Bugün - 27 Ocak 2015 Salı
Foto Galeri
Video Galeri
Firma Rehberi
Künye
İletişim
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.sehrivangazetesi.com Logo
Van 4°C
Haber Detayları

İSTATİSTİKLER AK PARTİ DİYOR!

Yerel seçim yarışına iyice girdik. Tahminler, oy oranları, istatistikler ve anketler havada uçuyuyor!

Seçim Özel Haberi - 21 Ocak 2014 Salı - 13:18
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...

Yerel seçim yarışına iyice girdik.

Tahminler, oy oranları, istatistikler ve anketler havada uçuyuyor!

Bu saatten sonra artık memleket meseleleri, halkın sorunları, kurum ve kuruluşların durumları ve belediyenin çalışmaları konuşulmayacak. Büyük küçük her kesimin cümlelerini ‘seçim’ süsleyecek. İşyerlerinde, sokaklarda, hatta evlerde bile yerel seçim için kulisler kurulup, değerlendirmeler yapılacak.

İster istemez biz de bu muhabbetin içinde kendimize yer bulacağız.

Arasıra memleket meselelerin dillendirilmesi konusunda minimal denemelerimiz olacak ama üzülerek söyleyeyim ki sisteme ayak uydurup daha çok ‘siyaset’ konuşacağız. 31 Mart sabahı edineceğimiz resmi rakamları görene kadar şu sıralar hayli popüler olan anket şirketlerinin oy oranları üzerinden seçim nabzını yaşamaya devam edeceğiz.

İşte bu anlamda Van’ın da aralarında bulunduğu 30 Büyükşehir bu anket şirketlerinin daha çok radarına giren iller arasında bulunuyor. Hele hele Başbakan Erdoğan’ın “Mutlaka alın” dediği Van ve Mardi, bu anlamda sürekli gündeme geliyor, üzerinde tahminler yürütülüyor. Bakmayın siz Ak Parti İl Teşkilatı’nın bu havayı yakalayamadığına, Van ciddi anlamda en önemli büyükşehirlerden biri olarak anılmaya ve dillendirilmeye devam ediyor.

Denk geldiniz mi bilmiyorum ama özellikle anket ve araştırma şirketlerinin, Doğu ve Güneydoğu bölgesini iyi bilen isimlerin katıldığı programlarda konuşulan olmazsa olmaz şehirlerden biri olarak tartışılıyor Van. Geçtiğimiz günlerde, Kanal24 ekranlarındaki bir programda konuşan MAK Danışmanlık Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat’ta kendisine Türkiye geneli anketler ve oy oranları sorulduğunda ilk olarak yine Van ile başlıyor:

“Van’da AK Parti kazanır.”

Üstelik bu sadece Kulat’ın değil son zamanlarda izlediğim bir tartışma programında siyasetin önemli isimlerinin de telafuz ettiği bir cümle. Yani dışarıdan bakınca Van’da Ak Parti’nin kazanma ihtimali yüksek. Gelin görün ki olayan biraz daha yakından bakınca, durum hiç de tartışma programlarında bakıldığı gibi ‘net’ ve ‘garanti’ değil.

Şu anda Ak Parti’nin Van’da kesin olarak kazanacağını tahhüt edecek tek bir şey var o da, tarihte hiçbir zaman Van’da Belediyeyi bir partinin iki dönem üst üste kazanamadığı. Yani bu cümlenin ucu bir de Büyükşehir’i almayı iyice kafaya koymuş ve bu minvalde rahat tavırlar sergileyen BDP’ye de dokunuyor.  Elbette bu istatistiğin statikliği bir yerde kırılacak. Asıl mesele bunu BDP’nin yapıp yapmayacağı. BDP’nin büyükşehiri alamayacağını iddia etmemiz için elimizdeki tek veri yine bu istatistik.

Velhasıl, bu seçim her yönüyle Van için büyük önem arzeden bir seçim olacak. Bu süreç hem Kürtler hem de siyasi partiler açısından heybesinde büyük hesaplar barındırıyor.

Van genelinde şöyle bir değerlendirme yapmak gerekirse bu seçim:

BDP için bu seçim:

-Cumhuriyet tarihi boyunca hiç bozulmayan bir geleneği bozan ilk parti olma, bir nevi halkın güvenoyunu kazanmak demek.

-Van’ı yeniden almak bölgede AK Parti’nin etkinliğinin iyice bitirilmesinde ve yasal olmasa da gayri resmi olarak ciddi bir özerk bölge imajını tamamlamak demek.

-AK Partili Dengir Mir Mehmet Fırat’ın da “Kürdistan’ın başkenti Van’dır” ifadesindeki o başkentliğe Van’ı gerçekten oturtmak demek.

-Her ne kadar çözüm süreci bağımsız Kürdistan, özerk Kürdistan üzerine kurulu tüm fikirleri rafa kaldırmışsa da bu düşüncelerin ileriye dönük temellendirilmesi anlamında Van’ın yeniden alınması somut bir adım demek.

-Van’ı almak AK Parti’nin hep dillendirdiği “Kürtlerin de en büyük temsilcisi biziz” tabusunu yıkmak, “En büyük temsilci biziz” demeye çok yaklaşmak demek.

-Van’ı yeniden almak sadece ideolojik ve kimlik siyasetini başarıya ulaştırmak değil aynı zamanda “Hizmetin en iyisini de yine biz yapıyoruz” demek.

-Yine Van’ı almak bu halkın teveccühünü gerçekten kazanmış olmak ve Kürt Sorunu devam ettiği müddetçe sürecek olan halk merkezli bir varoluş mücadelesinin sonuna kadar gücü elinde tutmak demek.

AK Parti için bu seçim:

-“Van’ı yönetme sırası şimdi bize” demek.

-Burhan Yenigün’den sonra BDP’yi seçerek AK Parti’yi cezalandıran bu halkın Ak Parti’ye son bir şans daha tanıması demek.

-Osman Gülaçar’ın BDP’nin bile hala Ak Parti’ye muhalefet yapmak için kullandığı Burhan Yenigün dönemiyle ilgili sıkıntıların ve Kaya’ya gösterilen teveccühün üstesinden gelmek demek.

-Halkın çözüm sürecinin rahatlığını hissedip, artık hizmete odaklandığı kanaatine vardığını göstermesi demek.

-Kürt halkının son yıllarda yaşanan tüm olumsuzluklar, operasyonlar ve barışa yönelik süreçlere rağmen hala AK Parti’ye güvenmesi demek.

-Başbakan Erdoğan’ın hala bölgede ismiyle partiye oy kazandırması demek.

-Van’ın büyükşehir olduktan sonra Türkiye’nin o modern büyükşehirleri gibi olması için bir şans daha kazanmış olması demek.

-Mesele yerel seçim olmasına rağmen Kürtlerin tamamının hala BDP’yi tek temsilci olarak görmemesi demek.

-Ve son olarak halkın yerel seçimlerde ismi daha önemsediği de düşünülürse Osman Gülaçar ismini benimsemiş olması demek.

***

Şöyle bir baktığımızda Kürtlerin en önemli iki temsilcisi olan AK Parti ve BDP’nin çeşitli süreçlerde önemli aşamalardan geçtiğini rahatlıkla görmek mümkün.

Örneğin 17 Aralık Operasyonları ile kritik bir süreçten geçen Ak Parti kurulduğu 2000’li yıllardan bu yana neredeyse her yerel ve genel seçimde ciddi sınavlar verdi. İlk yıllarını ekonomik olarak çökmüş ve borç batağına düşürlümş bir ülkeyi toparlamak ile geçiren AK Parti bir taraftan AB sürecine yeni bir başlangıç için çabaladı, bir taraftan halı altına süpürülmüş dırç borçlar toparlamak için uğraştı. Sonra sırasıyla Ergenekon, Yargı, vesayet ile yarıştı.

Deyim yerindeyse AK Parti şeytan taşlamaktan tavaf etmeye fırsat bulamaz hale getirildi.

AK Parti’nin önünde yine iki seçim var. Biri yerel seçim diğeri genel seçim. Buna ek olarak da Cumhurbaşkanlığı ve olası bir durumda da Başkanlık sistemi var. Ama bu kez de AK Parti’nin karşısında ‘Cemaat’ var.

Ak Parti’nin şimdiye kadar hala % 50’nin desteğini alan bir hükümet olarak gelmesindeki en önemli faktör ‘algı yönetimini’ çok başarılı bir şekilde yönetmesi. AK Parti yukarıda bahsettiğim tüm zorlu süreçleri iyi bir algı yönetimi yaparak atlattı. Yolsuzluk gibi konuları tenzih ederek söylüyorum aleyhinde duran tüm süreçlerden bu algı yönetimini başarılı bir şekilde yürütmesi sayesinde güçlenerek çıktı. 

17 Aralık operasyonlarının ardından AK Parti’nin geldiği nokta her maçından nakavt alan bir boksorün doyasıya dayak yediği bir maça benzese de AK Parti’nin parti içinde bulunan Hüseyin Çelik, Bülent Arınç, Ahmet Davutoğlu, Beşir Atalay gibi isimlerin iyi algı yönetimi sayesinde bu ayaklanmayı da bastırdığını gösteriyor. ‘Paralel yapı’ her geçen gün halk nezdinde ‘büyük tehlike’ hafızaları derinlemesine işleniyor.

Gelin görün ki AK Parti’nin bu algı yönetimini yerel bazda özellikle de Van’da iyi yaptığını düşünmüyorum. İyi bir algı yönetimi yapılması halinde “Van’da hiçbir dönem belediye iki dönem aynı parti tarafından yönetilmemiştir” algısı bile doğru işlendiğinde kazanılacak bir seçim varken, AK Parti cephesinde oluşturulan algı daha çok bölgenin ihmal edildiği yönünde.

Bunun oluşmasında da en büyük etkin eskisi gibi sokaklara çıkamayan ve o iktidar havasını kendisinde hissetmeyen bir teşkilatlanmadır hiç şüphesiz.  Şimdi bakıyoruz, gerek AK Parti adayı Gülaçar gerekse de milletvekilleri sokağın nabzından oldukça umutlu. Ziyaretlerden çıkan sonuç, halkın yeniden AK Parti’ye teveccüh göstermesi yönünde. Bu Ak Parti cephesinin görüşü.

Ama olay sandıkta bitecek, söylemde değil.

Ha şunu da çok açık söyleyeyim ki, Kürt halkı özellikle bu dönem AK Parti’ye ‘Düşmanımın düşmanı dostumdur’ gözüyle bakmayacaktır. Süreçten ya BDP güçlenerek çıkacaktır. Ya da AK Parti eski gücünü kazanarak varlığını devam ettirecektir. Ötesi yok. Yani cemaat dedi diye CHP’ye, BDP bıktırdı diye Hüda-Par’a, AK Parti temsiliyette bize yer vermiyor diye MHP’ye gidecek oylarda öyle ahım şahıp bir fırlama olmayacaktır. Bu seçim bir egemenlik mücadelesi olarak tarihe geçecektir ve kazanan kentin geleceği anlamında önemli bir başarı kazanmış olacaktır.

O kadar.


Ömer Aytaç AYKAÇ yazdı... 

 
Anahtar Kelimeler:Yerel, seçim, yarışına, iyice, girdikTahminler, oy, oranları, istatistikler, a,
Kaynak / EditörŞehrivan - Eda Aslan
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz

ömer kurt()
burda yaptığınız karalamadan başka birşey değil...sizde böyle bir anlayış var kendımızı yönetemıyoruz bizi yabancı biri yönetsın ..çok yanlış düşünce bu kürdü kürt yönetecek türkü türk..vanıda bdp yönetecekk...herşey ortada yolsuzluklarda,hırsızlıklarda...
Gönderilen Tarih - 28 Ocak 2014 Salı (10:13)  
süleyman elmas()
yapılan anketler ne denli gerçegi yansıtır manidardır bdp cok güçlü olduğu özalp başkale saray muradiye erciş ve köylerinde anket yaptınız mı türkiyede bulunan bazı partilerin tabanı vardır bdp tabanı vardır ama bazı partilerin yoktur örnegin anavatan refah partisi bunlar tarihe gömüldü akp büçlü olduğu bahçesaray zatan nüfüsü azdır 4 bin diyelim gevaş gürpınar hepsini toplasanız bir başkale etmez
Gönderilen Tarih - 22 Ocak 2014 Çarşamba (21:32)  
osman atay()
yazar fazla coştun bdp kazanmıştır belki biraz yağ çekmek yapmışın ama tutmaz
Gönderilen Tarih - 22 Ocak 2014 Çarşamba (21:05)  
vanli memo()
Bende bizim evde 16 denekle yüzyüze yaptığım anket sonucunu açılıyorum bdp 100/100 akp 100/ 0
Gönderilen Tarih - 22 Ocak 2014 Çarşamba (21:07)  
koçer()
ruyeva ruye gameşaye
Gönderilen Tarih - 22 Ocak 2014 Çarşamba (12:15)  
CENG MİRXAN()
yaw saçmasapan yorumcular asıp kesiyorsunuz klawyeniz le VANLILAR VANLIYA DÜŞKÜNDÜR OSMAN HOCA ALLAHIN İZNİYLE VANI KURTARACAK .. BEKİR KAYA KİM YAW .GEVDAN KUKLASI .. ÇARŞIYA YALANCI SUSLEMELER YAPAN İDEOLJİDEN BAŞKA BİR ŞEYE YER VERMEYEN BİRİ MİLLET BELLEDİYEYE GİTMEKTEN KORKUYOR YAW ... ASMA KESME DÖNEMLERİ BİİTİ AKKLI OLUN ... VAN BURASI VAN ADAMI ŞAHA DA KALDIRIR YERİN DİBİNDE SOKAR BEKİR KAYA VANDA Kİ AK PARTİLİLERE ÇAMIŞ DİYOR SEN KİMSN YAW BUNU SÖYLEYEN BİRİNE İTİMAT MI OLUR VAN LI KARDEŞLERİM BİZ HİZMET KÜRT TÜRK AYRIMI YAPMAYAN PARTİ AYRIMI YAPMAYAN OSMAN GÜLAÇARLAYIZ VANLI HEMŞERİMZİN ARKASINDAYIZ ..!
Gönderilen Tarih - 22 Ocak 2014 Çarşamba (12:16)  
seyfullah()
mehmet sen kimi tehdit ediyorsun ulan siz van da siyaset mi yapacaksınz bi maraştan bi de cumhuriyette gezeceksinz oda arkanızda 5 10 tane zırhlı araç halk içine çıkacak yüzünüz mü var lan o tehditleri sana yutturuz
Gönderilen Tarih - 21 Ocak 2014 Salı (21:28)  
bahri()
ulan akpliler sizin vana dikili bi taşınız var mı lan sizin döneminizi gördük allahtan ama and olsun yine sandığa gömüleceksinz
Gönderilen Tarih - 21 Ocak 2014 Salı (21:29)  
hikmet()
bu seçimde göreceğiz bakalım kendini satanlar mı kazanacak yoksa onurlu insanlar mı kazanacak göreceğiz. bu arada bir imama yakışan dürüst olmaktır ve siyasete girmemektir ama osman nuri yüzünden insanlar dinden soğuyor buda diğer dunyada ceza ile sonuclanacak diğer dunyada görüşecez osman nuri. Bekir Kaya kazanacak göreceğiz
Gönderilen Tarih - 21 Ocak 2014 Salı (21:30)  
kemal ()
