banner166

Yeni Van Valisi Bilmez: Van'ı hiç unutmadım!

Vali Murat Zorluoğlu’nun Trabzon’a ayrılmasının ardından Van’a atanan yeni Vali Mehmet Emin Bilmez göreve başladı. Son görev yaptığı yer olan Ardahan’da halkın çok sevdiği bir isim olarak ayrılan Bilmez, meslek hayatında ikinci kez yolu Van’a düşen bir mülki idare amiri olmasıyla dikkat çekti. Yıllar önce Muradiye Kaymakamlığı yapan Vali bilmez, “Van’ı hiç unutmadım” diyerek Van’ı hep takip ettiğini ve kenti birçok anlamda çok iyi bildiğinin altını çizdi.

Yeni Van Valisi Bilmez: Van'ı hiç unutmadım!

ŞEHRİVAN HABER: MERAL YILDIZ/HAMİT KARAKUŞ - Uzun bir süre kentin yeni Valisi’nin kim olacağı ile ilgili beklentinin ardından Van Valisi olarak atanan Mehmet Emin Bilmez dün itibariyle görevine başladı. Daha önce Muradiye kaymakamlığı görevi de yürüten Ardahan Eski Valisi Bilmez, Van’daki ilk görev gününden bir gün önce Muradiye’ye gitti. Bir dönem görev yaptığı Muradiye’ye vefa ziyareti gerçekleştiren Bilmez, bir gün sonra da Vanlılar’a merhaba dedi. Van’dan ayrıldıktan sonra da Van’ı takip ettiğini belirten Bilmez, tıpkı kendinden önceki Vali Murat Zorluoğlu gibi Van’ı yakından ilgilendiren konuların yer aldığı bir demeçle görevine başladı. Bingöl’lü olması ve bölgeyi de bilmesi ile adından söz ettiren, Bilmez Van’ın demografisini, durumunu iyi bildiğini belirterek Van Çevre Yolu, OSB Lojistik Üssü, yeni şehir stadyumu, atık su arıtma tesisi, kent içi ulaşım mastır palanı ve hafif raylı sistem, mevcut katı atık tesisinin rehabilitasyonu ve yeni katı atık tesisi yapımı, yeni hükümet konakları ve emniyet hizmet binaları yapımı gibi başlayan ve başlayacak tüm çalışmaları hızlıca hayata geçireceklerini söyledi.

 

Van Eski Valisi Murat Zorluoğlu’nun Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan Adayı gösterilmesinin ardından hükümet tarafından yeni bir kararname çıkarıldı. Çıkarılan kararname sonrası Ardahan valisi Mehmet Emin Bilmez, Van Valiliğine atandı. Van’daki görevine dün resmen başlayan Vali Bilmez, basın mensuplarıyla bir araya geldi. Basın mensuplarına açıklama yapan Vali Bilmez, sözlerine Cumhurbaşkanı ve İçişleri Bakanına teşekkür ederek başladı. Bilmez, “Bu göreve beni layık gören Sayın Cumhurbaşkanımıza saygı ve şükranlarımı sunuyorum.” Dedi.

 

BİLMEZ: BÜYÜK BİR MUTLULUK DUYUYORUM

 

Bilmez, “Ülkemizin birliği ve bütünlüğü için görev yapan tüm güvenlik güçlerimize teşekkür ediyor ve bu toprakları bize vatan yapan aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Hayatta olan kahraman gazilerimize, şehitlerimizin ve gazilerimizin çok kıymetli aile bireylerine sağlık ve esenlikler diliyorum. En büyük acıları yaşasa da ayakta kalmayı bilen kadim şehrimiz Van’da, onur verici bir göreve atanmamdan dolayı büyük bir mutluluk duyuyorum.” Diye belirtti.

 

“ŞEHRİMİZİ EN ÜST SEVİYELERE TAŞIMAYA GAYRET EDECEĞİ”

 

Tarihi ve doğal zenginliği ile yüreği büyük insanların yaşadığı topraklarda hizmet etmenin büyük bir onur olduğunu ve ağır bir sorumluluk gerektirdiğini ifade eden Bilmez, “Bu sorumlulukla hizmet edeceğimi belirtmek isterim. Cumhuriyetimizin 100’incü yılı olan 2023 hedefine odaklı, büyüyen bir Van ve Türkiye için yorulmadan çalışıp, hep beraber hedeflerimize odaklanarak şehrimizi en üst seviyelere taşımak için gayret sarf edeceğiz.” Dedi.

