banner186

Vanlı Vekillerden Kritik İran hamlesi

Son yıllarda İran’la ticari ilişkilerini ve turist sayısını artıran Van’ın İran’a dair önemli beklentileri İran tarafına iletildi. Van’ın yıllardır beklediği İran konsolosluğunun Van’da kurulması, son dönemlerde uygulanan yüksek harçlar, banka şubesi kurulması gibi önemli talepler bu kez de Van’ın üç milletvekili tarafından Ankara’daki en yetkili temsilcileri iletildi.

Vanlı Vekillerden Kritik İran hamlesi

ŞEHRİVAN HABER-  Son dönemlerde İranlılar’ın en çok uğradığı illerden birisi olan, ticari anlamda da gelenler üzerinden ciddi kazanç sağlayan Van, İran ile ticari ilişkileri öteye taşımak için mücadele vermeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Van TSO, VESOB eliyle yapılan İran sınır ticaretinde akaryakıt gibi ürünlerin dahil edilmesi ve hükümetin ABD ambargo kararı sonrası Van’a öncelik tanıması gibi taleplerinden sonra bu kez de Van milletvekilleri İran konusunda görüşmeler yaptı. Ak Parti Van milletvekilleri Osman Nuri Gülaçar, İrfan Kartal ve Abdulahat Arvas, İran’ın Ankara büyükelçisini ziyaret ederek Van’ın taleplerini iletti. Van’ın yıllardır talep ettiği konsolosluk kararını bir kez daha yenileyen Van milletvekilleri heyeti İran İslam Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Mohammad Ebrahim Taherian Fard’ı ziyaret ederek önemli açıklamalarda bulundu. Van’ın İran’a dair tüm beklentilerine büyükelçilik nezdinde olumlu cevap alan milletvekilleri, karşılıklı ziyarette ABD ambargosu gibi süreçleri de göz önünde bulundurarak ilişkileri daha ileriye taşıma talebinde bulundu. Büyükelçi Fard’dan da talepler konusunda hemen çalışmaların başlatılması sözü alındı.

 

 

Van milletvekilleri Osman Nuri Gülaçar, Abdulahat Arvas ve İrfan Kartal’ın bulunduğu Türkiye- İran Parlamentolar Arası Dostluk Grubu heyeti İran İslam Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Mohammad Ebrahim Taherian Fard’ı ziyaret etti. Ziyarette önemli konular konuşuldu. Van milletvekillerinin ziyaretinde en çok dikkat çeken konuların başında Van’da İran konsolosluğunun açılması ve İran ATM’lerinin açılması konusu oldu. İran Büyükelçisi Mohammad Ebrahim Taherian Fard, Van’da Konsolosluk ve Banka Şubesi açılması konusunda çalışacaklarını ifade ederek, toplantıda gündeme gelen bütün konularda İran Dişilikler Bakanlığına rapor göndereceklerini söyledi.

 

 

“AMBARGO KARARININ YENİDEN GÖZDEN GEÇİRİLMELİ”

 

Dostluk Grubu Başkanı Osman Nuri Gülaçar burada yaptığı konuşmada, “İbn-i Haldun’un söylediği gibi coğrafyamız kaderimizdir. İran ile aynı coğrafyayı paylaşıyoruz. Bizler buralıyız, komşuyuz. Farklılıklarımız olabilir ancak ortak paydada buluşabilmeliyiz. Çeşitli konularda kendimizi ve bölgemizi dış dünya ya karşı korumalıyız. Ambargo konusuna da değinerek siyasi farklılıklar üzerinden ortaya çıkan bu yaptırımların, doğrudan İran ekonomisini etkilediğini belirtti. ABD’nin uygulamaya başladığı ambargodan, İran halkının olumsuz yönde etkilenmemesini temenni ederek, ambargo kararının yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini ifade etti.

 

“DOSTLUK DİLİ ORTAK PAYDA OLARAK GELİŞTİRİLMELİ”

 

Van Milletvekili İrfan Kartal’da ziyarette bir konuşma yaptı. Kartal, “Ülkeler komşularının kim olacağını belirleme imkânına sahip değillerdir ama komşuları ile ilişkilerinin dostluk, rekabet ya da husumet temelinde ilerlemesini belirleme imkânına sahiptirler. Bu nedenle iki ülke arasında dostluk dili ortak payda olarak geliştirilmelidir. Sınırdaş olan iki ülke yerelinde Van ve Hoy gibi sınır şehirleri, Türkiye - İran arasındaki ekonomik ilişkilerden hak ettiği payı alamamaktadır. Bunun için ulaşım ve iletişimin yanı sıra finansal, bürokratik ve diplomatik alanlardaki eksikliklerin süratle giderilmesi gerekmektedir. 

 

 

“TÜRKİYE AMBARGO KONUSUNDA NET TAVIR ALDI”

 

Van Milletvekili ve heyet üyesi Abdulahat Arvas toplantıda İran’la ticaretin geliştirilmesini candan arzuladıklarını ifade ederek, Türkiye ve İran arasında ikili ilişkilerin daha fazla geliştirilmesi gerektiğini söyledi. Recep Tayyip Erdoğan’ın İslam dünyası ve coğrafyamız için bir şans olduğunu vurgulayan Arvas, Başkan Erdoğan’ın haksızlık karşısında Müslümanların sesi olduğunu ifade etti. Nükleer enerji konusunda İran’dan yana tavır alan Türkiye’nin,  ambargo konusunda da net tavır takındığını kaydeden Arvas, din kardeşliği olan iki Müslüman ülke arasında ticaret, turizm, kültürel ve insani konularda iş birliğinin geliştirilmesi amacıyla hükümetler ve iller arasında teşvik edici uygulamaların arttırılması ve altyapının güçlendirilmesi gerektiğine işaret etti.

 

 

TÜRKİYE-İRAN ARASINDAKİ YOL SORUNU TARTIŞILDI

 

Türkiye ve İran arasında bulunan Van Kapıköy-Razi Kara Sınır Kapısının transit geçişlere açılması için Hoy-Razi arasında bulunan yıllardır sürünceme de kalan Kotor vadisindeki yolun ihya edilmesi konusu görüşüldü. Türkiye-İran arasında bulunan Van Çaldıran Çilli Sınır Kapısı ile Başkale Gelincik Sınır kapısının açılması konuları da görüşülen konular arasındaydı.

 

ÖNEMLİ KONULAR KONUŞULDU

 

Öte yandan, İran hükümeti tarafından yurt dışı çıkış haçlarının 10 kat arttırıldığı ve sonraki her seyahat için harç bedelinin yüzde 50 olarak katladığı hatırlatıldı. Konunun Türkiye lehine yeniden değerlendirilmesi, dış Ticaret merkezi olan Van’da,  İran devlet bankaları tarafından bir banka şubesinin açılması talep edildi. Görüşmede ayrıca iki ülke arasında ekonomik ve ticari ilişkilere katkı sağlamak ve kolaylaştırmak amacıyla günün ihtiyaçları dikkate alınarak Van’da İran Konsolosluğu açılması, İran’a giriş yapan nakliye araçlardan yakıt harcırahı alınmaması, Van’da İran ile Ortak Serbest Ticaret Bölgesi veya açık pazar kurulması ve günlük ticaretin arttırılması gibi önemli başlıklar tartışıldı. Ayrıca, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sağlık Bilimlerinde öğrenim gören öğrencilere denklik verilmesi, İran’daki gümrük işlemleri saat, zaman ve binanın uyumlu hale getirilmesi gibi konular istişare edilerek bu başlıkların takip edilmesi ve ortak toplantı yapılması konusunda görüş birliği sağlandı.

 

 

VAN’DA KONSOLOSLUK AÇILMASI İÇİN ÇALIŞMA YAPILACAK

 

İran İslam Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Mohammad Ebrahim Taherian Fard ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Türkiye ve İran arasında ilişkilerin düzeyli ve düzenli olduğunu belirten büyükelçi, bugüne kadar iki ülke arasında 4 büyük zirve ve 26 karma ekonomik toplantı yapıldığını paylaşarak yakın zamanda 5’inci büyük zirvenin ve 27’inci KEK toplantısının Ankara’da yapılacağını belirtti. Van’da Konsolosluk ve Banka Şubesi açılması konusunda çalışacaklarını ifade eden büyükelçi, toplantıda gündeme gelen bütün konularda İran Dişilikler Bakanlığına rapor göndereceklerini söyledi. Sınır Ticaretinin geliştirilmesi ve altyapının yetersizliği konusunda hemfikir olduklarını aktaran İran Büyükelçisi Fard, iller arasındaki ticari potansiyelin büyütülmesi konusunda karşılıklı yükümlülüklerin yerine getirilmesi gerektiğini ifade etti.

 

BÜYÜKELÇİ’DEN VANLILARA TEŞEKKÜR

 

Harçlar konusunda Batı Azerbaycan milletvekilleri tarafından verilen bir önerge ile bu uygulamanın başlatıldığını belirten Büyükelçi Fard, konuyu takip ettiklerini söyledi. Van’ın İran için stratejik bir şehir olduğunu belirten Büyükelçi Fard, İran vatandaşlarının memnuniyetlerini bildiklerini ifade ederek, Van halkına misafirperverliklerinden dolayı teşekkür etti.

 

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2018, 06:05
YORUM EKLE