erhan adlı şahısa katılıyorum ömer bey çok yanlış sınız tüm anketler bdp nin önde olduğnu söylüyor ama ömer bey istatikleri öyle söylemiyor
Gönderilen Tarih - 21 Ocak 2014 Salı (16:47)  
MEHMET()
evet şimdi gelelim belediyenin vatandaşa veremediği su meselesine.Acizliğin bu kadarını bu memleket hiçbir dönem yaşamadı.Hala arsenikli su içiyoruz biliyomusunuz.ama siz hala burda ideolijiden bahsedin.kardeşim senin çocukların arsenikli sudan hasta oluyo sen kürtler ezildi büzüldü gibi saçma sapam lakırdılar peşindesiniz.Uyanın artık arkadaşlar bu memleketin çocuklarına yazık.
Gönderilen Tarih - 21 Ocak 2014 Salı (16:46)  
inan()
erhan a katılıyorum tşk ler bra çok güzl yazmışsın vanı akp asla alamaz bize ne yaptılar ki çıkıp oy istiyorlar
Gönderilen Tarih - 21 Ocak 2014 Salı (16:46)  
erhan()
şu bir gerçek ki vandaki bir çok yerel gazete ve tv ler akp nin baskısı ve yönetimi içerisinde dir ama biz bunları kaale almıyoruz ve şunu bir düşünelim iktidar olan akp vana ne yaptı sömürmekten başka ya allahınız var yeter artık biz sayın bekirkaya dan çok memnunuz ve şimdiden ömer beye şunu söylemek istiyorum 2014 yerel seçimler sonucu wan büyük şehir belediye başkanı sayın bekir kaya dır
Gönderilen Tarih - 21 Ocak 2014 Salı (16:45)  
zeki()
ey Vanlılar ey vanlı bdp liler belediye 450 kişi işe almış bu günlerde çoğu yabacı uyanınalım artık
Gönderilen Tarih - 21 Ocak 2014 Salı (16:45)  
bdp li()
erhanın yazdığı yazıya kurban olun tebrikler erhan
Gönderilen Tarih - 21 Ocak 2014 Salı (16:44)  
kasım()
beyler siz bu konuları yazarlar ve gazeteciler kadar bilemesiniz biraz sakin olalım çünkü siz tarafsınız.kendi aranızda kahvede analiz yapıyorsunuz onun için eleştiriyorsunuz.BDP dışında biri kazanamazsada başa baş bir mücadela şeklınde geçecek aytaç beyıde tebrik ediyorum nede olsa
Gönderilen Tarih - 21 Ocak 2014 Salı (15:38)  
öz vanlı()
sizin gazetecilik anlayışı bu her halde eleştirileri kabulenemiyorsunuz
Gönderilen Tarih - 21 Ocak 2014 Salı (15:38)  
siz bilirsiniz()
neden yorumlarımızı yayınlamıyorsunuz ben bunu deşifre edicem ama bilginize
Gönderilen Tarih - 21 Ocak 2014 Salı (15:38)  
MEHMET()
ÖMER BEY TESBİTLERİNDEN DOLAYI SENİ KUTLARIM.BURHAN BEY DÖNEMİNDE BU MEMLEKETİN ALT YAPISI %20 DEN %65 GETİRİLMİŞ VE BDP YE TESLİM EDİLMİŞTİR.AMA BAKIYORUZDA BDP 5 YILDA %5 BİLE ÇÖZEMEMİŞ BU SORUNU.ŞEHİR İÇERİSİNDE ULAŞIMDA YAŞANAN SIKINTILAR VE DÜZENSİZLİK ORTADA.CADDELERİN SOKAKLARIN PİSLİĞİ ORTADA.BU MEMLEKETE ARTIK GÜLLERİN AÇMASI GEREK.BU GÜLLERDE İNŞAALLAH OSMAN NURİ GÜLAÇAR İLE MÜMKÜN.YANLIZ BURDAN BDP Lİ ARKADAŞLARA BİR ÇAĞRIM VAR SAKIN VE SAKIN AKP NİN SEÇİM ÇALİŞMALARINA ŞİDDETİ KARIŞTIRMASINLAR BİLSİNLERKİ YAPTIKLARININ BİN KATINI ONLARA YAŞATICAZ...
Gönderilen Tarih - 21 Ocak 2014 Salı (15:37)  
hadi()
neden yazılan yorumları yayınlamıyorsnuz
Gönderilen Tarih - 21 Ocak 2014 Salı (15:37)  
ferat yıldırım()
sormak lazım değilmi neden hiç bir türk kürtlerin partisine oy vermiyor.Bizler bu kadar zulüm görmüşken ve görüyorken,nedir bizi başkasının arkasında koşturan bu sevda,neymiş bdp bütün kürtleri teslim etmiyormuş,asıl olan bütün kürtlerin bdp`nin arkasında yürümesi etrafın kenetlenmesi değilm? sizler nasıl oluyorda bu kadar insanlarınıza karşı katı yürekli olabiliyorsunuz.Neymiş Vanımızı akp alacakmış yani yazarımız böyle olmasını istiyor vala alacaksa alsın bu bzim ayıbımız ve değerlerimize saygısızlığın en büyüğü olur.Yeri gelmişken yaşasın onurlu kürt insanı
Gönderilen Tarih - 21 Ocak 2014 Salı (15:36)  
memet()
erhan a kurban ol kadir aam olsaydın öyle demezdin
Gönderilen Tarih - 21 Ocak 2014 Salı (15:36)  
yakup()
öncelikle ömer bey bu yazının sizin yazdığınıza inanmıyorum bu yanlış bir yazı ve kadir adlı kişiye gelince siz erhanın o yazıyı yazdığı ellere kurban olun
Gönderilen Tarih - 21 Ocak 2014 Salı (15:32)  
vedat()
erhan adlı kardeşime çok tşk ederim çok güzel bir yazı yazmış ömer bey çok yanlış bir yazı yazarlık size yakışmamış
Gönderilen Tarih - 21 Ocak 2014 Salı (15:32)  
xelef()
ben bir bdp li olarak yazıyorum ki bence bdp alır.ama yeni bir matık la ve ekiple wan ı yönetmesi gerek
Gönderilen Tarih - 21 Ocak 2014 Salı (15:32)  
vanlı()
kadir sen erhan adlı kişinin yazdığı yazıya kurban ol adam çok dğru yazmış sen kimsin ömere gelince başı boş yazılar siz kim gazetecilik kim türkiyenin öbür ucundan gelip anket yapıyor bdp önde diyor bide ömer efendiye bakın yazık yazık
Gönderilen Tarih - 21 Ocak 2014 Salı (15:31)  
murat()
merhaba ben de ömer beyin yazdığı yazıyı hiç bir iddiası olmadığını düşünüyorum. genel de iktidar yanlısı yazı yazmak için uğraş verme eğilimi var. dünya alem biliyor van bdp kazanacak şuan çalışmalar başlamamış durumda bir de başlasa artık iş gün gibi ortada olur. akpliler de bu durumu bilmekte ama iş yaranma olursa böyle yazılarda maalesef yazılıyor.
Gönderilen Tarih - 21 Ocak 2014 Salı (15:31)  
omeroğlu()
ömer aykaç BDP'UMDUĞUNU BULAMAYINCA AKP'DESTEK GİBİ YAZIMLARDAN VAZ GEÇİN ÇÜNKÜ KÜRTLER ESKİ KÜRTLER DEĞİLDİR. YANLIŞ VE AKP ADAYIYMIŞ GİBİ SÖYLEMLERDEN VAZ GEÇİN
Gönderilen Tarih - 21 Ocak 2014 Salı (11:55)  
erhan ()
arkadaslar vanda butun toplum bılıyor kı bdp van da onde ve kazanacaktır şimdi omer aytac cıkmıs boyle bıe ıddaa atıyor sen bunu kımden duydun kanıtlıya bılırmısın hangi ankette akp vanda onde bu celişkılı degıl mı sen bıle kazanamıyacagını bılıyorsun lutfen dogru yayın yap saygılar
Gönderilen Tarih - 21 Ocak 2014 Salı (11:56)  
kadir()
Sen kurban ol ömerin yazdığı bu yazıya.ne anlarsın ki
Gönderilen Tarih - 21 Ocak 2014 Salı (11:04)  
erhan ()
ömer aytaç yazdı ama boş yazdı siz gazetecilik yazarlık nedir bilmiyorsunuz bu memleketin gerçeklerini bildiğiniz halde gerçekleri yazamıyorsunuz yani bırakın artık bu boş şeyleri iktidar partisi vana ne yaptı da kürtler oy versin burhan yeni gün diye geçiştiremezsiniz o dönem vanı 30 yıl geri götürmedimio zaman iktidar partisi değilmiydiler doğru ları yazın artık ömer bey
Gönderilen Tarih - 21 Ocak 2014 Salı (10:55)  

Diğer Seçim Özel Haberleri
Gezici'nin genel seçim anketi
Fidan meclis yolunda!
Demirtaş'tan 2015 seçimi için sürpriz adaylık kararı

Demirtaş'tan 2015 seçimi için sürpriz adaylık kararı
‘KENDİNİ SORGULA’
HDP seçim barajınız geçmezse ne olur? - Analiz
İşte HDP’nin milletvekili aday listesi!
AK Parti'den 2015 seçimleri için flaş karar!
Diğer Başlıklar

HAKKARİ DAĞLARI, SNOWBOARDLA TANIŞTI
YEŞİL HAREKÂT!
ÖZALP SYDV'DEN ÖĞRENCİLERE TEOG KURSU
ÇİFTÇİLERE KİRAZ ÜRETİCİLİĞİ ANLATILDI
TEOG'DA BAŞARILI OLAN ÖĞRENCİLERE ÖDÜL
ŞİPAL’İN AİLESİNE TAZİYE ZİYARETİ
MÜDÜR YÜCE’DEN ‘DOLANDIRICILIK’ UYARISI
İŞARET DİLİ KURSUNA YOĞUN İLGİ
BİLEN’E VEDA GECESİ
AK PARTİLİLER’DEN MURADİYE’YE ÇIKARMA
Van Nöbetçi Eczaneler

Şehrivan Gazetesi
Vefat edenler

Ulusal Gazeteler
Yazarlar 
Hava Durumu ( Van )
Bugün
-7°C - 4°C
Çarşamba
-10°C - 5°C
Perşembe
-6°C - 5°C
Cuma
-11°C - 4°C
Namaz Vakitleri ( Van )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
4:306:0911:2914:1116:3117:58

27 Ocak 2015 Salı
Röportajlar
ESNAFIN GÖZÜ KULAĞI KAPIKÖY’DE
Röportaj: Önder ALTINAL - ŞEHRİVAN ÖZEL   KOSGEB kredi ödemeleri zorladı, SGK prim taksitleri yüzünden borç gırtla...
»
»
»
Kim Kimdir
Günün Sözü
Doğruluk bulunmaz sen eğri isen."
(Yunus Emre)
Süper Lig
TakımlarOGBMAvPuan
Konyaspor3411914342
Fenerbahçe A.ş.1712321539
Beşiktaş A.ş.1712231238
Galatasaray A.ş.1712231038
Elaziğspor3410420-2434
Medical Park Anta3461315-1331
Antalyaspor3461315-1331
Bursaspor178541329
Kayserispor347819-2829
İstanbul Başakşeh177731228
Sanica Boru Elazi288416-2128
Trabzonspor A.ş.17683326
Gaziantepspor17737-224
Mersin İdmanyurdu17656223
Kasimpaşa A.ş.17656-323
Gençlerbirliği17575422
Akhisar Belediye 17467-918
Suat Altin İnşaat17386-317
Arşiv Arama
Facebook
Gazeteler
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
İletişim
Reklamlar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,22ms