banner211

YILLARIN SUSUZLUĞU SON ERDİ

Van Büyükşehir Belediyesi, hayvan içme suyu bulunmayan Başkale’nin Böğrüpek Mahallesi’ni yaptığı sondaj çalışması ile suya kavuşturdu. Su ile buluşan mahallelinin cep telefonlarına yansıyan sevinç görüntüleri görülmeye değerdi.

YILLARIN SUSUZLUĞU SON ERDİ

Van Büyükşehir Belediyesi, hayvan içme suyu bulunmayan Başkale’nin Böğrüpek Mahallesi’ni yaptığı sondaj çalışması ile suya kavuşturdu. Su ile buluşan mahallelinin cep telefonlarına yansıyan sevinç görüntüleri görülmeye değerdi.  

 

Tarımsal İşler Daire Başkanlığı’na bağlı Bitkisel ve Hayvansal Üretimi Geliştirme Şube Müdürlüğü, hayvan içme suyu bulunmayan mahallelere kurduğu sondajlarla çözüm sunuyor. Bu kapsamda Van Başkale-İran sınırında bulunan 250 haneli Böğrüpek Mahallesi’nde yapılan sondaj çalışması tamamlandı. Ekiplerin başarılı çalışması sonucu 2 bin 500 nüfuslu mahalle hayvan içme suyuna kavuştu. Dualar eşliğinde ilk kez su ile buluşan mahalle sakinleri, su ulaşmanın sevincini bir birlerini ıslatarak kutladı.

 

Bölgenin en büyük mahallelerinden biri olan Böğrüpek’te yapımı tamamlanan sondaj kuyusunun elektrik ihtiyacıda kurulan güneş panellerinden karşılanacak. Ayrıca 5 km’lik alanda da ağaçlandırma çalışması yapan ekipler, hayvan içme suyu bulunmayan diğer köylerde de benzer çalışmalar yürütüyor. Böğrüpek’te ikinci denemede suya ulaştıklarını belirten yetkililer, Yeni sondaj çalışmaları kapsamında 12 köyde çalışmaları başlandığını kaydetti.

 

“ALLAH BÜYÜKŞEHİR BELEDİYEMİZDEN RAZI OLSUN”

Mahallelerinde yıldır susuzluk nedeniyle büyük sıkıntılar yaşadıklarını ifade eden Böğrüpek Köyü Muhtarı Senar Uğurlu, sudan dolayı mahallerinin refah seviyesinin artacağını ve göçlerin de son bulacağın söyledi.

 

Uğurlu, “Köyümüzün yaklaşık olarak 7-8 kilometre dışında otlattığımız hayvanlarımızı sulamak için tekrar köye dönüyorduk. Bu dönüş yolunda hayvanlarımız zayıflıyor güçsüz düşüyor, sonunda telef oluyordu. Bu durum köylüyü büyük sıkıntıya sokuyordu. Özellikle İlkbahar aylarının gelmesi ile herkes yeni doğan büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarını satmak zorunda kalıyordu. Bunun nedeni yeni doğan hayvanların susuzluktan daha çok etkileniyor olmasıydı. Büyükşehir Belediyemiz çağrılarımıza cevap vererek köyümüzde sondaj çalışması yaptı. Yapılan çalışmalar sonunda bütün hayvanlarımıza yetecek miktarda suya ulaşıldı. Artık hayvanlarımız suyunu, otladığı alanda bulunan sıvatlardan içiyor. Köyümüzde 15 bin küçükbaş ve 800 büyükbaş hayvanımız var. İnanıyorum ki bu sayı kısa süre içerisinde katlanarak artacaktır. Bu sayede köyümüzün refah seviyesi artacak ve göçler de son bulacaktır. Büyükşehir Belediyesi’ne ve emeği geçen herkese tüm köylüler adına teşekkür ediyorum. Allah devletimizden ve Belediyemizden razı olsun” dedi.

 

Yapılan sondaj çalışmasının ardından sıvatlara ilk defa su verilmesi ile sevinç çığlıkları atarak eğlenen köylüler daha sonra kurban kesti. Köyün eski imamı Sabri Güneş’te ellerini açarak dua etti.

Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2017, 10:24
YORUM EKLE

banner201