Vanlıların Hıdırellez deresi kurudu

Van’da her yıl 6 Mayıs sabahı Akköprü Deresi'nde Hıdırellez'i kutlayan vatandaşlar, bu yıl derenin susuz kalmasından dolayı dileklerini nerede tutacakları merak konusu oldu.

Vanlıların Hıdırellez deresi kurudu

Hızır ve İlyas peygamberlerin buluşup dilekleri gerçekleştirdiği gün olarak kabul edilen Hıdırellez'i vatandaşlar, sabah ezanıyla birlikte dilek tutmak için Akköprü Mahallesi'nden geçen Akköprü Deresi'ne giderek, tutukları dileklerin kabul olması için akan suya atarlar. Bu yıl ise Akköprü Deresi’nde su akmaması dikkat çekerken vatandaşlar, dileklerini dereye atıp atmayacakları ise merak konusu.
Akköprü Deresi kenarında ikamet eden Abdullah Baycan adlı vatandaş, “Her yıl 6 Mayıs’ta sabah ezanının okunmasıyla beraber buraya gelen vatandaşlar, dilek yazdıkları kâğıdı dere suyuna atarlardı. Sabah biz namaza kalktığımızda vatandaşlar buraya gelerek mum yakmış, kağıda bir şeyler yazmış, taşların arasına kağıtla bir şeyler bırakıp dileklerini tuttuktan sonra dereye atıyordu. Dereye attıkları dileklerini su götürüyordu. Şimdi o su kalmadı. Tahminim boşa atıp geçip gidecekler. Ama dereyi böyle koruma altına alıp etrafı yapılması iyi oldu, güzel oldu, ama suyu kalmadı hoş olmadı” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2014, 14:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER