banner186

VOTAŞ'IN YENİ SAHİBİ BÜYÜKŞEHİR!

Van’ın tarım ve hayvancılıktaki en büyük yatırımı olarak görülen devasa tarım ve hayvancılık yatırımı VOTAŞ resmen el değiştirdi.

VOTAŞ'IN YENİ SAHİBİ BÜYÜKŞEHİR!

Van Ticaret Borsası (Van TB) eski başkanı Feridun Irak, Van Organize Tarım İşletmeleri (VOTAŞ) için kurulan anonim şirketin hisselerinin Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na devredildiğini söyledi. Gerçekleştirilen basın toplantısıyla bu haberi kamuoyuna duyuran Irak Büyükşehir Belediyesi’nin VOTAŞ’ın daha iyi bir yere getireceği konusunda emin olduğunu söyledi. Irak ayrıca VOTAŞ’ın; Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu ve Karadeniz bölgelerinin kendi sektöründeki en büyük yatırımı olduğunu söyledi. 

 

İşadamı Feridun Irak’ın başkanlığı döneminde Van Ticaret Borsası (VATBO) tarafından kurulan ve Van’ın tarım ve hayvancılık anlamındaki dev yatırımı Van Büyükşehir Belediyesi tarafından satın alındı. 9 bin 500 dönümlük bir arazi üzerinde kurulan VOTAŞ, 4 bin 500 dönümlük alanı Van Büyükşehir tarafından satın alındı. Son zamanlarda üzerinde ciddi spekülasyonların yapıldığı arazi hissedarlar tarafından Van Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurulan şirkete devredildi. Uzun süredir satışı konuşulan fakat belediye cephesinin açıklama yapmadığı o yatırım ile ilgili merak edilen soruları hissedarlardan olan ve yatırımı hayata geçiren Feridun Irak cevapladı. Satış ile ilgili gazetecilerin sorularını cevaplayan Irak, son zamanlarda iflas ettiği de konuşulan arazi için; “Çok konuşup boş konuşmanın faydası” yok diyerek tepki gösterdi. Satışın amacının yatırımı ‘Torku’ şeklinde bir markaya dönüştürmek olduğunu belirterek; “Bir çatı kuruluş altında bunun sermayesinin yeniden genişletilerek yatırım iyi boyutlara ulaştırılması için devir kararı aldık.” Dedi. Belediye devrinin ardından merakla beklenen yatırımı işletme ile ilgili süreci de değerlendiren Irak; “Van Büyükşehir belediyesi ile birlikte bu parlayan bir sektör olacaktır.” Dedi. 

 

 

IRAK: OSB VE KOSGEB’İ VAN’A KAZANDIRDIK 

Van Ticaret Borsası ve Ticaret ve Sanayi Odası eski başkanı Feridun Irak ilk olarak Van için yaptıkları çalışmaları anlattı. Irak, “Ben Feridun Irak olarak bu memleketin bir sevdalısı olarak ekip arkadaşlarımla birlikte Van’a ne kazandırabilir gayreti içinde olduk. Fırsat buluğum her konuda ilimiz için bir gayret içinde oldum. Yapabildiysek bu bir ekip işidir ve bu hepinizin desteği ile olmuştur. Bu çalışmalarımız sırasında kusurlarımız olmuşsa da ben özür diliyorum. Ben Van’a kurumlar ile ilk hizmete başladığımda Ticaret ve Sanayi Odası ile başladım. 1996-1998-1999 yıllarıdır. TSO’da 3 yıllık bir görev sürecim oldu. Aynı sezonda 1998-1999 yıllarında Vanspor’a da başkanlık yaptım. O sezonda başarılı bir sezon geçirerek bugünün Süper Ligi’nde mücadele ettik. TSO başkanlığım esnasından geç kalınmış bir yatırım olan Organize Sanayi Bölgesi’nin kurulması çalışmasını başlattık. O dönemin valisi ve belediye başkanı ile el ele vererek OSB’yi kurduk. Aynı dönem içerisinde sadece 20 ilde hizmet veren KOSGEB idaresi başkanlığının da Van’da kuruluşunu sağladık. O tarihten bugüne kadar sanırım KOSGEB Van’a 500 milyon liralık bir kaynak aktardı. Yine o yıllarda ilk ticaret fuarını başlatmış olduk.” Dedi. 

 

“VAN TB’DE GEÇ KALINMIŞTI” 

Van TB’yi 1999 yılında Van’a kazandırdıklarını ifade eden Irak TB’nin Van’a geç kazandırıldığını söyledi. Irak şu ifadeleri kullandı: “Bunları yaparken Van için çok büyük önem arz eden Van Ticaret Borsası için başvuru da bulunduk. 1999 yılında bakanlığa müracaat ederek ticaret borsasının Van’da kurulması iznini istedim. 1999 yılında borsa için kuruluş izni geldiğinde 14 arkadaşım ile birlikte bu kuruluşu Van’a kazandırdık. Her ne kadar kamu kuruluşu gibi görünse de bunun için bir destek verilmez. Biz bunu tamamen o gün o arkadaşlarımız ile birlikte ofisini, malzemesini kendimiz yaptık. Ticaret Borsası’nın Van’a kazandırılması geç kalınmış bir çalışmaydı. Çevremizdeki illere baktığımızda 1936-1937-1946 yıllarında kurulmuştur. Bunu yapmak biz nasip oldu ve bizde Van’a kazandırdık. Tabi bu 12 yılda yapmış olduğumuz projeler ile Türkiye’de 120 borsa arasında ilk 20’ye girdik.” 

 

 

IRAK: ÇOK SAYIDA ÇALIŞMA YAPTIK 

Van Ticaret Borsası’nda yaptıkları çalışmalar hakkında da konuşan Irak, “Yapmış olduğumuz bu projelerden biraz bahsetmek gerekirse bunlardan bir tanesi seracılıktır. Şu anda hizmet binasını yapmış olduğumuz yerde seracılık kurduk. Seraların olabileceğini göstermek amacıyla bunu yaptık ve ardından Van’da bu seracılıkta çok fazla yapıldı. Bir diğer savat işletmeciliği için atölyeler kurup 20’ye yakın genç arkadaşımızı eğitime aldık ve bu arkadaşlarımızın bazıları şimdi bu işi profesyonel olarak yapıyorlar. Van Gölü’nde güvenli yolculuk adı altında bir proje yaptık. Van’da bildiğiniz gibi Van Gölü üzerinde yüzlerce tekne bulunmaktadır. Bu tekneler kışın balıkçılık yazın ise turizm hizmeti vermektedir. Tekne sahibi olan arkadaşlarımızın hiçbir eğitimi yoktu. Biz kendilerine eğitimlere aldırdık ve kendilerine uluslararası belgeler kazandırdık. Bu arkadaşlarımızın bir kısmı uluslararası sularda hizmet vermektedir. Yine KOSGEB’in verdiği girişimcilik belgesi için arkadaşlarımız için fırsatlar yarattık. Bunlarda kendilerine iş yerleri açtılar. Laboratuvar kuranlar oldu. Kadın arkadaşlarımız kendilerine aş evleri kurdular.” Şeklinde konuştu. 

 

EN BÜYÜK HİZMETLERİ VOTAŞ OLDU 

En büyük hizmetlerinin Van Organize Tarım İşletmeleri projesi olduğunu söyleyen Irak şöyle devam etti: “Bu projemizde 9 bin 400 dönümlük araziyi Van Ticaret Borsasına mal ettik ve satın aldık. Türkiye’de hiçbir meslek kuruluşuna nasip olmayan arazidir. Tüm Türkiye’de böyle büyük bir araziye sahip olan tek meslek odası ticaret borsasıdır. Bunu satın aldığımız zaman sulanabilir arazide tarım yapacağımızı, damızlık süt üretimi yapacağımızı, meyve ve sebzecilik yapacağımızı söyledik. Bu projeye başladık. Bu projeye başladığımız zamana Van Ticaret Borsası’nın da ortağı bulunduğu bir anonim şirket kurarak vatandaşa çağrıda bulunduk. Böyle bir proje yapacağız ortak olmak isteyenler gelsin ve ortak olsunlar dedik. Vermiş olduğumuz süre sonrası gelen arkadaşlarımızla birlikte bu şirketi kurarak çalışmalara başladık. Sonuç itibariyle taahhüt ettiğimiz tarım, süt üretimi, meyve ve sebzecilik gibi üretimleri yaptık ve bugüne kadar getirdik. Sulanabilir 4 bin dönümlük bölümüze sulama sistemleri kurduk. Çok büyük ve modern yatırımları buraya kazandırdık. Ağaçlandırma yaptığımız zaman 10 meyve ağacı diktik. Burada da damla sulama sistemi kurduk. Daha sonra Avusturya’dan hayvan ithalatı yaptık ve çalışmalar başlamış oldu.” 

 

 

“VOTAŞ’I BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNE DEVRETTİK” 

VOTAŞ’ın Van Büyükşehir Belediyesi’ne devir edildiğini söyleyen Irak, “Gelmiş olduğumuz noktada bu şirketin daha da büyütülerek ve güçlendirerek faaliyetine devam etmesi için her zamana arkadaşlarımız ile birlikte görüş alış verişinde bulunduk. Nihayet bir çatı altında bu yatırımın daha ileriye taşınması için bu şirketi yeniden yapılandırmak için Ticaret Borsasına teklif ettik. Ancak kendileri bunu kabul etmediler. Daha sonra TSO ile bir görüşme yaptık. TSO üzerlerine düşen her görevi yapacaklarını, böyle bir yatırımı önemsediklerini söylediler. Bu arada biz Büyükşehir Belediyemiz ile de görüşüyorduk. Sonuç itibariyle belediyenin imkânlarının çok fazla olması sebebiyle bu yatırımın hisselerini devir etmiş bulunmaktayız. Belediyenin bu yatırımı daha ileriye götürecekleri görüşü içinde olacağını düşünüyorum.” İfadelerini kullandı. 

 

IRAK: 3 BÖLGENİN EN BÜYÜK YATIRIMI 

VOTAŞ’ın kendi sektöründe Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu ve Karadeniz bölgelerindeki en büyük yatırım olduğunu söyleyen Irak şunları söyledi: “Yaşanan bu gelişmeleri de sizlerle ve kamuoyu ile paylaşma ihtiyacı duyduk. Bu kuruluş Van’daki iş adamlarının bir araya gelerek ticaret borsası önderliğinde hayata getirilmiş bir yatırımdır. Bu yatırım Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu ve Karadeniz bölgeleri olmak üzere kendi sektöründeki en büyük yatırımdır. Önümüzdeki süreç içinde de böyle bir yatırımın başka bir illerde ve başkaları tarafından bunun yapılabileceğini hiç sanmıyorum. 9 bin 400 dönümlük arazi bu şekilde hayata geçilmiştir. Daha sonrasında 5 bin 500 dönümlük arazi başka bir çalışma yapılacak diye ticaret borsasına verilmiştir. Geriye kalan 4 bin dönümlük arazinde faaliyet devam etmektedir. Büyükşehir belediyemizin bu konuda göstermiş oldukları ilgiden dolayı teşekkür ediyorum. Bu proje Doğu’da parlayan bir proje olacaktır. Hayvancılık önemli bir sektördür. Türkiye’de hayvancılık yapılacağı en iyi il Van’dır. Bu anlamda bize destekleri olan kurumları oldu. Ben sizlerin vesilesiyle de bu kurumlara teşekkür ediyorum.” 

 

 

“VOTAŞ İÇİN 20 MİLYON HARCANDI” 

VOTAŞ için 20 milyon liranın harcandığını ifade eden Irak bu paranın yüzde 85’nin kişiler tarafından karşılandığına vurgu yaptı. Irak, “Bu proje için yuvarlak rakamlar söyleyeceğim. Proje için aşağı yukarı 20 milyon liralık bir yatırımdır. Bunun 6 milyonu ortaklar kendi ceplerinden bırakmıştır. 10 milyonu Ziraat ve diğer bankalardan kredi kullanılmıştır ve geriye kalan 3 milyon civarındaki para ise teşviklerden faydalanmıştır. Yatırımın yaklaşık yüzde 85 kendi kaynaklarından yapılmıştır. Ellerini çok iyi bir şekilde taşın altına koymuşlardır. Bankalarda borçlanmalar olduğunda bölge koordinatörü ile sorunlar yaşanmıştır. Bunu da çok açık bir şekilde söylüyorum. Bakanlar kurulunun vermiş olduğu bir desteği ve teşvik zamanı gelinmeden talep edilmiştir. Asıl olması gereken bu bölgede yatırım gerçekleştirenlere ellerinden geldiğince destek verilmesidir. Tam tersine devletin verdiği kredinin ödeme zamanı gelinmeden geri istemenin yolları aranmıştır ne yazık ki.” Dedi. 

 

NEDEN BELEDİYEYE DEVREDİLDİ? 

Ardından gazetecilerin VOTAŞ ile ilgili sorularını cevaplayan Feridun Irak, VOTAŞ’ın potansiyeli bu kadar büyük ve önemli yatırımın neden devredildiği ile ilgili soruyu şu şekilde yanıtladı: “Biz yönetimle oturup değerlendirdiğimizde bu yatırımın buradan ileriye taşınması gerektiğini ve güçlü bir sermayeye ihtiyaç olduğunu tespit ettik. Bu sermayeyi yeniden buraya kazandırmak için de bir çatı kuruluşa ihtiyaç olduğunu düşündük. Bunun için de bazı kuruluşlara teklif ettik. Van TSO ile görüşürken Van Büyükşehir’in imkânlarının daha iyi olduğunu düşündüğümüz için de onlar ile paylaştık. Van Büyükşehir Belediyesi de 1 milyon Vanlınındır. O yüzden Van’da kalsın istedik. Bu yatırım için Van dışından da ilgilenenler oldu ama ben kapıyı kapalı tuttum. Bizim üretime kadar getirdiğimiz bir yatırımcıyı dışardan gelen isimlere vermek istemedim. Bakın Van Çimento fabrikasının sahibi Erzurum Ticaret Sanayi Odası’dır. Bu bize yetmez mi? Zamanında 250 Vanlının bir araya gelerek o zaman Türkiye’nin en büyük et entegre fabrikası olan Van-Et’i kurdu. Bugün bu yatırım da dışardaki yatırımcıya kalmıştır. Biz kendi yatırımlara sahip çıkmalıyız. Dışardan gelen yatırımcıya kapımız açık ama gelip sıfırdan yatırım yapsınlar.  

 

NE KADARA DEVREDİLDİ? 

Ardından VOTAŞ’ın değeri ve devretme bedeli ile ilgili bilgiler de veren Feridun Irak, her bir hissenin 135 bin TL civarında bir bedelle devredildiğini söylerken, arazi ile ilgili olarak; “Bir kere şunu hatırlatmak bu arazinin tamamı Ticaret Borsası’nın mülküdür. Yani arazi değil bu arazinin işletmesi Büyükşehir Belediyesi’ne verildi. Biz bu araziyi 2005 yılının başlarında Van TB’nin başkanıyken 9500 dönüm araziyi Borsa olarak Van TB’ye mal ettik. Van TB mülkü aldıktan sonra bu yatırımı gerçekleştirmek için kurulan Anonim Şirkete 49 yıllığına kiraya verildi. Bu kiranın 5500’lük bölümünü yeniden kendilerine geri almışlardır. 4000 dönümde de hissedarlar tarafından belediyeye devredilmiş durumda şu anda. 5500’ün işletmesi de Van Ticaret Borsası’ndadır. Devir bedeli olarak da 2005 yılında 1 milyon 700 bin TL’ye satın aldığımız araziyi 2 milyon TL’ye kiraya verdik 49 yıllığına.” 

 

VOTAŞ BİR TORKU OLUR MU? 

“Kooperatifleşme varken, neden belediye?” şeklindeki bir soruyu da cevaplayan Irak, bu konuda aynı amaçla çıkan ve bir marka olan Torku örneğini de vererek: “Konya TORKU bu sektörün en iyi örneğidir. Çok da başarılıdırlar. Zaten burada böyle hareket etmemizin nedeni de bir marka olmayı başarabilmek, bunu halka mal edebilmek ve halka mal edebilmek. Bunun için de Büyükşehir’e devrettik. Bu yüzden onların olsun istedik. Biz VOTAŞ’ı kurduğumuz zaman TORKU gibi bir markayı model almıştık ve bu yolda ilerleye de bilir. Van’da oluşturulabilir. Bunun altyapısı mevcut. Tüketen bir il olmaktan üreten bir il olma yollarını aramalıyız. Elbette ki bu kolay değil. Birçok yatırımın altında imzası olan bir isim olarak bunu kabul ediyorum. Bu kentte bu işin nasıl olmayacağı için uğraşanlar nasıl olacağını anlatanlardan maalesef daha fazla. Biz bunu yaşadık.” Dedi. 

 

BELEDİYE VOTAŞ’I İŞLETEBİLECEK Mİ? 

Büyükşehir Belediyesi’nin devasa bir tarım yatırımını işletip işletemeyeceği ile ilgili tereddütlerin olduğu hatırlatılması üzerine konuşan Irak, bu noktada belediyenin bu işi başaracağına yürekten inandığını belirterek, şu ifadeleri kullandı; “Bir kere şunu hatırlamakta fayda var: Belediyeler siyaset ile seçiliyor olsa bile oy kullanıldığı günden sonra kim kazanırsa kazansın o artık herkesin belediyesidir. O yüzden ben belediyelere siyasi kimlerle bakmıyorum. Kaldı ki bu işe gönlünü veren belediyenin bu işi başaracağına ben yürekten inanıyorum. Çok önemsiyorlar, çok uğraşıyorlar. Belediye için burası müthiş bir laboratuvardır. Netice olarak Ben bunu çok iyi başarabileceklerine inanıyorum. Bu benim gözümün bebeğidir. Bundan emin olmasam, böyle bir risk analizini yapmasam VOTAŞ’ın devri konusunda bu kadar sıcak bakmaz ve şu an bu kadar emin konuşmazdım.” 

 

“ÇOK VE BOŞ KONUŞMANIN ANLAMI YOK!” 

Son zamanlarda VOTAŞ ile ilgili sıkça dile getirilen spekülasyonlardan birisi olan VOTAŞ’ın iflas ettiği konusunu da değerlendiren Irak, bu iddiaları dile getirenlere tepki göstererek; “İflas etti diyenlere şunu diyorum. Çok ve boş konuşmanın anlamı yok. Bu projeyi eleştirebilme hakkını ancak şu şekilde edebilirler: O da bu proje gibi bir proje yapabilmektir. Biz 9500 dönüm arazide bunu başardık. Bunun yarısında bunu gerçekleştirsinler gelsinler. Ama iddia ediyorum bunun 4’te birini bile başaramazlar. Onların sadece bir görevi var bu memlekette o da konuşmak. Başka bir şey başaramazlar. Bizim neler yaptığımız ortada. Hayal de değil. OSB’si, KOSGEB, İlk fuar, Van TB biz kurduk... Bunlar bizim projelerimiz, kazandırdıklarımızı konuşuyorlar da bunu yapsınlar, hatta 10’da birini yapsınlar öyle konuşsunlar. Son dönemin siyasileri de olmak üzere gelsinler konuşsunlar. Ben bu konuda tevazu göstermeyeceğim. Doğu Anadolu ve Karadeniz’de böyle bir yatırım yok ve bunu bu kentin işadamları gerçekleştirdi. Bir tek kuruş günü gelmiş ve ödenmemiz borcu yoktur. Hepsi tıkır tıkır ödenmiş. İflas olsa icralar olur, hacizler olur. Ben rakamları da söyleyeceğim: En az 4 trilyon TL bankalara faiziyle beraber günü gününe ödenmiştir. Ama bu yatırımın daha da büyümesi gerçekleşmezse bu Van için istediğimiz değeri kazandıramazdı.” Dedi. 

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2016, 09:32
YORUM EKLE