Zorluoğlu City Van AVM tartışmasına noktayı koydu!

2011 yılında çalışmaları başlayan ve tam 7 yıldır çalışmalarının bitmesi beklenen CityVan AVM’nin yapım aşamasında sona gelindi. Fakat bitime az bir zaman kala alışveriş merkezi üzerinden yeni bir tartışma patlak verdi. Vali ve Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nun görevi devralmasına kadar sürüncemede duran ve yapımı ilerlemeyen AVM’nin bitimine az bir zaman kala yeniden ortaya atılan iddialara bu kez Zorluoğlu’ndan sert yanıt geldi. Vali konuyla ilgili “Bu durum canımı sıkmaya başladı” dedi.

Zorluoğlu City Van AVM tartışmasına noktayı koydu!

ŞEHRİVAN HABER: MERAL YILDIZ- Van’da dillere pelesenk olan City Van yeni adıyla Park AVM’nin bitmeyen çalışmaları bir kez daha gündeme bomba gibi düştü. Başladıktan bir süre sonra yapımı duran ve 2017 yılına kadar olduğu gibi kalan AVM’nin inşaat çalışmaları sürerken ortaya atılan iddialar yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi. Daha önce 2 Nisan’da açılacağı açıklanan fakat çalışmaların uzamasıyla açılışı ertelenen AVM devam ederken dükkanların satıldığı benzerindeki iddialara AVM’deki çalışmaları tamamlamada büyük pay sahibi olan Van Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nun tepkisi sert oldu. Geçtiğimiz yönetimler boyunca hiç bir adım atılmayan, bu dönem ise belediye eliyle hızla tamamlanan, kiralama çalışması başlanan AVM’deki duruma dair bilgilendirmelerde bulunan Zorluoğlu tepki göstermeyi de ihmal etmedi. İddialar için “Burada verilmeyecek hiç bir hesabımız yok” diyerek tepki gösteren Zorluoğlu, AVM ile birlikte çalışmaları yürüyen Kent Meydanı projesi noktasında bazı dükkanların civardaki hak sahiplerine verildiğini de söyleyerek: “Bu dükkanların sahipleri belediyedir. Kendi malımız, mülk bize ait bunu ister satarız ister takasta kullanırız. İster başka bir şey yaparız.” Dedi. Zorluoğlu devletin gözetimi altında çalışmalar sürecek dedi.

 

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu, yapımı tamamlanan yeni adı Park AVM olan City Van ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Zorluoğlu Park AVM için son zamanlarda bazı basın ve yayın organlarında yayımlanan haberlerin asılsız olduğuna dikkat çekerek, “2011 yılından 2017 yılına gelinceye kadar orada adeta çivi çakmayan, çaktırmayan bir zihniyetin bugün bu inşaatı bitirme noktasına getiren bir yönetime söyleyecek sözü var mıdır? Bu hakikaten zaman zaman benim de canımı sıkmaya başlayan bir durumdur.” Dedi.

 

 

VALİ NOKTAYI KOYDU!

 

Uzun zamandır yapımı tamamlanamayan City Van AVM için son noktayı Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu koydu. 2010’da sözleşmesi imzalanan AVM ile ilgili Van Büyükşehir Belediyesinde basın mensuplarına açıklama yapan Zorluoğlu, Park AVM ile ilgili sürecin yasal bir şekilde ilerlediğini ve hiç kimsenin mağdur edilmediğini ve yıllarca bu şehre tek bir çivi çakmayan zihniyetin provokasyon peşinde olduğunu vurguladı. Zorluoğlu, sosyal medyada ve bazı basın yayın organlarında Cumhuriyet Caddesi üzerindeki Büyükşehir Belediyesi’nin de ortağı olduğu AVM ile ilgili asılsız haber ve paylaşımlara son noktayı koydu.

 

 

BELEDİYE EL ATANA KADAR SADECE YÜZDE 45’İ TAMAMLANMIŞTI...

 

Park AVM’nin yapım sürecini anlatan Vali Zorluoğlu, AVM’nin yapım sözleşmesinin 2010 yılında yapıldığını ve 2014 yılında inşaatına başlandığını belirterek,  2014-2016 yılları arasında sadece işin yüzde 40-45’lik kısmının yapıldığını söyledi. 2016’da Büyükşehir’de yaşanan yönetim değişikliğinin ardından sadece 18 aylık bir süreçte AVM’nin bitirilme noktasına getirildiğini söyledi.

 

 

ZORLUOĞLU: BENİM DE CANIMI SIKMAYA BAŞLAYAN BİR DURUM

 

Genel Sekreter Mustafa Yalçın’ın büyük gayretleri ile işin tamamlanma noktasına geldiğini ifade eden Zorluoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Yaklaşık bir buçuk yıllık sürede kalan yüzde 55-60’lık kısmı son derece süratli bir şekilde yüklenici firma ile sürekli bir temas kurularak tamamlanma aşamasına geldi. Son günlerde özellikle bazı basın organları ile sosyal medyada bu konunun bir provokasyon unsuru olarak kullanılmaya çalışıldığını üzülerek görüyoruz. Şunu sormak isterim; 2011 yılından 2017 yılına gelinceye kadar orada adeta çivi çakmayan-çaktırmayan bir zihniyetin bugün bu inşaatı bitirme noktasına getiren bir yönetime söyleyecek sözü var mıdır? Bu hakikaten zaman zaman benim de canımı sıkmaya başlayan bir durumdur. Yani aynı şeyi arıtma tesisi yapım sürecinde de gördük. 100 milyon liralık yatırım yapıyoruz. 10 sene boyunca gölün kirlenmemesi için adım atmamış, çivi çakmamış insanlar benzer söylemlerde bulundu. Aynı şey katı atık tesisi projesinde de var. Şimdi AVM’nin bitirilmesi için hiçbir çaba göstermeyenler bugün karşımıza çıkmış goy goy yapıyorlar. Bu kabul edilebilir bir anlayış değildir. Buna şiddetle karşı çıkıyoruz. Karşı çıkmaya da devam edeceğiz.”

 

 

“PARK AVM KENT MEYDANI İLE BİRLİKTE ŞEHRE DEĞER KATACAK”

 

AVM ile ilgili taraflar ve muhataplarıyla yakın işbirliği içerisinde olduklarının altını çizen Vali ve Belediye Başkan Vekili Zorluoğlu, Park AVM’nin Kent Meydanı Projesiyle birlikte Van’a değer katacağını ifade etti. Zorluoğlu, “Bizler taraflarla bizlerin muhataplarımızla yakın bir işbirliği içerisindeyiz. İlk etapta AVM’deki mülk sahipleri var. Yani müteahhit, yüklenici kısmı çünkü yüzde 50 yüzde 50 bir anlaşma ile olmuş, 155 tane dükkanın 77 tanesi belediyenin, 78 tanesi yüklenicinin, başka ne var orada bizler profesyonel bir firma ile anlaşmışız. Bize ait olan dükkanların kiralanmasını bir profesyonel firma üzerinden yaptırıyoruz. Bu firmanın şu ana kadar kiraladığı dükkanlar var. Bunlar da sözleşme yapmış durumdadırlar. Şimdi yeni bir muhatap buraya katılıyor. O da biliyorsunuz o AVM’nin bulunduğu alanda bizim Büyükşehir Belediyesi’nin çok büyük bir vizyon projesi var.” Dedi.

 

 

ZORLUOĞLU: KENDİ MALIMIZ, İSTER SATARIZ İSTER TAKASTA KULLANIRIZ

 

Kent Meydanı dediğimiz ve Van’a çok uzun yıllar nefes aldıracak muhteşem bir proje tamamlandığında emin olun Van merkezini bir o kadar daha değer katacak müthiş bir çalışma. Orada kamuya ait mülkler var özel sektöre ait mülkler var. Biz kişilerle pazarlık yaptık ve büyük bir bölümüyle anlaştık. Mısır Çarşısı esnafı da dahil. Yakında tapu devri gerçekleşecek. Anlaşırken kimilerine para verdik. Kimine yer verdik. Kimine başka alanda yer verdik. Kimine bizim Park AVM’nin içerisindeki dükkanlarımızdan verdik. Bu dükkanların sahipleri belediyedir. Kendi malımız, mülk bize ait bunu ister satarız ister takasta kullanırız. İster başka bir şey yaparız. Ama bizler bunu yaparken kiracılarımızın da haklarını korumaya özen gösterdik. Ne yaptık? Sözleşmeye hüküm koyduk. 3 yıl buyunca mevcut kiracılar aynı şartlarda orada kalmaya devam edecek. Biz şu ana kadar takas karşılığı Kent AVM’de 5 tane yerimizi verdik. Orada 77 tane yerimiz var. Yani bu yaygarayı koparanlar sanki oradaki bütün dükkanlar verilmiş, satılmış, takas edilmiş gibi söylem ortaya koyuyorlar. Öyle bir şey yok. 77 tane dükkanımız var orada 5 tanesini o da kent meydanındaki özel mülk sahipleri ile takas karşılığı verdik. Bu da bizim en doğal hakkımız” dedi.

 

 

“BURADA VERİLEMEYECEK HİÇBİR HESAP SÖZ KONUSU OLAMAZ”

 

Çalışmaların şeffaf bir şekilde yapıldığını vurgulayan Vali Zorluoğlu, kent meydanında yapılan tüm işlemlerin bir kitapta toplandığını belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü: “Şeffaf bir şekilde bütün çalışmalarımız yapıldı. Elimdeki Şu kitap oradaki özel mülk sahipleri ile yapılan çalışmaları özetliyor. Profesyonel bir firma ve belediyemiz bu alanda çalıştı. Değer tespitleri ona göre yapıldı ve karşılıklı hukuk çerçevesinde yetkili meclisin ve yetkili encümenin aldığı karar ve başkan olarak benim onayımla bunlar gerçekleşti. Burada verilemeyecek hiçbir hesap söz konusu olamaz tamamıyla şeffaf bir süreci yönetmeye devam ediyoruz. Bugün de hem müteahhidimiz, hem orayı işletmek için yetki verdiğimiz Kadriye Hanım ve ekibi ile kiracılardan temsilci buradadır. Dolayısıyla bizlerin iletişim noktasında bir sıkıntımız yok. Geçtiğimiz Pazar günü ben bizim AVM’deki kiracı kardeşlerimle bir araya geldik. Orada da konuştuk. Bu hafta içerisinde bu meseleyi daha fazla gündemimize alacağımızı ifade etmiştik.  Bunlardan bir tanesi bu AVM’nin ivedilikle hizmete açılması, yani inşaatın tamamlanarak bütünüyle teslim edilmesidir.”

 

 

“HER ŞEY HUKUKA UYGUNDUR”

 

Zorluoğlu, “Bizim Park AVM’de 77 tane dükkanımız var. Bunların sadece 5 tanesi oradaki Kent Meydanı çerçevesinde özel mülk sahiplerine takas karşılığı verildi. Geriye kalan 72 tane dükkanla ilgili herhangi bir satış işlemi söz konusu değildir” diyen Vali Murat Zorluoğlu konuşmasını şöyle tamamladı: “72 dükkanın kiralama süreci tamamlandı. AVM bugün itibarıyla müteahhit arkadaşımız da söylediği gibi yüzde 98 hatta yüzde yüz oranında tamamlandı diyebiliriz. Çok kısa bir süre içerisinde orası artık hizmete açılacak inşallah herhangi bir sıkıntı da olmayacak.” Dedi.

 

 

“DEVLETİMİZİN GENEL GÖZETİMİ ALTINDA BU İŞ DEVAM EDECEK”

 

5 tane dükkanı halihazırda kiralamış olanlar da yapılan sözleşme gereği 3 yıl boyunca oranın kiracısı olmaya hukuken devam edeceğini ifade eden Zorluoğlu, “Oranın patronu da hukuktur. Hiç kimse kişisel olarak oranın patronu falan değildir. Hukuk neyi emrediyorsa bizler belediye ve Valilik olarak oradaki mülk sahipleri kendi hukukları çerçevesinde kiracılar da kendi hukukları çerçevesinde oradaki işlevlerini devam ettirecekler. Devletimizin genel gözetimi altında bu iş devam edecek. Ancak müteahhit arkadaşımın verdiği mesaj önemlidir. Bunu tekrar ben gündeme getirmek isterim.”

 

O İDDALARI DİLE GETİREN GAZETECİLERE SİTEM!

 

Diyor ki bizler 2016 yılının sonuna kadar da ufak ufak çalışıyorduk. Fazla bir şey yapamadık. Çünkü önümüze çok büyük zorluklar çıkarıldı. Paralarımız ödenmedi. Başka şeyler bizden istendi ne istendiğini herkes biliyor. O zaman 2016 yılının sonuna kadar oraya bir tek gazeteci gelmezken, sosyal medya bu konu bir kere gündeme getirilmezken şimdi iş bitmiş. Nerdeyse tamamlamışız. 5-10 güne kadar belki açacağız. Harika bir alan oldu şimdi kent meydanı ile daha da değerleniyor oralar otoparka ve ciddi bir meydana kavuşuyor. Belli odaklar tarafından böyle manipüle edilmeye çalışılıyor. Müteahhit arkadaş buna dikkat çekti.” Şeklinde konuştu.

 

ZORLUOĞLU: HEM DE KENT MEYDANI PROJESİ SÜRECİNİ YÜRÜTÜYORUZ

 

Basın mensupların sorularını da yanıtlayan Vali Zorluoğlu, “Devlet olarak belediye olarak hukuk içerisinde hareket ediyoruz. Tarafların haklarını gözeterek hiç kimseyi mağdur etmemeye özel gayret göstererek, hem Park AVM’yi hem de Kent Meydanı Projesi sürecini yürütüyoruz. İnşallah her ikisinde de sıkıntı yok. Elbette eleştiri ve bilgi talebi olabilir bunları da karşılamaya hazırız” şeklinde konuştu.

 

 

“ŞEHRİ-EMİNLERİMİZE GÜVENİYORUZ”

 

Daha sonra söz alan AK Parti Van Milletvekili Abdulahat Arvas da saha çalışmalarında sık sık Park AVM ile ilgili sorularla karşılaştıklarını belirterek, “Bizler şehri-eminlerimize güveniyoruz. Devletimize güveniyoruz. ‘Vatandaşı yaşat ki devlet yaşasın’ anlayışı ile hareket ediyoruz. ‘Devlet yaşasın vatandaşın canı cehenneme’ zihniyetinin hakim olmadığını biliyoruz.  Bu art niyetli insanlara da fırsat vermeyeceğiz. Şehri-emin olan kayyumlarımıza da sahip çıkacağız. Yaptıkları ortadadır. Yanlışları da yoktur. Yanlışları olanlar elbette ki hukuk karşısında cezalarını bulacaklardır.” İfadelerini kullandı.

 

Genel Sekreter Mustafa Yalçın, Genel Sekreter Yardımcıları Fazıl Tamer ve Ülker Cem Kaplan yüklenici firma temsilcileri katıldığı toplantı daha sonra basına kapalı şekilde devam etti.

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2018, 05:30
YORUM EKLE