 

BİLMEZ: HALKA HİZMET HAKK’A HİZMETTİR

 

Vali Bilmez şu ifadelere yer verdi: “Van halkının daha huzurlu ve müreffeh bir hayat sürmesi için elimizden gelen gayreti sonuna kadar ortaya koyacağız. ‘Halka hizmet Hakk’a hizmettir’ ‘İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır’ ilkelerini düstur edinerek bıkmadan, usanmadan, kapımızı ve gönlümüzü Vanlılara açarak tüm halkımızın hizmetinde olacağız. İnsanı merkeze koyan, ayrım yapmadan, diğerkâmlık duygularıyla Van’ın geleceğine katkı yapmak için elimden geleni yapacağıma kimsenin şüphesi olmasın. Bizler iradenin asıl sahibi olan Van halkının hizmetkârlarıyız. Çocuklarımıza, gençlerimize daha yaşanabilir bir Van bırakmak için her türlü gayreti sarf edeceğiz. Vanlı vatandaşlarımızla, milletvekillerimizle, belediye başkanlarımızla, muhtarlarımızla, siyasi partilerimizin temsilcileriyle, sivil toplum kuruluşlarımızla, kanaat önderlerimizle, basın ve medya kuruluşlarımızın değerli temsilcileriyle yakın bir iletişim içerisinde olacağız.”

 

“ÇALIŞMALARI TİTİZLİKLE TAKİP EDECEĞİZ”

 

Önceden başlanmış ve yürütülmekte olan çalışmaları aynı titizlikle takip edeceklerinin altını çizen Bilmez, “Bu kapsamda ilimizin gündeminde olan; Van Çevre Yolu, OSB Lojistik Üssü, yeni şehir stadyumu, atık su arıtma tesisi, kent içi ulaşım mastır palanı ve hafif raylı sistem, mevcut katı atık tesisinin rehabilitasyonu ve yeni katı atık tesisi yapımı, yeni hükümet konakları ve emniyet hizmet binaları yapımı, il merkez ve ilçelerimizin yol, kanalizasyon vb. alt yapı eksiklikleri gibi çalışmaları başlatmak ve başlamış olanları da süratle tamamlamak için var gücümüzle çalışacağız.” Şeklinde konuştu.

 

BELMEZ: SORUNLARI TARAFLARIYLA KONUŞARAK ÇÖZECEĞİZ

 

Bilmez, millete hizmet etmenin büyük bir onurla birlikte çok önemli sorumlulukları da beraberinde getirdiğini ifade etti. Bilmez, “Bu sorumlulukların bilincinde olarak, yönetimde temel yaklaşımımız eşrefi mahlûkat olan insanı merkeze alan, hukuk, adalet ve hakkaniyet ölçülerine sıkı sıkıya bağlı, hesap verebilen, katılıma açık, toplumumuzun bütün kesimlerini kucaklayan, güler yüzlü bir yönetim olacaktır. Yönetim geleneğimizin önemli bir unsuru olan istişareye açık olacak, sorunları mutlaka taraflarıyla konuşarak, görüşerek çözme gayreti içerisinde olacağız.” Şeklinde konuştu.

 

BİLMEZ: GENÇLER İÇİN ÖZEL PROJELER HAYATA GEÇİRECEĞİZ

 

Makamda oturan değil, daha çok alanda, sahada, vatandaşların arasında olmaya özel önem vereceklerini dile getiren Bilmez, “Özellikle devletin desteğine ve şefkatine daha çok ihtiyaç duyan şehit aileleri ve gazilerimiz, fakir vatandaşlarımız, kimsesiz-yetim çocuklarımız, biçare kadınlarımız, engellilerimiz ve yaşlı insanlarımızla bizleri daha çok bir arada göreceksiniz. Ayrıca, nüfusunun büyük bölümü gençlerden oluşan ilimizde, çocuklarımız ve gençlerimiz için özel projeler hayata geçirecek ve onların geleceğe daha umutlu ve güvenle bakmalarına destek olacağız. Eğitimden sağlığa; güvenlikten ulaşıma; altyapıdan tarıma, ekonomik büyümeye; gençlik hizmetleri ve spordan turizme; sosyal yardım ve hizmetten çevrenin korunması ve sürdürülebilir kalkınmaya kadar tüm alanlarda Van ilinin daha ileriye taşınması için var gücümüzle atanmış gibi değil adanmış gibi çalışacağız.” İfadelerine ye verdi.

 

“VAN’I 2023 TÜRKİYE’SİNE BİRLİKTE HAZIRLAYACAĞIZ”

 

Bölgesinin cazibe merkezi olan Van’ı daha yaşanabilir hale getireceklerini ifade eden Bilmez, “Bölgesinin cazibe merkezi olan ilimizi daha yaşanabilir bir marka şehir yapma yolunda sayın milletvekillerimiz başta olmak üzere belediyeler, adli ve askeri kuruluşlar, üniversite, meslek odaları, sivil toplum kuruluşları, kanaat önderleri ve basın ve medya kuruluşları ile sürekli beraber çalışacak ve Van’ı 2023 Türkiye’sine birlikte hazırlayacağız.”

 

BİLMEZ: VAN’IN DAHA İYİ NOKTAYA TAŞIMAK İÇİN

 

Van’ın genç nüfusun yüksek olduğu vurgusu yapan Bilmez, “Gerçekten Türkiye ortalamasının çok üzerinde olan bir genç nüfus var. Genç nüfus denildiği zaman akla ilk olarak eğitim ve spor geliyor. Eğitim konusunda ciddi çalışmalar yürütmek durumundayız.  Arkadan gelen yoğun bir genç nüfus var ve bu genç nüfusun iyi eğitim alabilmesi için eğitime her alandan daha fazla önem göstereceğiz. Van’ımız gelecekte daha iyi noktaya taşımak için bu konuda özel gayret sarf edeceğiz.” Dedi.

 

“VAN İÇİN KOLLARI SIVAYACAĞIZ”

 

Spor konusunda genç nüfus bizi yeni yatırımlara ve faaliyetlere yönelteceklerini vurgulayan Bilmez, “Spora yabancı değiliz. Ben kendim de sporu seven bir kişiyim. Tabi profesyonel futbol doğrudan devletin destekleyeceği bir alan değil. Ancak her alanda spor yapan bir Van için kolları sıvayacağız. Gençlerimizin kötü alışkanlıklardan, kötü emelli kişilerden uzak tutmak için elimizden gelen ne varsa ortaya koyacağız.” Diye konuştu.

 

BİLMEZ: YARALAR ÇOK ZAMAN KAYBEDİLMEDEN SARILDI

 

Bilmez şu ifadeleri kullandı: “Ben bir kere yapılanların hakkını teslim etmekten yanayım. Doğu Anadolu Bölgesi’nde Van gibi bir şehrin olmasından ben gurur duyuyorum. Depremde ciddi anlamda hasar gören, yıkılan ilimizin yaralarının sarılması konusunda devletimiz ve hükümetimiz bu güne dek ciddi yatırımlar yaptı. Yaralar çok zaman kaybedilmeden sarıldı. Burada emeği geçen Başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere tüm devlet yetkililerimize,  yerel yöneticilerimize, Milletvekillerimize, STK temsilcilerimize ve kanaat önderlerimize teşekkür ediyorum. Gayemiz, görevimizin sonunda arkamızda hoş bir seda bırakmak olacaktır.”

 

“MUHABBETLERİMİ SUNUYORUM”

 

Bilmez konuşmasının sonunda toprakların gelişip kalkınması için çaba sarf eden, katkı sağlayan Van eski Valisi Murat Zorluoğlu ve önceki valilere, yöneticilere, milletvekillerine, belediye başkanlarına, STK temsilcilerine, kanaat önderlerine, basın mensuplarına ve mesai arkadaşlarına teşekkür ederek, “Bu görevin hem şahsım hem de Vanlılar için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Bugün buraya gelerek, şahsım için samimi bir karşılama teveccühü gösteren değerli Van halkına sonsuz şükranlarımı ifade ediyor, en derin hürmet ve muhabbetlerimi sunuyorum.” Diye belirtti.

 

BİLMEZ: VAN İLE HİÇ BAĞIM KOPMADI

 

Depremde ciddi anlamda hasar gören Van’ın; devletin ve hükümetin ciddi yatırımları ile kısa sürede ayağa kalktığını vurgulayan Vali Gülmez, sözlerini şöyle sürdürdü:  “Van ile hiç bağım kopmadı. Van’da yaşanan acıları, güzellikleri hep takip ettik. Vanlılar üzüldüğünde biz de üzüldük, Vanlılar sevindiğinde biz de sevindik. Van; yaşadığı depremle ciddi anlamda hem yıkıldı hem hasar gördü. Ama devletimiz o yarayı çok hızlı bir şekilde sardı. Bu deprem yaralarının sarılmasında Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere devlet büyüklerimizin hepsine şükranlarımı sunuyorum. Van sadece coğrafi anlamda bir deprem yaşamadı. Daha önce huzur adası olan, herkesin barış içerisinde yaşadığı Van’da maalesef üzücü olaylar da meydan geldi.” dedi.  

 

“SANAYİSİYLE ANILAN BİR KENT OLMASINI TEMENNİ EDİYORUM”

 

Van’ın güvenlikle, asayişle, terörle anılan bir il olduğuna dikkat çeken Bilmez, “Van’ın güvenlikle, asayişle, terörle anılan bir il değil; eskisi gibi herkesin kardeşçe yaşadığı, turizmle, doğal güzellikleriyle, sanayisiyle anılan bir kent olmasını temenni ediyorum. Van halkının, o eski Van özlemi içinde olduğunu biliyorum. İnşallah her kesimle el ele verip, Van’ı huzurlu, güvenilir, yaşanabilir, göç veren değil göç alan bir kent olması için çalışacağız. Bu anlamda bu görevin hem şahsım hem de Vanlılar için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.” diye konuştu. 

 

 

BİLMEZ: VAN’DAN ÖNCE MURADİYE’Yİ ZİYERET ETTİ

 

Van Valiliğine atanan Mehmet Emin Bilmez, 15 yıl önce kaymakamlık yaptığı Muradiye ilçesine gitti. Vali Bilmez’i Kaymakam ve Muradiye Belediye Başkan Vekili Harun Yücel, AK Parti İlçe Başkanı İbrahim Vanlı, Kurum amirleri ve çok sayıda vatandaş karşıladı. Akşam yemeğinde vatandaşlarla bir araya gelen Vali Bilmez, “Hepiniz çok yaşlanmışsınız” diye espri yaptı. Van’ın yeni Valisi Mehmet Emin Bilmez, “15 yıl boyunca ne Van’dan ne de Muradiye’den bağım hiç kesilmedi. Hep dostlarla bazen telefonlarla bezen de yüz yüze görüştük. İşin doğrusu aklımız hep buradaki dostlarda buradaki gelişmelerde hep yakından takip ettik. Deprem oldu üzüldük, bölgede yaşanan olaylar sıkıntılar bizi üzdü.” şeklinde konuştu.

 

 

“MURADİYE’DE ÇOK GÜZEL ANILARIMIZ OLDU”

 

“Özellikle bugün Muradiye’de göreve başlamak istedim. Çünkü Muradiye benim için ciddi anılarım olan, benim için özel bir değeri olan bir yerdir” diyen Vali Bilmez, “Hem benim için, hem eşim ve çocuklarım için burada çok güzel anılarımız oldu, inşallah o anılarımızın devamını burada tekrar dostlarımızla yaşamaya devam ettirmeye geldik. Baktım dostların çoğunu burada gördüm, çok da değişmemişler, sadece saçları beyazlanmış biraz da yaş tabi o da normaldir. Ben hepinize bu sıcak karşılamadan dolayı çok teşekkür ediyorum. İnşallah buradan Van’a geçeceğim resmi olarak göreve başlayacağım. Muradiye’yi o eski günlerine getirmek için elimizden geleni yapacağız” diye konuştu.

 

 

BİLMEZ: HEP BİRLİKTE VAN’A SAHİP ÇIKACAĞIZ

 

Van’ın güzellikleriyle dostluklarıyla kardeşliğiyle yaylalarıyla turizmiyle gündeme gelmesi gerektiğine vurgu yapan Vali Bilmez, “Hep birlikte Van’ımıza sahip çıkacağız. Göç veren değil göç alan il olacağız inşallah. Bölgemizin turizm merkezidir Van, yılda sadece İran’dan 500 bin turist çekebilen ve bu pastadan Van’ımızın daha çok yararlanması gerektiğine inanıyorum. İnşallah odaya çok kapanan değil, toplumun içinde olan, vatandaşın içinde olan bir olmaya çalışıyoruz. Çalışacağız, yüreğimizi de kapımızı da halka açık tutacağız” dedi. Yemekten sonra vatandaşlarla sohbet eden Vali Bilmez’e Kaymakam Harun Yücel tarafından bir el dokuma kilim hediye edildi.

 

 

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2019, 06:12
YORUM EKLE