banner84

Yayla muzu uçkun piyasaya çıktı

Doğu Anadolu Bölgesi’nin yüksek dağlarında doğal olarak yetişen ve yöre halkı tarafından Uçkun veya Yayla muzu adıyla bilinen ve sevilerek tüketilen ekşimsi bitki, Bitlis’in Adilcevaz ilçesinde tezgâhlarda yerini almaya başladı.

Yayla muzu uçkun piyasaya çıktı

İlkbaharda yörenin yüksek dağlarından toplanarak satışa sunulan uçkun (yayla muzu), fiyatıyla cep yakıyor. Ekşimsi ve güzel tadı olan yayla muzu olarak adlandırılan uşkunun kilosu tezgâhlarda 10 TL'den satılıyor. Özellikle bölge insanları, sarılık, şeker, tansiyon, mide rahatsızlıkları ve diyabet hastalıklarına iyi geldiği gerekçesiyle tercih ettikleri uçkunu sadece uzaktan gördüklerini ifade eden vatandaşlar, bu yıl uşkunun fiyatının çok yüksek olması nedeniyle alamadıklarını söylediler. Dağdan getirilen uçkunu alarak satan Yunus Zorer, bu yıl havaların kurak geçmesi nedeniyle uşkunun fiyatının çok yüksek olduğunu söyledi. Bu nedenle satış yapamadıklarını ve vatandaşların sadece fiyatını sorduklarını belirten Zorer, ileriki günlerde uşkunun fiyatının daha uygun olmasını beklediklerini söyledi.

Dağlarda doğal olarak yetişen ekşimsi bitkinin özellikle şeker hastalığı, bağırsakların temizlenmesi, hazımsızlık ve mide ekşimesine iyi geldiği belirtiliyor.

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2014, 11:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER