YAŞAMA İLK ADIM BÜYÜKŞEHİR’DEN

Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığınca hazırlanan ‘Yaşama ilk adım Projesi’nin startı verildi.

YAŞAMA İLK ADIM BÜYÜKŞEHİR’DEN

Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığınca hazırlanan ‘Yaşama ilk adım Projesi’nin startı verildi. İpekyolu Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinde hayata geçirilen proje kapsamında annelere bebek bakım setleri dağıtıldı. Proje bebeklere yönelik gerçekleştirilen ilk proje olma özelliğini taşıyor.

Van Büyükşehir Belediyesi kentte bir ilki gerçekleştirerek ‘Yaşama ilk adım Projesi’ni hayata geçirdi. Van ve ilçelerinde bulanan ihtiyaç sahibi annelere yönelik geliştirilen proje kapsamında İpekyolu Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinde projenin ilk hediye paketleri annelere dağıtıldı. İçerisinde yeni doğan çocuğun tüm ihtiyaçlarının yer aldığı yüzlerce paket dağıtıldı. Van Büyükşehir Belediyesi Kadın Meclis üyeleri, Kadın Masası çalışanları ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı kadın çalışanları ilk olarak Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Cafer Alhan'ı ziyaret etti. Sohbetin ardından kadınlar hastaneyi gezerek yeni doğum yapan annelere paketleri dağıttı. Anneler Van Büyükşehir Belediyesi'ne bu jestinden dolayı teşekkür etti.

‘PROJE SÜREKLİ OLMALI’

Büyükşehir Belediyesinin yaptığı projenin çok önemli ve değerli olduğunu söyleyen Başhekim Cafer Alhan, projeden dolayı Büyükşehir Belediyesi'ne teşekkür etti. Alhan, bölgenin böyle projelere ihtiyacının olduğunu belirterek, hastanelerinde doğum yapan kadınların büyük bir bölümünün yeşil kartlı olduğunu söyledi. Alhan “Belediyenin hazırlamış olduğu paketlerde olan malzemelere hastalarımızın ihtiyaçları var. Gönül ister ki bu tür projeler daha sık yapılsın. Bunun sembolik olarak kalmasını istemiyor, her zaman yapılmasını istiyoruz. Çünkü gerçekten ihtiyaç sahibi bu arkadaşlarımızın bütün bu ihtiyaçlarını hastane olarak giderme gibi bir şansımız yok. Dönem dönem bir takım kalemlerden ihtiyaç sahibi olan hastalarımızın ihtiyaçlarını sağlamaya çalışıyoruz fakat bu tür ihtiyaçları giderecek kalemlerimiz yok. Sivil toplumun buna daha çok özen göstermesi gerekiyor” diye konuştu.

‘BEBEKLER İÇİN YAPILAN İLK PROJE’

Yaşama ilk adım projesi koordinatörü Sosyolog İnci Uyar da projeleri hakkında bilgi verdi. Uyar, “Van Büyükşehir Belediyesi olarak çocuk, genç, kadın ve hastalardan sonra bebeklere yönelik de projeler geliştiriyoruz. Yaşama ilk adım projesi ile Van ilinde bulunan hastanelerde yeni doğan çocuklar ve annelerini belirli aralıklarla ziyaret ederek bakım seti hediye edeceğiz. Sosyal Hizmetler Yaşama ilk adım projesi Van merkez ve ilçe sınarları içerisinde sosyal hizmet alanında uygulanan ilk çocuk projesidir. Bu proje ile yeni doğan çocukların aileleriyle bir dayanışma köprüsü kurma noktasında ilk adımı atıyoruz. Yaşama ilk adım projemizle ailelerimizin sevincine ortak olup ve çocuklarımızın kalplerine hayata gözlerini açtıkları anda dokunmak istiyoruz” Dedi.


ŞEHRİVAN

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2014, 11:34
YORUM EKLE