VEDAŞ seferberlik başlattı!

VEDAŞ havaların ısınmasıyla kayıp kaçak ile ilgili mücadeleye hız verdi...

VEDAŞ seferberlik başlattı!

Türkiye genelinde yüzde 60’a varan kaçak elektrik kullanımıyla rekoru elinde bulunduran Van, Hakkâri, Muş ve Bitlis bölgelerinde kayıp kaçak elektrik oranlarını düşürmeye yönelik çalışmalar devam ediyor. Van Gölü Elektrik Dağıtım A.Ş.’yi devralan Türkerler Holding, ilde kaçak elektrik kullanımı ile ilgili çalışmalarını hızlandırdı. Tüm personelin katılımıyla VEDAŞ ekipleri, vatandaşları bilinçlendirmek, yeni hizmetlerden bahsetmek ve en önemlisi kaçak elektrik kullanımı hakkında bilgilendirmek, kullananları tespit edip cezai işlemleri gerçekleştirmek amacıyla alan taraması yapıyor.

BAYAN PERSONEL İLE EV HANIMLARI BİLGİLENDİRİLECEK

Yaklaşık 130 personel ve 40 ekiple abonelerin tek, tek dolaşılacağını belirten VEDAŞ Müdürü Zafer Türüt, ekipte bulunan bayan personellerin de özellikle kaçak elektrik kullanımı ile ilgili ev hanımlarına bilgilendirmede bulunacaklarını söyledi. Türüt, “Bu gün tekrar başlatmış olduğumuz kaçakla mücadele seferberlik halinde ikincisini yapmış bulunmaktayız. Bu katılıma bütün personellerimizle beraber yapıyoruz. Hem idari personellerimiz, bayan personellerimiz, kaçakla ve kesme-bağlamayla mücadeleden tüm ekiplerimizle beraber genel bir tarama yapacağız. 5 mahalle seçtik bugün. Tabi taramalarımız bu 5 mahallenin dışında önümüzdeki haftalarda da diğer mahallelerde devam edilecek. Bizim burada amacımız vatandaşa varlığımızı hissettirmek. Bizim ne derece kayıp kaçakla mücadelede kararlı olduğumuzu vatandaşa göstermek. Bundan öncede vatandaşımıza özelikle belirttik. Kayıp kaçakla ilgili kaçak kullanmamaları yönünde çok ciddi demeçler verdik. Çok ciddi katılımlar yaptık bununla ilgili broşür dağıttık.” Dedi.

“KAYIP KAÇAK İLE İLGİLİ ETKİLİ OLAMADIK”

Kayıp kaçağın önüne geçmek için defalarca vatandaş ve Sivil Toplum Örgütleriyle görüştüklerini söyleyen Türüt, “Ancak bu görülüyor ki fazla bir etkili olamamışız. Bunun da tek yolu artık eleman alımını artırdık. Eleman arttırılmasıyla beraber kaçakla mücadelemizi artırdık. Bunu vatandaşımıza hissettirmeyi düşünüyoruz. Özellikle ben ekiplerime şunu söyledim; vatandaşlarımıza karşı güler yüzlü olmalısınız. Vatandaşımızdan müsaade almaları, bu yönde vatandaşlarımızın kayıp kaçaktan ne derece etkili olabileceğimizi, kayıp kaçağın ne derece zararlı olduğunu vatandaşlara özellikle anlatmalarını istedim” dedi.

BAYAN PERSONEL EV HANIMLARINI BİLGİLENDİRECEK

Kaçak ekipleri arasında ev hanımlarını bilgilendirmek amacıyla bayan personeli de dahil ettiklerini sözlerine ekleyen Türüt, “Bayan personelden bunu özellikle rica ettim. Evin hanımıyla özellikle birebir görüşme yapmalarını, kaçak elektrik kullanmamaları yönünde özellikle ülke ekonomisine zararlarını ve kul hakkı olduğunu, birim fiyata ne derece etkisi olduğunu özellikle anlatmalarını istedim. Bütün ekiplerimizde kaçak tutanakları bulunmakta. Kaçak kullananlar hakkında zabıt tutulacak, tutanak tutulacak, hem para cezası hem de elektrikleri kesilecek. Ayrıca biz bununla ilgili suç duyurusunda bulunacağız” dedi.

“KAÇAK KULLANIM KUL HAKKIDIR”

VEDAŞ tarafından belirlenen mahallerde evlerde alan taraması yapan ekipler, evleri gezerek bilgilendirme ve kaçak taraması yaptı. Bayanlar tarafından oluşturulan ekip, İlker Cihan adlı vatandaşı ziyaret edip kaçak kullanımının kul hakkı, vatandaşa yüksek fatura ve arızaların çoğalmasına sebebiyet verdiği bu konuda herkesin duyarlı olup kaçak elektrik kullanımından vazgeçilmesinin gerektiğini anlattı. Bilgilendirmenin yanı sıra ekipler eski olan sayaçları da yenisiyle değiştirdi. İlker Cihan ve Yusuf Duranlı adlı vatandaşlar ise, uygulamanın çok olumlu olduğunu, kaçak elektrik kullanımının kul hakkı olduğunu ve dinimizde de günah olduğunu söylediler. (ŞEHRİVAN-İHA)

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2014, 11:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER