgü yönlerini ve kültürlerini tanıtıcı nitelikte içerikler barındırıyor. Van’da bulunan Kardeşler Çay Evi’ni konu alan programın bu haftaki bölümü ise büyük ilgi topladı. Çay evindeki kültürü tüm Türkiye’nin izlenimine sunan program Van’ın tanıtımı noktasında da katkı sağladı.

Mekân yetkilisi Dolayi Öztürk daha önce Şehrivan’a yaptığı açıklamalarda “Gün içerisinde gencinden yaşlısına birçok insan buraya geliyor ve kent adına yapılan tüm muhabbetler burada gerçekleşiyor. Eski bir mekân olmasından dolayı genellikle yaşlı kesimi buraya takılıyor. Burada güler yüzle verdiğimiz hizmet ve demlediğimiz çayın lezzetinden dolayı vazgeçilmez oluyoruz. Aynı devlet daireleri gibi yaşlılar gelir ve burada kahvaltı yapar. Ardından bir kısmı tespih alışverişi, bir kısmı antika eşyaları alıp-satar, bir kısmı da gazete okur ve televizyon izler. Siyasetin nabzı kahvelerde atar. Yaşlı kesimi olduğu için bazen siyaset de konuşuluyor.” Şeklinde konuştu.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2019, 11:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER