banner166

YYÜ’den bitkisel üretim başarısı!

Son dönemlerde önemli akademik çalışmaların, buluşların, icatların ve başarıların adresi olan Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde kent yararına önemli bir çalışma daha başarıyla hayata geçirildi. Van’ın en eski ve en etkin fakültelerinden birisi olan Ziraat Fakültesi bünyesinde 5 yıl önce temelleri atılan Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Bahçesi büyüyerek kocaman bir üretim alanına dönüştü.

YYÜ’den bitkisel üretim başarısı!

ŞEHRİVAN HABER: MERAL YILDIZ- Son dönemlerde önemli akademik çalışmaların, buluşların, icatların ve başarıların adresi olan Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde kent yararına önemli bir çalışma daha başarıyla hayata geçirildi. Van’ın en eski ve en etkin fakültelerinden birisi olan Ziraat Fakültesi bünyesinde 5 yıl önce temelleri atılanTıbbi ve Aromatik Bitkiler Bahçesi büyüyerek kocaman bir üretim alanına dönüştü. Toplam 5 dönümlük bir alanda adaçayı, melisa, lavanta, kekik, ekinezya, nane, civanperçemi, sarı kantaron, limon otu, ıtır, hatmi, pelin otu, papatya, lavandin, sinirotu, galega, allium gibi 300 civarında bitki yetişirken bahçede aynı zamanda bitkisel yağ ve hayvan yemi ihtiyacını bitirecek bitkiler de yetiştiriliyor. Geçen zaman içinde büyük bir alana dönüşen aynı zamanda bölgedeki çiftçiler için de önemli bir merkez ve kazanç kapısı haline geldi.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Ziraat Fakültesi bünyesinde oluşturulan Tıbbı ve Aromatik Bitkiler Bahçesi ile Geofit Bahçesi’nde başarıyla yetiştirilen bitkiler, bölgedeki çiftçilere ek kazanç sağlayacak alternatif sunuyor.

5 YIL İÇİNDE KOCA BİR ÜRETİM ALANINA DÖNDÜ

Van YYÜ Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Murat Tunçtürk tarafından üniversite yerleşkesinde 5 yıl önce oluşturulan başlanan Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Bahçesi ile Geofit Bahçesi'nde 300 civarında birbirinden farklı bitki türü yetiştiriliyor. Yaklaşık 5 dönümlük arazi üzerinde adaçayı, melisa, lavanta, kekik, ekinezya, nane, civanperçemi, sarı kantaron, limon otu, ıtır, hatmi, pelin otu, papatya, lavandin, sinirotu, galega, allium gibi daha birçok bitki türü yetiştirildi. Başarıyla adapte edilen 300 tür bitki, bölge çiftçilerine ek kazanç sağlayacak ve ülke ekonomisine büyük katkı sunacak alternatif bir fikir sunuyor.

ŞEVLİ: A’DAN Z’YE ÇİFTÇİLERİMİZLE PAYLAŞMAK İSTİYORUZ

Van YYÜ’de düzenlenen toplantıda bahçede yetiştirilen bitkilerle ilgili bilgiler verildi. Van YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli burada yaptığı açıklamada, Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri bölümü için tahsis edilen 100 dönümlük arazinin 5 dönümlük kısmında bitki yetiştiriciliği için deneme amaçlı kurulduğunu belirtti. Şevli, “Bu 5 dönümlük araziye tıbbı ve aromatik 300 tür bitki türü yetiştirildi. Burada bitki türlerinin çeşitliliğini artırmak, bahçede deneme yaparak bitki yetiştiriciliğinde maliyeti düşürmek, çiftçilerimize bilgi vermek ve onlara destek olmak amaçlandı. Bu doğrultuda Van YYÜ olarak hem Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüz hem de çiftçilerimiz arasında bir köprü oluşturma istiyoruz. Deneme alanlarımızda ekilen ürünlerin A’dan Z’ye çiftçilerimizle paylaşmak istiyoruz.” İfadelerini kullandı.

TUNÇTÜRK: ASPİR BİTKİSİNİ YETİŞTİRİYORUZ

Yaklaşık 5 dönümlük arazide sadece tıbbi ve aromatik bitki yetiştirmediklerini, aynı zamanda ülke ekonomisine katkı sunacak bitkiler de yetiştirmek istediklerine dikkat çeken Van YYÜ Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Murat Tunçtürk de “Bu bölgede ülkesel yağ ihtiyacımızı nasıl giderebiliriz diye farklı yağ bitkilerinin burada yetiştirme olanaklarını deniyoruz. Örneğin yağ konusunda önemli bir bitki olan aspir bitkisini yetiştiriyoruz. En büyük sıkıntılarımız hayvansal yem kaynaklarımız. Hayvansal yem kaynakları için silajlık mısır yetiştiriyoruz. Bu bölgede özellikle hayvanların kaba yem ihtiyacının karşılanması için silajlık mısırı tarla şartlarımıza sokmamız ve bunu yaygınlaştırmak için önayak olmak istiyoruz.”

TUNÇTÜRK: ÇALIŞMALARIN AMACINA ULAŞTIĞINI DÜŞÜNÜYORUM

Van YYÜ Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rüveyde Tunçtürk de yaptığı açıklamada ise “Bu bahçede yaptığımız çalışmaların amacına ulaştığını düşünüyorum. Buradaki amacımız bölgemizin üretim desenine yeni alternatif bir bitki sunmaktı. Bu amacımıza burada yaptığımız adaptasyon çalışmalarıyla ulaşmış olduk. Buranın ayrıca bir önemi ve değeri var. Burada öğrencilerimize teorikte vermiş olduğumuz bilgileri uygulama şansını yakaladık.” Şeklinde konuştu.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE