VANLI İŞÇİLER ANKARA YOLUNDA

Van’daki depremlerin ardından İş-Kur aracılığıyla yaklaşık 3 yıl çalıştıktan sonra işten çıkartılan işçiler, Ankara’ya gitmek üzere başlattıkları yürüyüş kapsamında Muş'a ulaştı.

VANLI İŞÇİLER ANKARA YOLUNDA

 

Van’dan yola çıkan yaklaşık 120 kişilik işçi grubu, kamyonlarla dün gece Muş'a geldi. Muş Otogarı’nda basın açıklaması yapan grup sözcüsü İsmail Altın, 120 işçiyle Van’dan yola çıktıklarını ve Ankara’ya ulaşıp sıkıntılarını dile getireceklerini söyledi. Van depreminin ardından İş-Kur Van İl Müdürlüğü tarafından Toplum Yararına Çalışma Programı (TYÇP) kapsamında işe alındılarını belirten İsmail Altın, 3 yıl çalıştırıldıktan sonra işten çıkartıldıklarını belirtti. Mağdur olduklarını ifade eden Altın; "Bizler 2009 yılında Van ilimizde 2 büyük deprem yaşadık. Depremin hemen akabinde, deprem yaralarının bir an önce sarılması için bizler geçici olarak İş-Kur İl Müdürlüğü tarafından TYÇP kapsamında işe alınmıştık. Van'daki istihdam sorununun çok büyük bir problem olduğunu, Van'daki refah düzenin düşük olduğunu, ekonomik canlılığının olmadığını, geçmişteki hükümetlerin yanlış politikalarından dolayı Van'ın gelişmediğini ve istihdamlarımızın kalıcılığı gibi bir talebimiz olmuştu. O günden bugüne hükümetimiz bizlere 3 yıl boyunca çeşitli dönemlerde istihdam etmişti. Bizler bunun yeterli olmadığını, istihdamlarımızın kalıcı olmasıyla ilgili 18 kez talepte bulunmuştuk. O günden bugüne bizlere her defasında, belki de siyasi bir kaygıyla ya da oradaki durumun bir an önce bertaraf edilmesi adına bizlere her seferinde mağdur edilmeyeceğimiz söylenmişti, ama mağduriyetimiz giderilmedi" dedi.

 

13 Haziran 2014 tarihinde işten çıkarıldıklarını dile getiren Altın, "O zaman bize mağdur edilemeyeceğimiz sözü verilmişti. 7 bin 286 arkadaşımız şu anda mağdur durumdayız. Sosyal devlet ilkesi olarak kalıcı bir istihdam hakkı verilmesini istemiştik. Maalesef mağdur edildi. Biz de işten çıkarıldığımız tarihten itibaren oturma eylemi başlattık. Van'dan bize büyük destek verildi. Biz de bu destekten sonra yeniden umutlandık. Ne yazık ki bir sonuç alamadık. Bu mağduriyetin devam etmesi vicdani değil. Buradan Ankara'ya gideceğiz, haklarımızın geri verilmesi için eylememizi devam ettireceğiz" şeklinde konuştu. Geceyi Muş'ta geçiren işçiler, bugün Ankara'ya doğru yola çıktı. 

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2014, 11:22
YORUM EKLE