Vanlılar günlerdir ‘Belediyeler karla mücadelede sınıfta kaldı’ diyordu… Van Büyükşehir’den karla mücadele eleştirilerine cevap

Van Büyükşehir Belediyesi kentte bir süre önce yağarak kenti esareti altına alan kar yağışı ile ilgili bir açıklamada bulundu. Vatandaşların karın yağdığı ilk andan itibaren karla mücadele çalışmalarının yeterli düzeyde olmadığını dile getirmesine karşılık Van Büyükşehir Belediyesi’nden bir açıklama geldi.

Vanlılar günlerdir ‘Belediyeler karla mücadelede sınıfta kaldı’ diyordu… Van Büyükşehir’den karla mücadele eleştirilerine cevap

ŞEHRİVAN HABERVan Büyükşehir Belediyesi kentte bir süre önce yağarak kenti esareti altına alan kar yağışı ile ilgili bir açıklamada bulundu. Vatandaşların karın yağdığı ilk andan itibaren karla mücadele çalışmalarının yeterli düzeyde olmadığını dile getirmesine karşılık Van Büyükşehir Belediyesi’nden bir açıklama geldi.


İşte Van Büyükşehir Belediyesi’nin o açıklaması…


“24.01.2020 tarihinde Doğu Anadolu Bölgesini etkisi altına alan yoğun kar yağışı Van’da da etkisini göstermiş ve ilk andan itibaren Büyükşehir Belediyemiz tarafından çalışmalara başlanılmıştır.  
Bu kapsamda araç parkımızda bulunan Greyder, Loder, Beko Loder, Kamyon, Rotatif, Tuzlama-Küreme, Treyler, Dozer ve ekskavatör olmak üzere toplamda 250 iş makinesi ve yaklaşık bin personelle 2 vardiya halinde merkez ve 13 ilçe şantiyemizde 23 ekiple karla mücadele çalışmaları 24 saat esasına göre yürütülüyor. 


Büyükşehir Belediyesi sorumluluk alanında 11 bin kilometre yol ağı ve 100 kilometre yaya yolu bulunmaktadır. Kar yağışının ardından 691 yerleşim yerinden 579’u kapanmış ve çalışmalar neticesinde karla mücadele ekiplerinin üstün gayretleriyle de kapalı yollar tamamen açılmıştır. İl genelinde 27.01.2020 tarihi itibarıyla kapalı yolumuz bulunmamaktadır. Aynı zamanda merkezdeki yaya yolu ve kaldırımlarda ise temizlik çalışmaları yüzde 90 civarında tamamlanmıştır. 
Kar kaldırma çalışmaları tamamlanan Cumhuriyet, Maraş, Zübeyde Hanım, Mareşal Fevzi Çakmak, İskele, Sıhke, İki Nisan, Milli Egemenlik Hastane ve Gölbaşı Caddeleri kardan arındırılırken, Erekdağı, Hacıbekir, Suvaroğlu ve Eski Cezaevi caddelerinde ise çalışmalar sürmektedir.


Karla mücadele çalışmalarımıza DSİ 17. Bölge Müdürlüğü, Karayolları 11. Bölge Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü, Tuşba, İpekyolu ve Edremit Belediyeleri de destek sunmuştur. Aynı şekilde Büyükşehir Belediyemiz de Karayolları ve ilçe belediyelerine destekte bulunmuştur. 


Bu kapsamda şehir merkezinden yaklaşık 2 bin 250 kamyon seferiyle 36 bin metreküp kar yığını şehir dışına taşınmıştır. Ayrıca tuzlama çalışmalarında da 800 ton tuz kullanılmıştır. Belediye kriz masasına kar yağışından itibaren hasta ve araç kurtarma gibi olaylar başta olmak üzere yaklaşık binin üzerinde ihbar ulaşmış, ekiplerimiz tarafından yürütülen çalışmalarla onlarca araç ve yardım talebinde bulunan hastaya ulaşılmıştır. İl genelinde hiçbir mağduriyet yaşanmamıştır. 
Bu kar yağışı bir şeyi daha net bir şekilde göstermiştir ki; karla mücadele çalışmalarında yol kenarına park edilen araçlar ve toplu taşıma araçlarının tercih edilmemesi karla mücadele çalışmalarını güçleştirmiştir. Bu nedenle vatandaşlarımızdan gerekli hassasiyeti ayrıca göstermelerini rica ediyoruz.”

YORUM EKLE
YORUMLAR
van
van - 4 hafta Önce

öyle bir belediye düşünün ki, gerçi düşünmeye gerek yok önünden geçmeniz yeterli, kendi kapısının önünü bile temizlemekten aciz. Allah aşkına bir ipekyolu belediyesinin önünden geçin, ne demek istediğimi anlayacaksınız. ortada gerçekten bir hizmet varsa ağzını açmak kimin haddine. ama şehir merkezlerindeki kocaman kar yığınları, trafiğin en yoğun olduğu saatlerde, maraş gibi, yolun 2 gün sonra kapatılıp yol temizleme çalışmasının yapılması, hele hele karın temizlenmek yerine dağ gibi yığılması, nan yemez baba cami yanı en güzel örneği, bu mu hizmet. bir de belediye çalışıyor basın açıklaması. yazık gerçekten "bu memleketin sahibi yok" sözünü yine tescillediniz.

vatandaş
vatandaş - 4 hafta Önce

Vala hala yalan söylüyorsunuz merkezdeki mahalleler hala nerdeyse 1 karış kar var araç gitmekte zorlanmaktadır.

vabnlı
vabnlı - 4 hafta Önce

yalan

MEMET
MEMET - 4 hafta Önce

hizmet 0 sıfır ?

ŞAKİR
ŞAKİR - 4 hafta Önce

YAV ARKADAŞ NE İÇTİN SEN BENDE İSTERİM BU AÇIKLAMAYI YAPI DA KENDİNİ REZİL ETME BARİ MİLLET KÖR DEĞİL HER ŞEY ORTADA VAN DA KAÇ TANE CADDEMİZ VAR KAÇ GÜNDE TEMİZLENDİ HALA MAHALLE SOKAKLARINDA ARALAR GEÇEMİYOR ÇOCUK MU KALDIRIYORSUNUZ KİMİN AKLIYLA DALGA GEÇİYORSUNUZ YIL 2020 SİZ VANADAKİ 3 CADDEYİ ACIMADINIZ BİR DE AÇIKLAMA YAPIYORSUNUZ BU YALAN AÇIKLAMA İLE TAM GÖZDEN DÜŞTÜNÜZ BİLİN İSTEDİM

Yurtsever
Yurtsever - 4 hafta Önce

Bir ata sözü derki görünen köy kılavuz istemez!!

MURAT MURAT
MURAT MURAT - 4 hafta Önce

ÇOK BASİT YALAN AÇIKLAMA YAPMIŞSINIZ GECEDEN CALIŞMALAR OLSAYDI BÖYLE Mİ OLURDU KAÇ TANE ANA CADDEMİZ VAR VAN DA MAHALLE ARALARI 5 GÖNDÜR AÇILMAMIŞ KAR İHALELİ OLSAYDI BÖYLE OLMAZDI KİMSEYİ KANDIRAMAZSINIZ NEYİN KAFASINI YAŞIYORSUNUZ HER ŞEY GÖZ ÖNUNDE

AZİZ
AZİZ - 4 hafta Önce

Karla mücadele meselesindeki başarısızlığı ve basiretsizliği de vatandaşa yıktınız ya pes doğrusu daha da bir şey söylemeye gerek yok.


SIRADAKİ HABER