Vanlılar kente yeni bir otogar yapılmasını istiyor!

2011 depreminden bu yana kentin yeni bir Otogar beklentisi sürerken Van Büyükşehir Belediyesi’nin 12 Aralık 2019 tarihinde “Şehirler Arası Otobüs Terminali Bakım Onarım İşi İhalesi” ile otogar için tadilat kararı alması ‘otogar’ tartışmasını yeniden gündeme getirdi. Depremden sonra uzun süre konteynerlerde hizmet veren daha sonra da 2014’te tadilattan geçirilip aynı yerinde devam eden otogar için Van halkı kenti yakışır bir otogarın şart olduğunu, mevcut yerinde tadilat ve onarımın doğru olmadığını dile getiriyor.

Vanlılar kente yeni bir otogar yapılmasını istiyor!

ŞEHRİVAN ÖZEL-ÖMER FARUK TOKTAŞ/ERDAL ERBAŞ- 2011 depreminden bu yana kentin yeni bir Otogar beklentisi sürerken Van Büyükşehir Belediyesi’nin 12 Aralık 2019 tarihinde “Şehirler Arası Otobüs Terminali Bakım Onarım İşi İhalesi” ile otogar için tadilat kararı alması ‘otogar’ tartışmasını yeniden gündeme getirdi. Depremden sonra uzun süre konteynerlerde hizmet veren daha sonra da 2014’te tadilattan geçirilip aynı yerinde devam eden otogar için Van halkı kenti yakışır bir otogarın şart olduğunu, mevcut yerinde tadilat ve onarımın doğru olmadığını dile getiriyor.

2011 depremlerinden nasibini alan yerlerden bir tanesi de Van Otogarı olmuştu. Depremde aldığı hasarların ardından 3 yıl boyunca konteynırlarda hizmet veren Otobüs firmaları ve başlarını koyacakları bir bina bulamayan vatandaşlar 2014 te Van Büyükşehir Belediyesi tarafından hâlâ kullanılmakta olan bina inşa edilince rahat bir nefes aldı. Öte yandan konteynırda süren hizmetin sona ermesi adına fayda sağlayan bina bunun ötesine geçemedi. Oldukça yetersiz bir alana sahip olan ve peron kapasitesi, bekleme salonu anlamında Van’ın potansiyelini kaldıramayan bina kurulduğu dönemde de geçici olarak otogar ihtiyacını karşılamak adına kurulmuştu. Van Büyükşehir Belediyesi 2016 yılında yeni otogar binası için büyük bir projenin hazırlandığını kamuoyuna açıklamış yeni terminalin yeri konusunda çeşitli alternatifler düşünülmüştü. Hatta Büyükşehir belediyesi son olarak otogarın Edremit yolunda yapılmasına karar vererek daha modern ve Van’a yakışır yeni bir projeyi kamuoyuna sunmuştu. Sonraki süreçlerde de konuyla ilgili bir çalışma olmazken Van Büyükşehir Belediyesi geçtiğimiz haftalarda otogar için tadilat ihalesine çıktı. Aynı alanın yeniden düzenlenmesi sonrası sosyal medya başta olmak üzere birçok kesimden, “Tadilat yerine yeni otogar yapılması” lazım yorumu gelirken, otogar konusu bir kez daha gündeme gelmiş oldu.

BELEDİYENİN TALİDAT KARARI SONRASI YENİDEN GÜNDEMDE!


 

Van Büyükşehir Belediyesi’nin 23 Aralık’ta ihaleye çıktığı ve “Şehirler Arası Otobüs Terminali Bakım Onarım İşi İhalesi” ile canlı olarak paylaştığı onarım ihale sonrası konu bir kez daha gündeme geldi. Belediyenin onarım kararından sonra birçok kesim bunun yerine yeni otogar için adım atılması gerektiğini vurguladı. Bazı vatandaşlar, “Bakım veya onarım yerine yıkıp daha modern olacak şekilde yapılsa daha iyi olmaz mı?” şeklinde yorum paylaşırken, bir vatandaş ise, “Bakım ve onarım parası ile yeni bir otogar yapılır.” Yorumuyla tadilat yerine yeni otogar yapılması vurgusunu sosyal medyada paylaştı. Kısa sürede sosyal medyada buna benzer birçok yorum paylaşıldı.

“GELEN YOLCULAR VAN OTOGARI BU MUYDU DİYORLAR”

Öte yandan vatandaşlar da otogar konusunda Şehrivan’a görüş bildirdi. Otogarın yeniden gündeme gelmesi sonrası, konuyla ilgili açıklamalarda bulunan aynı zamanda otobüs şoförlüğü yapan vatandaşlardan Sülhattin Fidan “Van’ın nüfusu neredeyse 1 buçuk milyona yaklaşmış durumda. Nüfusu Van’ın nüfusundan daha az olan, ulaşım anlamında otogara Van’dan daha az ihtiyaç duyan onlarca şehir var ama hepsinin otogarı Van Otogarı’ndan daha büyük ve daha kullanışlı. Yani Van gerçekten bundan daha iyi kapasitesi yüksek bir otogarı hak ediyor. Ama burayla ilgili en ufak bir çalışma bile yok. Buraya hiçbir hizmet verilmiyor. Kimse halkı düşünmüyor. Binamız kullanıma elverişli değil. Burada 8 firma var. Yolcular geldiği zaman Van Otogarı bu muydu diyorlar. Bu bir haksızlıktır. Bu son yapılan bina inşa edildikten sonra yeni bir otogar yapacağız dediler, ama hiçbir söz yerine getirilmedi. Yetkililerden büyükşehre yakışır bir otogar istiyoruz. Van Türkiye'de en büyük iller arasında, ama buna rağmen kibrit kutusu kadar bir otogarda kalıyoruz. İlçelerin bile otogarları bizim otogarımızdan daha büyük ve kullanıma daha elverişli.” Şeklinde konuştu.

“FİRMA SAYISI VE PERON SAYISI YETERSİZ”

Otogarın işletme anlamında da sıkıntıları olduğunu belirten vatandaşlardan Samet Tuğrul yaptığı açıklamalarda “Van Otogarı’nın araç kapasitesi oldukça yetersiz bir durumda ve Van’a yetmiyor. Yani burası tam anlamıyla dolu olduğunda bile peronlarda durabilecek maksimum araç sayısı 10’u geçmiyor. Haliyle yeterli alan olmadığı için firmaları da buraya çekemiyorsunuz. Çok az sayıda firma var. Yolcuların bekleyebilecekleri alanın oldukça kısıtlı olmasının yanında bir de gece burada konaklayan göçmenler oluyor. Yani otogarın bu şekilde denetim mekanizması noktasında da bir sıkıntısı var. Oldukça modern bir otogar yapıldığı takdirde bile bunun idaresi şimdiki gibi yapılacaksa oda çare olmaz diye düşünüyorum. Ama her şeyden önemli bir durum var ki Van Otogarı araç girişi ve çıkışı tek bir kapıdan sağlanan bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar firmanın olduğu ve bu haldeyken 1 Milyon insana hitap etmesi beklenen bir otogar. Bunu hiçbir vicdan kabul etmez.” İfadelerini kullandı.

“OTOGARIN GİRİŞ VE ÇIKIŞI YETERSİZ”

İlçe araçlarının da otogara taşınmasının ardından otogarın mevcut olan tek giriş kapısının oldukça yetersiz hale geldiğini belirten Recep Yıldırım adlı vatandaş “Van Otogarı zaten yetersiz bir durumda ve Van gibi bir şehrin yükünü kaldıramıyor. Bunun üstüne geçtiğimiz senenin başlarından bu yana ilçe arabaları da buraya çekildi. Otobüsler, bu ilçe arabaları, sivil araçların hepsi aynı ve tek bir kapıdan giriş çıkış yapıyor. Bu Van için yeterli değil. Otogarın yenileneceği söylendi biz ümitlendik. Ama yapılan da bu kendiniz görüyorsunuz. Dışarıdan gelen insanlar da bunu görüyor ve gerçekten şehre yakışmıyor. Peronu yetersiz, bekleme salonu yetersiz, firmalar için ayrılan alanlar yetersiz. Depremden beridir yeni bir otogar hayalleriyle burada mahsur kalmış durumdayız.” Diye konuştu.

“OTOGAR PROJESİ ARTIK BİR SEÇİM MALZEMESİ OLDU”

Beklenilen otogar projesinin artık bir seçim malzemesine dönüştürüldüğünü belirten bir otobüs firması çalışanı ise “Yıllardır ilimizde en büyük problemlerin başında otogarı sorunu yer almaktadır. Büyükşehir olmasının yanı sıra ilimize yakışmayan otogar, dışardan gelen insanlarda olumsuz bir izlenim bırakıyor. Özellikle otogarın ilçe otogarlardan daha berbat görüntüsü hem insanlarda olumsuz bir algı hem kent imajına zarar veriyor. Otogarın yetersiz kalması, araçların çok olması, park sorunu, yetersiz firma sayısı ve tek yönlü bir mevkide yer alması trafiği de olumsuz etkiliyor. Yılardır her seçim öncesi, seçim malzemesi olarak kullanıldı. Yapıldı, yapılacak, proje hazır denildi. Yıllardır beklenen otogar bir türlü yapılmadı. Buradan yetkililere seslenmek istiyorum; bizim diğer büyükşehirlerden ne farkımız var, neden yıllardır vatandaşın ihtiyacına cevap verilmiyor? Neden bir otogar yapımı bu kadar büyütüldü, uzun süredir yapılması planlanan otogar olayı neden bu kadar büyütüldü. Buradan rica ediyoruz, kentimize layık bir otogarın yapılmasını istiyoruz” diye ekledi.

GEÇTİĞİMİZ YILLARDA PROJELER ARASINDA YER ALDI AMA…

Öte yandan otogar konusu geçtiğimiz birkaç yılda da sıkça konuşulan konular arasında yer aldı. Seçim döneminde neredeyse tüm adayların vaatleri arasında yer alan yeni otogar projesi öncesinde önceki dönemde kenti yeni bir otogar yapılacağı söylemleri gündemi meşgul etti. Önceki dönemki Büyükşehir Belediyesi döneminde ciddi alt yapı çalışmaları yapılarak yeni otogarın projesi bile hazırlandı. Yeri konusunda da Edremit’te sahil kenarında yapılması ile birlikte de tartışmalara konu edinen ve daha sonra yeni Çevre Yolu’nda yapılacağı söylenen otogar projesi çok ciddi bir şekilde konuşulmasına rağmen o süreçten sonra bir kez daha rafa kaldırıldı. Belediyenin yeniden onarım ihalesi sonrası ile birlikte bir kez daha Vanlılar, otogar konusunda yeniden yapılması talebini dillendirmeye başladı.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2019, 09:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
YENİ VE BÜYÜK BİR OTOGAR ŞART.
YENİ VE BÜYÜK BİR OTOGAR ŞART. - 7 ay Önce

Sayın yetkililer devletin ve milletin malına yazık. Bu köhne, ufak ve ihtiyaca cevap vermeyen yapıyı ihaleye verip bakım onarımdan geçirmeyin. Bütün Van halkı rahatsız olur. 100 peronluk modern ve büyük bir otogar binası ve 15 -20 dönümlük bir araç sahası oluşturun.

Sayın valim büyükşehirimize yakışır bir otogar istiyoruz.
Sayın valim büyükşehirimize yakışır bir otogar istiyoruz. - 7 ay Önce

Şehirlerarası bütün otobüsler, bütün ilçe otobüsleri ve minibüsleri ile köy minibüslerinin yolcu indirip bindireceği Büyükşehire yakışır bir otogar yapmak dünyanın en güçlü 16. devleti olan devletimiz tarafından yapılabilir. Bu ihale iptal edilsin istiyoruz.

Mehmet Selim SEVEN
Mehmet Selim SEVEN - 7 ay Önce

Bence aynı noktada yeni bir otogar kompleksi yapma zamanı gelmiştir.Mevcut yer Erzurum ve Ankara güzergahlarına giden araçların önemli devlet yolu kenarında bulunuyor.Ankara'da bulunan AŞTİ gibi bir VAŞTİ yapma zamanı gelmiş geçiyor bile...

MEMET
MEMET - 7 ay Önce

herşeye var vana yox vatlerin hepsi yalan oldu ??

Saadet
Saadet - 7 ay Önce

Milletvekillerimiz, idarecilerimiz bu otogar vana yakışıyor mu? Bu ihtiyaca cevap vermeyen harabeye niye masraf yapılıyor. Bu büyükşehir Samsun, Diyarbakır, Malatya, Kayseri gibi bir otogar hak etmiyor mu? Bu şehre ne zaman sahip çıkılacak.

Gerçekbu
Gerçekbu - 7 ay Önce

Otogar çevre yoluna bağlı imar uygulama başarılı olursa otogarda olur.yuzde 40.lardan dolu yüzde 45 lere çıkardılar.halbuki sayın bakan murat kurum siz vermişti dolu yüzde 25.ila 30.arasina en son vana geldiğinde hatırlatalım lütfen

Van, kayıp kent...
Van, kayıp kent... - 7 ay Önce

15 bin nüfuslu ufacık Çatak ilçemize bile 30 peronluk bir otogar yapıldı.