“Vezir Baş kendine pay çıkarmıştır”

Vangölü Gazeteciler Cemiyeti, Anadolu Basın Birliği Van Şubesi’nden 2 gün önce Van’daki gazetecilerin TOKİ tarafından konut sahibi olmasıyla ilgili yaptığı basın açıklaması ve değerlendirmeleri üzerine bir açıklama yaptı.

“Vezir Baş kendine pay çıkarmıştır”

Vangölü Gazeteciler Cemiyeti’nden yapılan yazılı açıklamada, ABB Van Şube Başkanı Vezir Baş ve yönetim kurulu üyelerinin İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürü Cafer Giyik’i ziyaret ettikleri belirtildi. Baş’ın ziyarette sarf ettiği sözlerden Vangölü Gazeteciler Cemiyeti projesinden kendisine pay çıkarmak istediği belirtilirken, Tarafların Vangölü Gazeteciler cemiyeti ile ilgili bilgi eksikliğini düzeltmeleri istendi.

Vangölü Gazeteciler Cemiyeti tarafından yapılan yazılı açıklamada, “ABB Van Şube Başkanı Vezir Baş ve yönetim kurulu üyelerinin İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürü Cafer Giyik’i ziyaret ettikleri belirtildi. “Açıklama içeriğinde, gazeteciler için 100 konut ayrıldığını, konutlar için ABB ve Vangölü Gazeteciler Cemiyeti’nden ihtiyacı olanların yer aldığı listeleri valilik aracılığıyla AFAD İl Müdürlüğü’ne verildiğini, sonuç alınamadığı belirtilmiş, verilen sözlerin tutulması istenilmiştir. Karşılığında da Sayın Cafer Giyik, AFAD mevzuatında yer alan hak sahipliği şartlarına göre bir işlem yapmalarının mümkün olmadığını ve yetki sınırlarını aştığını beyan etmiştir. Zihinleri temizlemek ve tazelemek anlamında, Van kamuoyunun da yakından bildiği üzere cemiyetimizin, üyelerinin konut sahibi olmaları için 2005 yılından bu yana birçok çalışması olduğu bilinmektedir. Birçoğu asgari ücretle çalışan üyelerimizin uzun vade ve düşük taksitle ev sahibi olması için 2011 yılında girişimlerimizi hızlandırmış ve Toplu Konut İdaresi’yle görüşmeler yapmaktaydık. Görüşmeler sürerken Van depremleri meydana geldi. Vanlı her birey gibi üyelerimizde yara aldı. Ardından TOKİ Van’daki çalışmalarının kapsamını genişletip AFAD ile birlikte yeni projeler gerçekleştirdi. Depremde evleri yıkılan ve hasar gören hak sahiplerinin ihtiyacından çok fazla konut üretileceği ve fazla kalan konutların kiracılar ve diğer ihtiyaç sahiplerine satılacağı defaatle ilgili bakanlık ve kurum yöneticilerince beyan edildi. Bundan hareketle cemiyet yönetimi olarak fazla yapılan konutlardan üyelerimizin faydalanması için TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel’le görüşme yaptık. Ardından üyelerimizle temasa geçerek konut sahibi olmak isteyenleri tespit edip TOKİ ile yazışmalar yaptık. Süreç devam ederken ne Van Valiliği ne Başbakanlık Afet Acil Yönetim Başkanlığı ne de İl Afet Acil Durum Müdürlüğü’nden kimse ile görüşülmemiş. Sadece işin muhatabı TOKİ ile görüşülmüştür. Net olarak belirtmek gerekirse Başbakan Yardımcımız Beşir Atalay’la da sadece cemiyet yönetim kurulumuz kendi üyeleri için görüşmüş ve zatıalilerinden gerekli destek sözü alınmıştır. Gelinen noktada gazetecilere verilen tek bir konut olmadığı gibi görüşmeler de sonuçlanmamıştır.” Denildi.  

 

“VEZİR BAŞ CEMİYETİN PROJESİNDEN KENDİSİNE PAY ÇIKARMIŞTIR”

 

Açıklamanın sonunda ise konut projesinin sadece ve sadece Vangölü Gazeteciler Cemiyeti’ne ait olduğu yazılırken, “Türkiye’nin değişik illerinde olduğu gibi cemiyetimizde üyeleri için 8 yıldan bu yana çaba sarf etmektedir. Bu konut projesi sadece ve sadece Vangölü Gazeteciler Cemiyeti’ne aittir. 100’ün üzerinde üyeye sahip cemiyetimiz bu doğrultuda ne şahıslarla ne de bir başka mesleki örgütle kesinlikle işbirliği yapmamıştır. Hep kendi üyelerini gözeterek çalışmalarını yürütmüştür. Bu çalışmalar sırasında anlam veremediğimiz bir şekilde cemiyetimizle ilgili planlar geliştirilip üyelerimizin ev sahibi olmamaları konusunda çeşitli senaryolar üretilmiştir. Bu bağlamda Sayın Vezir Baş’la yönetim kurulumuz hiçbir şekilde bir araya gelmemiştir. Sayın Baş’ın cemiyetimiz projesinden kendilerine pay çıkarmaları ve birlikte yürütüyoruz gibi bir hava estirmelerine bir anlam verememekteyiz. Bu arada, AFAD İl Müdürü Cafer Giyik beyefendiyle de cemiyetimiz hiçbir görüşme yapmamıştır. Vangölü Gazeteciler Cemiyeti olarak AFAD’a bir liste sunmadığımızı Sayın Cafer Giyik’te net olarak bilmektedir. Görüşmede bunu ifade etmemesi de düşündürücüdür. Tarafların cemiyetimizle ilgili bilgi eksikliğini düzeltmesini bekliyoruz. Üyelerimiz için iyi bir şeyler yapmak için çaba sarf eden bizler, şunu hatırlatmayı yapmadan da geçemeyeceğiz. Bölgede zor şartlar altında gazetecilik görevini ifa eden arkadaşlarımızın ev sahibi olmalarını engellemeye çalışanların karşılarında yılmayacağımızı saygıyla belirtiriz” denildi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2013, 17:21
YORUM EKLE