VASİAD: İradeye saygısızlık ve vefasızlıktır!

Van Aktif Sanayici ve İş Adamları Derneği (VASİAD), Hakimler Ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) yapısında değişiklik öngören kanun teklifinin, referandumda milletin ortaya koyduğu iradeye saygısızlık ve vefasızlık olduğunu savundu.

VASİAD: İradeye saygısızlık ve vefasızlıktır!

VASİAD'dan yapılan yazılı açıklamada, son dönemlerde ortaya çıkan İstanbul merkezli operasyon ve sonrasındaki gelmelerin yakından izlendiği belirtilerek, bu tür durumlarda verilmesi gereken reaksiyon örneklerinin Türk ve İslam tarihinde mevcut olduğu kaydedildi. Kuvvetler ayrılığı, hukukun üstünlüğü ve hukuk karşısında herkesin eşit olması gibi hukuk devleti olmanın temel ilkelerinin, bütün siyasi görüşler için vazgeçilmez olduğu belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Bu açıklamaya sebep teşkil eden son gelişmede ise TBMM'ye sevk edilen bir yasa tasarısı ile zaten ağır ithamlar ve basın yoluyla baskı altında tutulan yargı mensuplarının, hukuki tarafsızlığını ve bağımsızlığını imkansız hale getirecek, atama ve soruşturmalarını tümüyle Adalet Bakanı'na bağlayacak bir düzenleme getirilmeye çalışılmaktadır. HSYK, 2010'da yapılan referandum sonucunda milletimizin yüzde 58 evet oyu ile daha bağımsız hale getirilmişti. Hal böyleyken HSYK üyeleri ve ülkemizin önde gelen hukukçuları tarafından yargının yürütmeye bağlanması anlamına geldiği için Anayasa'ya aykırı olduğu ifade edilen bir yasal düzenleme ile HSYK'nın yapısının ve işleyişinin değiştirilmesine karşı olduğumuzu açık bir şekilde ifade etmek istiyoruz. Yapılmak istenilen değişikliklerin 2010 yılında milletimizin ortaya koymuş olduğu iradeye saygısızlık ve vefasızlık olacağını kamuoyuyla paylaşıyoruz." 

 

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2014, 14:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER