Vanlı belediyeden öncelikli olarak bu hizmetleri istiyor!

31 Mart 2019 seçimleri geride kalırken gözler tamamıyla büyükşehir ve diğer ilçelere çevrildi. Belediyeler bir taraftan kadrolaşmayı yapmaya çalışırken bir taraftan da belediyecilik hizmetlerini yerine getirmeye çabalıyor. Seçim öncesi birbirinden büyük ve önemli vaatleri paylaşan belediyelerin atacağı adımlar merakla beklenirken, vatandaş öncelikli olarak hangi hizmetleri beklediğini paylaşarak reçeteyi belediyelerin önüne koydu.

Vanlı belediyeden öncelikli olarak bu hizmetleri istiyor!

ŞEHRİVAN ÖZEL: MERAL YILDIZ / GÜLÜZAR ORUÇ- Seçim süreci geride kaldı. Van’da biri büyükşehir 13 ilçe belediye başkanı koltuğuna oturdu. Büyükşehir ve 6’sı HDP’li isimlerden 7 ilçe belediyesi de AK Partili isimlerden oluşan Van’da işler başlarken vatandaş hızlıca beklentilerini ortaya koydu. Seçim öncesi bir çok önemli projenin konuşulduğu süreçten sonra gözler yapılacak icraatlara çevrilirken Şehrivan’a konuşan vatandaşlar önceliklerini ortaya koydu. Vatandaş devasa projelerden ziyade temel hizmetler ve önemli sorunların çözümü noktasında beklentiler dile getirirken en çok konuşulan konuların başını cadde ve sokakların ulaşım sıkıntısı, trafik sorunu, parklar, yeşil alanlar, kent meydanının tamamlanması çekti. Şehir merkezinin caddelerin yetersizliği, alternatif yolların olmaması, çevre yolunun tamamlanmamış olması nedeniyle tıkanıp kaldığı süreçte neredeyse merkezdeki herkesin derdi ortak olurken, bazı vatandaşlar da kentin fiziki görüntü anlamında bir kimliğe kavuşması gerektiğinin de altını çizdi. Tüm bu somut beklentilere ek olarak genel beklentiyi ise “Vanlı en çok mutlu olmak” istiyor deyip “Aslında yapacak çok şey var” diyen bir vatandaş en genel haliyle başkanların önüne sunmuş oldu.

Van’da çözüm bekleyen sorunlar devam ederken, 31 Mart yerel seçimleri sonrası kazanan belediyelerde görevlerinin başına geçti. Belediye başkanları görevlerinin başına geçerken, Vanlılar ise Van’da çözülmesini istedikleri sıkıntıları Şehrivan Gazetesine anlattı. Vanlıların gazetemize verdiği demeçlere göre Van’da çözüme kavuşması bekleyen sorunların başından trafik sıkıntısı geliyor. Vatandaşın anlatımına göre Van’ın mevcut yollarının trafiği kaldıramadığını ve acil olarak bu soruna çözüm beklediklerini belirtti. Şehrivan’a konuşan isimler farklı konulara değinse de genel anlamda 3 konu neredeyse tüm vatandaşların ortak talebi oldu.

“İNSANLAR RAHAT RAHAT YÜRÜYEMİYOR”

Şehrivan gazetesine konuşan Nazım Temizer isimli esnaf, yoğun araç trafiğinden dolayı iş yapamadıklarını ifade ederek, “Yol tek şeritli olursa daha iyi olur. Mesela, kültür sokağında ki gibi. Seyyar satıcılardan dolayı iş yapamıyoruz. Bizim işlerimizi engelliyorlar, satışlarımız azalıyor. Seyyar satıcılar çoğaldıkça, satışlar azalıyor. Buda ister istemez haksızlık oluyor esnaflarımıza. Bu seyyarlardan dolayı aileler geçemiyor bu sokaktan. Çok kalabalık oluyor buralar. Yollarımız zaten dar böyle olunca da dolayısıyla kalabalık oluyor, arabaları park ediyorlar sokaklara. İnsanlar rahat rahat yürüyemiyor, alışveriş yapamıyorlar. Bayramda yoğunluk olunca seyyar satıcılarda çoğalıyor bu sefer dükkânı olan insanlar satışlarını gerçekleştiremiyorlar.” Şeklinde konuştu.

“CADDELER BİRAZ DAHA GENİŞLETİLEBİLİR”

Ela Kapıcı isimli esnaf ise Şehrivan’a verdiği demeçte, yolların sıkıntılı olduğunu ve ışıklandırmanın özellikle ara sokaklarda az olduğunu söyleyerek, “Herkes için konuşuyorum kırsal kesimi hiç bilmiyorum zaten. Onun dışında çöplerde herhangi bir sıkıntı yaşamıyoruz ama cadde, asfalt düzeni, merkez küçücük, daracık yollar yürüyebilecek bir alanımız bile yok, insanlar tıkış tıkış yürüyor. Parkomatlar iyi olmuş ama caddeler biraz daha genişletilebilir açıkçası. Meydanlar, merkez biraz daha genişletilip, güzelleştirilebilir. Edremit çok güzel olmuş mesela belediyesi çok güzel çalışıyor ama büyükşehrin belediyesi için aynı şeyi söyleyemiyoruz.” Dedi.

CADDELERİN DAR OLMASI SIKINTILI

Kapıcı konuşmasını şu ifadelerle sürdürdü: “Şuan yeni gelen belediye neler yapacak bilmiyoruz ama bence sıkıntılı. Bunlar biraz daha düzeltilebilir. En büyük sıkıntımız trafik. Araç yoğunluğu, araç yoğunluğundan ziyade caddelerin bu kadar dar olması, insanların yürüyebilecek, gezebilecek bir alanın olmaması. Bunlar hep sıkıntı. İki Nisan Caddesi çok güzel bir cadde ama araçların yoğunluğundan gidemiyorsunuz, her hangi bir kafeye gidip oturamıyorsunuz, park alanları yok çünkü. Valeler yolun ortasında araçları alıp götürüyor bunlar tamamen sıkıntı mesela. Geniş bir alan olacak ki hem park edebileceğimiz, hem de gezebileceğimiz bir alanın olması lazım.”

“ÜST YA DA ALT YOL YAPILABİLİR”

İsa Bakıcı isimli vatandaşta Şehrivan Gazetesine verdiği demeçte, özellikle sabah saatlerinde iş yerine giderken trafikte fazlasıyla sıkıntı yaşadıklarını söyleyerek, “Mesela ben her sabah işe geldiğim zaman kara yolları kavşağından geliyorum. Oray bir üst geçit ya da köprü yapılabilir. Dolayısıyla insanlar daha rahat yürüyebilecekler, daha tehlikesiz adımlarını atabilirler. Mesela akşamları oraları tıkanıyor. O bölgeye üst ya da alt yol yapılabilir. Şehir merkezinde olsun aynı şekilde, aynı saatlerde trafik sıkışıyor, yoğun oluyor insanlar bu nedenle gideceği yere, yetişeceği yere geç kalıyor trafik doğal olarak tıkanıyor.” Dedi.

PARK ALANI ŞART

Bakıcı konuşmasını şu ifadelerle sürdürdü: “Caddelerin özellikle çarşının alanları daha çok genişletilmeli, park yerleri çoğaltılmalıdır. Caddeler o kadar dar ki insanlar sıkışarak yürüyor buralardan, doğru dürüst mağazalara bakamıyor, istedikleri yerlere gitmeleri zorlaşıyor, gecikiyorlar dolayısıyla en büyük sorunların başında geleni trafik ve park alanlarıdır. Bu sorunlara en kısa zamanda göz atmaları gerekiyor. Trafik ve park alanı sıkıntısı olduğu sürece insanlar sürekli şikâyet edecek. Esnaf, vatandaş, halk sürekli şikâyet edecek çünkü geniş bir park alanı yapımız yok. Daha kapsamlı bir trafik platformu da olmuyor park alanı olmayınca.”

“YOLLARIN DARLIĞI TRAFİĞİ OLUMSUZ YÖNDE FAZLASIYLA ETKİLİYOR”

Cüneyt Biner isimli vatandaşta belediyelerden bekledikleri hizmetleri Şehrivan’a anlattı. Biner, şehrin en büyük sıkıntısının trafik sıkıntısı olduğunu dile getirerek, “Trafik şehrimize nazaran çok fazla. Yollar dar ve arabalarla ya da yaya olarak geçtiğimiz zaman karışıyor ortalık. Yolların darlığı trafiği olumsuz yönde fazlasıyla etkiliyor. Böyle olunca yetişmeye çalıştığımız yerlere yetişemiyoruz. Caddelerde park olayı halkı, bizleri, esnafı çok yoruyor, olumsuz yönde etkiliyor.” Şeklinde konuştu.

“BU SORUNLARA BİR EL ATILMALI”

Biner, “Bu sıkıntımız genel bir sıkıntıdır. Adam gelip iki dakika tatlı almak isterse alamıyor özelleştirildi parasını veren park edebiliyor. Bu da güzel olmadı. Zaten park alanları yok bu da böyle olunca yürüyebileceğimiz caddeler, yollar daha fazla daraltılıyor. Zaten caddelerimiz, yollarımız dar özelleştirilmiş park uygulaması gelince daha da dar oldu. Bu da halkımızı olumsuz etkiledi. Bir aile yan yana cadde de yürüyemiyorsa ne yapalım o caddeleri? Trafik bu kadar yoğunken, park sıkıntıları varken bu sorunlara bir el atılmalı.” Dedi.

“VAN’IN 3 BÜYÜK SORUNU VAR”

Seda Acar isimli esnafta Van’daki en büyük sorunun trafik yoğunluğu olduğuna dikkat çekti. Acar, “Van’ın en büyük sorunu istisnasız trafik yoğunluğu. Caddelerin dar olması ve park alanlarının oldukça az olması çok sıkıntılı. Trafik yoğunluğu fazla. Bunun sebebi de park alanları olmaması. İnsanlar genellikle caddeye arabayı park ediyor hem iş yerimizin önünü kapatıyorlar, hem de alanı daraltıyorlar. Arabalarda, yayalarda dar alanda gitmekte sorun yaşıyorlar. Caddeler ve yolların kapsamda ki alanı dar olduğu için vatandaş sıkışarak yürüyor. Arabalar caddelere park edildiği için yolu kullanmak zorunda olan araçların yolu dar oluyor ve bu sefer trafik tıkanıyor.”

TRAFİĞİN RAHATLAMASI LAZIM

“İş yerlerimiz önleri araçlarla dolu olduğu için reklam yapamıyoruz ve müşteri sayımız bir hayli azalıyor. Park alanları fazla olursa, trafik bu kadar yoğun olmaz, iş yerlerimizin önü kapanmaz. Yollar ve caddeler biraz genişletilirse insanlar aileleriyle beraber çarşının keyfini çıkartabilir, trafik çok daha fazla rahatlayabilir. Dolayısıyla güzel memleketimizin, Van’ın en büyük 3 sorunu var. Trafik, caddelerin ve yolların dar olması ve park alanlarının az olması. Memleketimiz ve vatandaşlarımız, halkımız için bu sorunlar çözülür ise çok daha rahat, sorunsuz bir hayat yaşarız.” İfadelerini kullandı.

KENT MEYDANI ŞART

Van’ın güzel bir memleket olduğunu ve güzel bir memleket olarak kalabilmesi için trafik sorununun ortadan kalkması gerektiğini ifade eden Cevdet Kaya isimli vatandaş, “Aslında park alanları çoğalırsa, trafik yoğunluğu azalır çünkü trafiği sıkışık yapan zaten park alanlarının olmamasıdır, insanların caddelere arabalarını park etmeleridir. Caddelere park ettikleri yerler özelleştirildiği için parasını veren park edebiliyor ve trafiğin yoğun olmasına yol açıyor. İnsanlar caddelerin dar olmasından kaynaklı çok yoğun bir şekilde sıkışarak yürüyor. Caddeler, alanlar dar olunca vatandaş gezmekten bile keyif almıyor. Van’da Kent meydanının olmaması büyük bir sıkıntı. Kent alanının olması gereken bir yer Van.” Dedi.

CADDELER GENİŞLETİLMELİ

Park alanlarının az olmasından dolayı caddelere park edilen araçların yolları kapattığını söyleyen Kaya, “İş yerlerinin önü kapatılıyor özelleştirilmiş park sayesinde. Parasını veren park edebiliyor buda iş yerlerinin, dükkânların önünü kapatmaya neden oluyor. Belediyemiz caddeleri genişletmeli, yolları ve alanları genişletmelidir. Halkımız her geçen gün daha çok artıyor ve Van için artık caddeler yerler yetmiyor. Ailemizle bir kafeye gitmek istiyoruz gidemiyoruz. Çünkü park yeri sıkıntılı, trafik sıkıntılı, alanlar dar bu sebeple halk da esnaf da vatandaşta bu durumdan çok fazla şikâyetçi. Memleketimizin bu sorunları çözülürse çok daha güzel olur.” Diye belirtti.

VAN’A KAYSERİ ÖRNEĞİ

Van’da esnaflık yapan Ali Demirezen ise Van’daki eksikliklere dair Şehrivan’a verdiği demeçte, üzerinde durulması gereken ilk konunun kent meydanı olduğunu söyledi. Demirezen, “Şimdi bazı şehirlerin imajını yansıtan şeylerin başında şehir merkezi geliyor. İnsanlar bir şehre geldiklerinde ya da farklı yerlerde bir şehir kendisinden bahsettirmek istediğinde şehri merkezi ön plana çıkıyor. Belki büyük bir çalışma olacağı için şu an ki merkez içerisinde adeta bir tadilat havası oluşturacak ama ben ne olursa olsun bir kent meydanımız olduğu takdirde bambaşka bir imajımız olacağını düşünüyorum.”

KENT MEYDANI VAN İÇİN ELZEM

“Uzun bir süre önce Kayseri’ye gitmiştim orada bulunduğum da şehrin aynı bizim sahip olduğumuz gibi Rus Pazarı edasında bir kapalı çarşısı vardı. Burada Kayseri ile Van’ı kıyaslamıyorum sadece bir örnek teşkil etsin istiyorum. Hemen bu kapalı çarşılarının olduğu yerin önünde bir Cumhuriyet meydanları var. Onların kent meydanı insanlar orada alışveriş yapıp bu meydanda vakit geçiriyor ve bu meydan birçok buluşmaya ev sahipliği yapıyor. Festivaller, konserler burada yapılıyor bizim de buna benzer bir kent meydanımız olması gayet iyi olur.” Şeklinde konuştu.

İNSANLARIN YÜZÜNÜN GÜLMESİ LAZIM

Recep Yıldırım isimli vatandaşta Şehrivan verdiği demecinde “İnsanlarımız mutsuz her şeyden önce insanların yüzlerinin gülmesi gerekiyor. Geçim sıkıntıları, gelecek kaygılarını bir yana bırakmamızı sağlayacak işler yapılmalı. Bugün bakıyoruz ki şehrin 4 bir yanına hem belediye hem valilik pankartlar asmış. Bize bunları açıklamaları kalem kalem yazmaları güzel ama keşke bu pankartları gözümüze sokacaklarına yapılan hizmetlere böyle göz aşinalığımız oluşsa. Bugün Van’da bir taş üstüne taş koyduğunuzda insanlarımız mutlu olabiliyor. Ya da çok fazla bütçelere mal olmayan biri gelip burada insanlara konser verdiğinde yine mutlu oluyor bizim halkımız.”

YAPILACAK ÇOK ŞEY VAR!

“Peki, bu kadar kolay mutlu olabilen bir halkın bu kadar üzgün olmasına sebep olan nedir acaba hiç düşünülüyor mu bu? Bence bu halk kendisine verilen sözler tutulmadığı için, idareciler gelip hizmet naraları attıktan sonra arkalarında somut elle tutulabilir eserler bırakmadıkları için mutsuzdur. Yapılacak çok şey var. Stadından tutun kütüphanesine, meydanından tutun hastanelerine kadar her konuda hizmete açız ama bunu yapabilecek bir el var mı?” Diye konuştu.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2019, 09:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER