banner186

ERCİŞ'TE PROTESTOLAR 12'İNCİ HAFTASINDA‏

Erciş Belediyesi, Belediye Eş Başkanı Diba Keskin ve belediye meclis üyesi Mecit Sargut' un tutukluluk hallerinin devam etmesini, tutuklanmalarının 12'nci haftasında düzenlenen basın açıklamasıyla protesto edildi.

ERCİŞ'TE PROTESTOLAR 12'İNCİ HAFTASINDA‏

Erciş Belediyesi, Belediye Eş Başkanı Diba Keskin ve belediye meclis üyesi Mecit Sargut' un tutukluluk hallerinin devam etmesini, tutuklanmalarının 12'nci haftasında düzenlenen basın açıklamasıyla protesto edildi. Belediye Hizmet Binası önünde düzenlenen protestoya belediye meclis üyeleri ve belediye çalışanı katıldı.

 

''DBP'Lİ BELEDİYELER İŞLEVSİZLEŞTİRİLMEK İSTENİYOR''

Katılanlar adına basın metnini okuyan Belediye Meclis üyesi Necati Zengin, devam eden ablukalara ve seçilmişlere yönelik son dönemlerde artan tutuklamalara değindiği konuşmasında DBP'li belediyelerin işlevsizleştirilmek istendiğini dile getirdi. Zengin; '' Bildiğiniz gibi yeni yıla zor ve acı dolu şartlarda girdik. Aylar önce başlayan ablukalar, ölümler ve tutuklamalar her geçen gün artarak devam ediyor. Neredeyse her gün ölüm haberleriyle uyanıyoruz. Birçok ilçede devam eden ablukalarda Kadınlar, çocuklar çok trajik yollarla yaşamından ediliyor ve zaman zaman cenazeleri dahi sokaklardan alınamıyor. Bu manzaralar herkes için bir utanç kaynağıdır. Diğer taraftan tutuklama ve seçilmişlere dönük irade gaspı da yayılarak devam ediyor. Maalesef 16 belediye eş başkanı şu anda tutuklu. Üç belediye eş başkanı, gözaltına alındıktan sonra denetimli serbestlikle bırakıldı. Bir belediye eş başkanı da elektronik kelepçe ile ev hapsinde tutuluyor. Bunlara ek olarak Çatak belediye eş başkanı Evin Keve iki gün önce hiçbir gerekçe gösterilmeden gözaltına alınıp tutuklandı. İktidarın DBP'li belediyeleri işlevsizleştirmek adına böylesi bir yönelim içinde olması son zamanlarda gündeme gelen yetki kısıtlaması veya 'Kayyum ataması' iddialarını doğrular niteliktedir. Böylesi bir durum bizim için kabul edilebilir bir şey olamaz.'' ifadelerini kullandı.

 

Zengin, tutuklu bulunan seçilmişler serbest bırakılana kadar demokratik tepkilerini sürdüreceklerini söyledi. 

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2016, 09:42
YORUM EKLE