Yeni Kapıköy’den sonra yeni Razi geliyor!

Van'ın İran'a açılan en önemli kapısı olan Kapıköy'ün modernizasyonun tamamlanması sonrasında Van'ın ve Türkiye'nin daha etkili bir ticaret için İran üzerine düşeni yapmaya devam ediyor.

Yeni Kapıköy’den sonra yeni Razi geliyor!

ŞEHRİVAN ÖZEL: MERAL YILDIZ- İran’la ticarete önemli bir ivme kazandırması beklenen Kapıköy Sınır Kapısı’nın tam kapasite ile hizmete girmesi için geri sayım başladı. Van’ın Saray ilçesine yaklaşık 8 kilometre mesafede yer alan kapının, iki ülkenin ticaretine doping etkisi yapması bekleniyor. İran tarafında yapımı hızla devam eden Razi Kapısı inşaatında sona gelinirken, inşaatın tamamlanmasıyla Van ekonomisinin de canlanacağı kaydediliyor.

Van'ın İran'a açılan en önemli kapısı olan Kapıköy'ün modernizasyonun tamamlanması sonrasında Van'ın ve Türkiye'nin daha etkili bir ticaret için İran üzerine düşeni yapmaya devam ediyor. Van'ın Kapıköy'e giden yolları uluslararası standartlara getirmesi ve TOBB eliyle Kapıköy sil baştan modernize edip yeniden açması sonrasında İran çalışmalarını hızla sürdürüyor. Van TSO'nun uzun yıllardır ciddi mücadele verip İran tarafından da lobi faaliyetleri yürüttüğü çalışma ile ilgili eski Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcılığı yapan Fatih Çitfci'nin ısrarlı çalışmaları sonrası hayata geçirilen yatırımın İran'ı harekete geçirdiği gözlenirken, sınır kapısının kapalı olduğu bu süreçte İran'ın oldukça hızlı bir şekilde Razi Sınır Kapısı'nda çalışmaların hızla sürdüğü devam ettiği görüldü. Türkiye’nin İran’la olan yıllık 30 milyar dolarlık ticaretinde önemli bir aşamanın geçilmesine az bir zaman kalırken, Kapıköy Sınır Kapısı’ndan yapılacak ticareti milyar dolara çıkaracak inşaatın tamamlanması için geri sayım başladı. Van için önemli bir yere sahip olan ve Kapıköy’e de ayrı önem kazandıracak olan Razi Sınır kapısı inşaatında sona gelindi. İnşaatın tamamlanması ve pandemi sürecinin sona ermesinin ardından Van ekonomisinde önemli bir kazanç olacağı belirtiliyor. 

TAKVA: HEDEFİMİZ BU KAPIDAN YILDA 1 MİLYAR DOLARLIK TİCARET YAPMAK

Van’ın Saray ilçesine yaklaşık 8 kilometre mesafede yer alan Kapıköy Sınır Kapısı'nın İran tarafında hızla süren inşaatın yılsonunda bitmesini beklediklerini söyleyen Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necdet Takva, “Hedefimiz bu kapıdan yılda 1 milyar dolarlık ticaret yapmak” dedi. İnşaatla ilgili görselleri sosyal medya hesabından paylaşan Takva, yaptığı açıklamalarda bu kapının sadece Van'ın değil bölgedeki diğer şehirler için de çok geniş bir coğrafyaya açılma anlamı taşıdığını söyledi.

“HİZMET ALANLARI 18 BİN METREKAREDEN 70 BİN METREKAREYE ÇIKARILDI”

Kapıköy’ün Türkiye’nin en modern gümrük kapılarından biri haline geldiğini söyleyen Takva, Türkiye’nin modern bir tesise kavuşmasının ardından İran’ın da kendi tarafında kalan hizmet binaları için çalışmalara başladığını belirtti. Takva, “2019 yılı mart ayında açılışı yapılan Kapıköy Sınır Kapısı, TOBB tarafından 112 milyon lira yatırımla yenilendi. Gümrüklerde hızlı ve kolay ticaretin yapılmasını sağlamak için başlatılan modernizasyon projesiyle hizmet alanları 18 bin metrekareden 70 bin metrekareye çıkarıldı. Son teknoloji makineler, modern iklimlendirme cihazları, VIP-CIP salonları ve geniş kapasiteli TIR parkı gibi geçişlerde konfor sağlayacak olanaklarla donatıldı.” Dedi.

KAPIKÖY’DEN SONRA İRAN DA RAZİ’Yİ YAPTI… ÇALIŞMALARDA SONA GELİNDİ…

Kapının modernleşmiş yüzüyle yeniden hizmete geçmesinin ardından mart ayında İran da harekete geçti. Ve Razi bölgesinde olan hizmet binaları için inşaat çalışmalarına başladı. 100 bin metrekare alan üzerinde sürdürülen inşaatın yılsonunda tamamlanması hedefleniyor. Bu çalışmalar tamamlandığında sınırlı sayıda olan geçişlerin önündeki engeller kalkmış olacak. Kapıdan pandemi öncesinde sadece sabah 9, akşam 16 saatleri arasında geçiş yapılabiliyordu. İran’ın çalışmalarını tamamlamasının ardından normalleşmeye geçildiğinde kapının 24 saat açık olarak hizmet verebileceğini söyleyen Takva, “Hedefimiz orta vadede yılda 1 milyar dolar ticaret, 1.5 milyon yaya geçişi” dedi.

“KAPIKÖY SINIRLI AÇILSIN”

Yılda ortalama 40 milyon dolarlık ticareti pandemi nedeniyle yapamadıklarını kaydeden Takva, Kapıköy’ün sınırlı olarak yaya geçişine açılması gerektiğini söyledi. Tüm dünyayı etkileyen pandeminin bitmesi ve normalleşmenin başlamasıyla Van’ın Türkiye’nin ticaret merkezi haline geleceğini de sözlerine ekleyen Takva, “Uluslararası ticarete ve turizme büyük katkısı olacak” dedi. Kapıköy Sınır Kapısı’nın Van’ı ve Türkiye’yi İran ve Asya’ya daha güçlü bir şekilde bağlaması hedefleniyor.” Dedi.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE
YORUMLAR
başkan
başkan - 3 hafta Önce

inşAllah pek yakında açılır.Esnafı düşünen tek başkan Allah senden razı olsun

bir beyin oğlu
bir beyin oğlu - 3 hafta Önce

Esnafını düşünen tek isim necdet TAKVA dır. otel çalışanları hatta bütün otel sahipleri bu habere çok sevinecektir. çünkü iş olmadığı için otel çalışanları çoğu işsiz evine bir şey alamıyorlar.
esnaf evine sadece borç senetleri götürüyor.

gevdanizim
gevdanizim - 3 hafta Önce

Van için hayırlı olsun. özel sektör çok sevinecektir.
Bir alkışı hakediyorsun büyük başkan

Mustafa uysal
Mustafa uysal - 20 saat Önce

Van’ın olmasa olmazı ve tek çaresi İran başka da bir alternatif yok İran hava yolu açık Gumruk Yolu kapalı kovid 19 her halde havada değil karada geliyor devlet büyüklerimiz böyle öngörmüşler sağolsunlar