Yaralı vaşak Van'da tedavi edilecek

Hakkari’nin Yüksekova İlçesi’nin Armutlu Köyü’nde dağlık arazide yaralı olarak bulunan vaşak Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Veterinerlik Fakültesi'ne götürüldü.

Yaralı vaşak Van'da tedavi edilecek

Hakkari’nin Yüksekova İlçesi’nin Armutlu Köyü’nde dağlık arazide yaralı olarak bulunan vaşak Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Veterinerlik Fakültesi'ne götürüldü. Vaşağın burada tedavi edildikten sonra doğal ortamına bırakılacağı öğrenildi.

Yüksekova’ya 40 kilometre uzaklıktaki Armutlu Köyü yakınlarında gezintiye çıkan 3 köylü bir anda karşılarında 2 vaşağı fark etti. Vaşaklardan biri hızla dağlık arazide izini kaybettirirken, avcılar tarafından tüfekle vurulduğu sanılan ve yaralı olduğun için kaçamayan diğer vaşak köylüler tarafından yakalandı. İlk defa gördükleri, ağzını ve ayaklarını bağladıkları vaşağı köylüler ilçeye götürüp Yüksekova Belediyesi Veterineri Hekim Kaçan’a teslim etti. İlk müdahaleyi burada yapan Veteriner Hekim Kaçan, vaşağı plastik bir sepet içinde yolcu minibüsüyle Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Veterinerlik Fakültesine gönderdi.

KAN KAYBI VE AÇLIK BİTKİN DÜŞÜRMÜŞ

Yaralı vaşak Van'da Yaban Hayatı Koruma Rehabilitasyon ve Araştırma Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Lokman Aslan tarafından alınarak YYÜ Veterinerlik Fakültesi Hayvan Hastanesi'ne götürüldü. Burada ilk olarak röntgeni çekilen vaşağın sırt kısmında 1 saçma tespit edildi. Tedaviye alınan vaşağın koruma altında olduğunu söyleyen Doç. Dr. Aslan, "Rehabilitasyon merkezimize bugün doğada çok nadir olarak bulunan vaşak getirildi. Vaşak sırtından aldığı saçmayla yaralanmış. Biz hastanemizde vaşağın tedavisine başladık. Vaşak yaralanmadan dolayı kan kaybetmiş, ayrıca aç kaldığı için de çok bitkin durumda. Yoğun bir tedavi uygulayacağız. İyileştikten sonra en kısa zamanda tekrar doğaya salacağız" dedi. 


Orhan AŞAN - Şehrivan

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2014, 16:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER