VEDAŞ’tan af çağrısı

Vangölü Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (VEDAŞ) Muş İl Müdürü Mehmet Erbil, yoğun talep üzerine elektrik faizi affına devam kararı aldıklarını söyledi.

VEDAŞ’tan af çağrısı

Makamında basın toplantısı düzenleyen Mehmet Erbil, 2013 öncesinde borcu olan müşterilerden faiz alınmaması hususunda faiz affı uygulaması başlattıklarını ve bunun da 31 Aralık 2013 gününde sona erdiğini belirtti. Gelen yoğun taleplerle af süresinin şirketin yönetim kurulu kararıyla yeni bir faiz affı uygulaması başlattıklarını dile getiren Mehmet Erbil, “Bilindiği üzere şirketimize 2013 öncesi borcu olan müşterilerimizden faiz alınmaması hususundaki uygulamamız 31 Aralık 2013 tarihinde bitmişti. Gelen yoğun taleplerle affın süresi yönetim kurulumuzun almış olduğu kararlarla yılsonuna kadar uzatılmış ve halkımızın istifade etmesi sağlanmıştı” dedi.


Af süresinin müşteriler tarafından belirleneceğini dile getiren Erbil sözlerini şöyle sürdürdü; “Fakat affın bitiminden sonra sivil toplum kuruluşları, meslek odaları ve 2013 öncesinden borcu olan müşterilerimizden tekrar yoğun bir talep oluşmuştur. Özellikle bölgemizde kış şartlarının çetin geçmesi, abonelerimizin para bulmada yaşadıkları sıkıntılar, üreticilerin sattıkları ürün bedellerini henüz alamamaları, yüklenici firmaların hak edişlerini ilgili kuruluşlardan alamamaları gibi nedenlerden dolayı affın süresinin uzatılması yönünde şirketimize talepler oluşmuştur. Müşterilerimizden gelen bu talepler toplanarak yönetim kurulumuza sunulmuştur. Türkerler Holding ve Şirketimiz Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Kazım Türker başkanlığında toplanan yönetim kurulumuz gelen talepleri değerlendirerek affın bir süre daha devam etmesi yönünde karar almıştır. Alınan kararla 2013 ve 2014’te borcu olmaması kaydı ile 2013 öncesi elektrik borcu olan müşterilerimizden gecikme faizi alınmayacaktır. Affın süresini müşterilerimizin talepleri belirleyecektir. Yani şu an için kesinleşmiş bir süre bulunmamaktadır.”


Bu affın son olduğunu ifade eden Erbil yeni bir af uygulaması başlatmayacaklarını vurgulayarak şunları kaydetti; “Müşterilerimizle temiz bir sayfa açmak adına yapılan ve şirketimizin büyük maddi fedakarlığı ile yapılan bu af uygulamasına şirketimizden faiz affı talebinde bulunan mesken, ticarethane, sanayi müşterilerimizin yoğun bir şekilde katılımını beklemekteyiz. Katılımın istenilen seviyede oluşmaması durumunda af sonlandırılarak alacak takip davaları işleyecektir. Bu süreçte de borçtan dolayı elektrik kesim ve icra alacak takip çalışmalarımız devam ettiği için müşterilerimizin bir an önce faiz affı uygulamasından İstifade etmek ve bu önemli fırsatı kaçırmamaları için veznelerimize, anlaşmalı bankalara ve posta ödeme gişelerine bekliyoruz. Af süresi boyunca Muş, Bitlis, Hakkari ve Van İl Merkezlerimiz ile Erciş, Tatvan ve Yüksekova İlçelerimizde mesai günlerine ilave olarak her Cumartesi 09.00 17.00 saatleri arasında nöbetçi vezneler açık bulundurulacaktır.”
Kurumun alacağının 120 milyon TL’nin üzerinde olduğunu dile getiren Erbil, sadece ana paranın 63 milyon TL olduğunu ve şirketin büyük bir fedakarlık göstererek faiz affı uygulaması başlattığını belirtti. Erbil, ayrıca kurumu devraldıktan sonra 120 bin adet faturanın ödenmediğini sözlerine ekledi. 

 

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2014, 13:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER