banner175

ERCİŞ BELEDİYE BİNASI ÇÜRÜK ÇIKTI‏!

TOKİ (Başbakanlık Toplu Konut İdaresi) tarafından yapılan Erciş Belediyesi Hizmet Binası henüz depremi görmeden dökülmeye başladı.

ERCİŞ BELEDİYE BİNASI ÇÜRÜK ÇIKTI‏!

TOKİ (Başbakanlık Toplu Konut İdaresi) tarafından yapılan Erciş Belediyesi Hizmet Binası henüz depremi görmeden dökülmeye başladı.

 

Erciş'te 23 Ekim 2011 tarihinde meydana gelen deprem sırasında yıkılan Erciş Belediyesi Hizmet Binası yerine belediyeye ait ilçenin farklı yerlerindeki 55 dönümlük arsa karşılığında TOKİ’nin yaptığı ilçe merkezindeki 2500 kişilik Camii ve Belediye Hizmet Binası 9,3 şiddetine dayanıklı olduğu iddia edilmesine rağmen deprem görmeden dökülmeye başladı. İnşaatı tamamlanalı henüz birkaç ayı bulan ve geçici kabulü 05.04.2015 tarihinde gerçekleştirilen Erciş Belediyesi Hizmet Binası'nda bir takım sorunlar meydana geldi. Meydana gelen sorunların binanın yapısal durumuyla ilgili olduğunu belirten belediye yetkilileri, yaşanan sorunlara ilişkin raporların TOKİ idaresine bildirildiği ancak sorunların giderilmesi noktasında olumlu cevaplar alınmadığını ifade etti.

 

BİNA DÖKÜLMEYE BAŞLADI

İlçenin merkezi yerlerinde bulunan 55 bin metre karelik belediyeye ait arsa karşılığında yapımı TOKİ’ye verilen, 2013 yılında temel açılışı gerçekleştirilen belediye hizmet binası dayanıksız ve çürük çıktı. Birkaç ay önce birçok eksiği ile Erciş Belediyesi yetkililerine teslim edilen bina henüz bir yılını doldurmadan dökülmeye başladı. Binanın tavanları, sıvaları ve yapılan birçok kaba işçiliği kırılıp dökülmeye başlarken, mekanik teçhizatlarında ise ciddi sorunların meydana geldiği görülüyor.

 

RESMİ YAZILAR OLUMSUZ CEVAPLANDI

Erciş Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğü'nün meydana gelen sorunlara ilişkin yaptığı açıklamada binanın yapılış şekli itibari ile bölge iklim şartlarının gözetilmemesi gibi yapısal eksikliklerden kaynaklı olarak tahrip olduğu ifade edildi. Belediye İmar ve Şehircilik Müdürlüğünün beyanında ise dış cephede yaşanan çökmeler, saçaklardan damlayan sudan kaynaklı dökmeler, mekanik sitemin yarattığı aksaklıklar gibi sorunların TOKİ Başkanlığına aktarıldığı ancak sorunların giderilmesi noktasında olumlu bir cevap alınamadığı ifade edildi.

 

UYGUN MALZEME KULLANILMAMIŞ

Belediyenin teknik personellerinin bina ile ilgili hazırladığı raporda binanın kalorifer kazanları TOKİ kontrolünde yüklenici firma tarafından deneme aşamasında kullanıldığını, yakıtın uygun olmamasından dolayı kazanların boruları ve brülörler arasındaki bağlantı elemanlarına uygun malzemelerin kullanılmamasından zarar gördüğü ifade edildi. Raporun devamında şu bilgilere yer verildi. “Belediye hizmet binasında teras çatı kullanılması ve teras çatının ilçemiz hatta bölgemizin iklim şartlarına uygun olmadığı belediyece defalarca dile getirilmesine rağmen dikkate alınmamış, yapılan teras çatı uygulamasından dolayı binanın belli başlı yerlerinde içeriye su nüfuz etmiş ve bina zarar görmüştür. Ayrıca terastaki su tahliye borularında dirsek kullanılmış ve dirsekte biriken sular akşam hava sıcaklığı sıfırın (0) altına düşmesi ile borular patlamış ve binanın tüm tahliye boruları çevresinin sıvaları alçıpan uygulamaları zarar görmüştür. TOKİ gibi bir kurumun iklim şartlarını göz ardı edip dış mekânda yani dışarıdaki bir tavana alçıpan tavan uygulaması uygun görmesi de bir ironidir. Binanın abdesthane bölümünde ise ( TOKİ kontrolünde ) ısıtma sistemi projesi olmadığından kalorifer çekilmemiş ve don olayından dolayı klima serpantinleri zarar görmüştür. Ayrıca musluklar ve vanalar aşırı soğuklardan kaynaklı olarak çatlamıştır. Ayrıca söz konusu eksikliklerin listesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından 16.01.016 tarihli ve GNL. GDN.16.322 sayılı yazı ile TOKİ Başkanlığına bildirilmiş ve gerekli işlemlerin yapılması talep edilmiştir. Ancak TOKİ Başkanlığının cevap yazısında eksikliklerin Kullanıcı hatalarından kaynaklı olduğu iddia edilmiştir.''

 

ARASINDA FARK 4 KAT

Belediyenin yapımı için ilçenin çeşitli merkezlerinde hazineye ait 55 bin metre kare arsaların toplam maliyetinin 71 milyon 90 bin 169 TL olduğu açığa çıktı. Belediye Hizmet binası ve İlçe merkezinde 1 Kasım seçimlerinde önce seçim yatırımıymış gibi açılışı gerçekleştirilen 2500 kişilik Cami'nin tahmini maliyeti ise 19 milyon, 6 yüz bin Türk lirası olduğu belirtilirken aradaki dört kata yakın rakam farkı ise merak konusu olmaya devam ediyor. 

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2016, 10:10
YORUM EKLE

banner178