banner33

HİSSETMEK

Ne zaman kavramını aslında baştan sona değil de sondan başa düşünce kadar karmaşık. Ne de yatay 100  kilometrelik bir yolculuğu dikey hayal edip uzaya çıkacak kadar imkansız değildir.

İnsan için Hmek!

Kabul etmelidir ki insan sadece misafir dir bu yaşamda.

Ve Bir gün her şeyini kaybedip hiçbir şeyin kendisine ayıt olmadığını anlayınca insan... Yaşamak ve empati kurmak arasında uçurumu farkeder.

Buna inanarak yaşamalıdır insan. İçinde bulunduğumuz teknolojik süreci bir düşünün...

Mesela Çok net açıklanmasa da  yapay zeka Çalışmaları ürkütücü noktalara ulaştı. Hatta geçen aylarda yapılan bir çalışmada iki ayrı yapay zeka birkaç saat içinde aralarında ortak bir dil geliştirip konuşmaya başladı.

Çalışmayı yapan bilim adamları paniğe kapılıp çalışmayı sonlandırdı.

Beyin tamam ama, kalbe inemediler.

İnsanı insan yapan aklı değil aklına yön veren kalbidir. 

Bu kalbin ona yaşattığı değerlerdir.

Çok önceden izleyip unutamadığım bir film var.

YAPAY ZEKA bir çocuk (robot). Çocukları olmayan bir çift Bu robotu satın alır, Çocuk annesini çok sever bir gün o uyurken saçlarında bir tutam kesip oyuncak ayısının içine saklar.

Çeşitli olaylardan dolayı çoçuk ve anne ayrılmak zorunda kalır ve Çocuk annesini aramaya başlar. Aradan geçen bir milyon yıl sonra Şu an yeniliği Teknoloji sözcüğünün taş devri gibi karşılandığı bir zaman diliminde kavuşurlar!

Benim burada hayranlık duyduğum İnsana ait olan bir özellik robota atfedilmiş olması, annesinin saçlarını saklayıp o saçların bir gün onu Kavuşturacağını hmesidir..

Yani imkansız şey,

İnsan için değil!

Dahası bu kadar uzaklara gitmeden kullandığınız telefonunuza basit bir aplikasyon yükleyerek onu dinleyebilir uzaktan takip edebilir hatta ekranında yani içindeki değişik leri görebilirsiniz..

Bize ait olduğunu hissedip satın aldığımız bir şeyi için Biz bunları yapabiliyorken...

Aman Allahım!

His, ruhun gözetiminde irade ile kalp arasındaki titreşimlerin kalp tarafından anlamlı  bir hale getirilmesidir. Hislerin etkili ve güçlü algılanması ,irade ile kalp arasındaki ortamın net ve açık olmasına, titreşimlerin  geçişini sağlayan engellerin olmamasına bağlıdır.

İşte kalbimiz yüce Allah(c.c)’ı bu şekilde hisseder.

On yaşına gelinceye kadar hiçbir zaman gülmeyen bir çocuğun yerden aldığı bir kağıda cebindeki yarım kalemle ALLAH'A MEKTUP başlığı altında yazdığı şeylerin gerçeğe dönüşeceğini histemsi!

Yirmi yıl geçtitan sonra bu mektubu anımsayıp bütün yazdıklarının gerçek olduğunu görmesi kadar güzel birşey yok!

Dahası Bu gerçek hikayeyedeki kişi olup HİSETMEK başlığı ile bir yazı kaleme alıp 

Sizlerle paylaşması!

Hoşçakalın.

YORUM EKLE

banner37