Haber Detayı
05 Haziran 2013 - Çarşamba 14:07
 
‘Medya öküzleri!’
Milli Eğitim Müdürü Kına sosyal medyada öyle sözler paylaştı ki, hiç yakışmadı:
EĞİTİM Haberi
‘Medya öküzleri!’

İlk olarak Taksim’de başlayan daha sonra ülkenin dört bir yanında etkili olan Gezi protestoları sürerken, yaşanan olayların yankıları Van’da da sürüyor. Sokaklarda çatışmalar hâkimken sosyal medyada da yoğun tartışmalar yapılıyor. Bu tartışmalara dahil olan isimlerden biri de İl Milli Eğitim Müdürü Mucip Kına oldu ve tepkisini sosyal medyadan gösterdi. Twitter’dan oldukça sert açıklamalar yapan Kına, olaylardaki asıl amacın Başbakan Recep Tayip Erdoğan’a diz çöktürmek olduğunu belirterek, “Bazı medya Öküzleri…” gibi bir ifadeyi kullanarak tepkisini gösterdi. Kına’nın kullandığı dil bir eğitimciye hiç yakışmadı.

 

Taksim Gezi Parkı’ndaki ağaçların kesilmemesi için başlayan protestolar yaklaşık bir haftadır devam ederken, olayın yankıları ülke genelinde hissedilmeye devam ediyor. Olaylar ve protestolar adeta ülkenin tek gündem maddesi haline gelirken, siyasetçiler ve medya organları da haliyle sadece bu konu ile ilgileniyor. Haberlerin ve köşe yazarlarının en önemli konusu da Gezi Protestoları olurken protestoların en çok konuşulduğu, tartışıldığı yer ise sosyal medya  oluyor. Direnişçiler Facebook ve Twitter üzerinden örgütlenirken, Türkiye’nin önde gelen isimleri de yine sosyal medya üzerinden tepkisini gösteriyor. Sosyal medya üzerinden tepkisini gösteren bu isimler arasında Van’dan birisi var ki şahsiTwitter hesabından yazdıkları oldukça dikkat çekti. Van İl Milli Eğitim Müdürü Mucip Kına, yaşanan olaylara sert tepki gösterirken, Başbakan Erdoğan’ın hedef gösterilmeye çalışıldığı yorumunu yaptı.

 

“MEDYA ÖKÜZLERİ” DEDİ

 

Başbakan Erdoğan’dan yana net bir tavır takınan Kına, günlerdir taraflılığı tartışılan medya ile ilgili tweeti ile tepki çekti. Tepkisine “Tüm bunların banisi başbakan, sadece önce ülkem dediği için mi hedefte?” sözleri ile başlayan kına, ardından yazdığı twit’lerde şu ifadelere yer verdi;“Türkiye’yi yakanların hiç sucu yok mu? Yazıklar olsun! Şiddete hayır! Bazı medya Öküzleri sokaklardakileri % 50 sanıyor ve buradan hesaplar yapıyor. Sosyal hadiselerin rakamlarla ölçülmesi doğru değil. Bülent Arinç’e Özür diletenler şimdi ne istiyorsunuz Başbakan'a diz çöktürmek mi? yakıp yıkmaya devam edecek olanlara yazıklar olsun!”

 

“SAĞDUYU ÇAĞRISI YAPIP, EYLEMCİLERE % 50 UYARISI YAPTI!”

 

Yazdığı mesajlarla sürekli olarak ‘Şiddete Hayır’ ve ‘Lütfen Sağduyu’ mesajları verse de oldukça sert mesajlar da veren Kına’nın bu tepkisi gözlerden kaçmadı. Medya ile ilgili olay sözleri paylaşan Kına daha sonraki mesajlarında ise şu sözleri paylaştı, “Taksim'de ağaçların kesildiğini bahane ederek Türkiye'yi birbirine katmak isteyenler ve buna teşne olan sözde başı sıkma İslamcı yazarlar vakit o vakit değil. Hem insanımız duyarlı hem yöneticilerimiz. Hayat Tarzı dayatması bizzat Taksim'de yapılıyor. Şiddete Hayır! % 50 oy almış bir hareketi nasıl darbeyle yıkacaksınız? % 50’nin en az % 30 u ne yaptığını biliyor. Bu gün çocuklar içki içsin diye yakanlar darbe olunca ne için yanacaklar sanıyorsunuz? Lütfen sağduyu ve şiddete hayır.”

 

ŞEHRİVAN SORUYOR!

 

Taksim’de başlayan ve Türkiye geneline sıçrayan olaylarda kimin haklı kimin haksız olması bir yana, gerek basın üzerinden gerekse de sosyal medya üzerinden yapılan yorumlar olayın vahametinin bir kat daha artmasına vesile oldu. Direnişçiler eylemlere daha büyük kitleleri katmak için sosyal medyaya yönelirken, olaydan çıkar sağlamaya çalışan kesimlerde yine burayı kullandı. Dünya basını sosyal medya üzerinden paylaşılan doğru-yanlış bilgiler ile Türkiye’yi manşetlere taşırken, siyasiler ve yazarçizerler de yine tepkisini buradan gösteriyor. Olayın sosyal medya üzerinden tartışılması elbette ki yanlış değil. Fakat yapılan yorumların olayın gidişatı üzerinde etkisi büyük. Hal böyle iken Türkiye’nin bir diğer ucundaki olaylara her yerde olduğu gibi Van’dan da destek veya kınama şeklindeki tepkiler gösteriliyor. Bunda da bir sorun yok. Ama Sayın Kına’ya sormak istiyoruz:

 

EĞİTİMDEKİ YERİMİZİ TARTIŞALIM!

 

Van eğitimde hala Türkiye’nin en kötü 10 ili arasında yer alırken, her sene yapılan sınav sonuçlarında 70’li sıralardan bir türlü kurtulamazken, sizin bu konulara daha çok vakit ayırmanız gerekmez mi? Ortada depremler sonrası tepetaklak olmuş bir eğitim sorunu ve yapımı süren okullar varkenkonumunuz gereği Van’ın ve ülkenin mevcut eğitim sorunları ile ilgili açıklamalar ya da çağrılarda bulunmanız daha anlamlı olmaz mı? Bunlardan da öte taraflı veya tarafsız yanlı veya yansız hiç fark etmez, olayda en az siyasiler kadar kritik bir rol alan ‘bazı’da olsa medya çalışanlarının sizin gibi eğitim camiasının en üstündeki, örnek alınması gereken bir isim tarafından ‘Öküz’ gibi ifadeye başvurularakadlandırılması şahsınız ve temsil ettiğiniz makam adına yakışık aldı mı?


Veysel İZGİ/Şehrivan ÖZEL

 

Kaynak: (Şehrivan) - Şehrivan Gazetesi Editör: Eda Aslan
Etiketler:
Yorumlar
Haber Yazılımı