Gürpınar'ın yüzü görevlendirmeyle gülüyor

İçişleri Bakanlığınca görevlendirme yapılan Van'ın Gürpınar Belediyesi, altyapı ve üst yapı çalışmalarının yanı sıra sosyal belediyecilik alanında da çalışmalarını sürdürüyor.

Gürpınar'ın yüzü görevlendirmeyle gülüyor

İçişleri Bakanlığınca görevlendirme yapılan Van'ın Gürpınar Belediyesi, altyapı ve üst yapı çalışmalarının yanı sıra sosyal belediyecilik alanında da çalışmalarını sürdürüyor.

 

Kentteki bir otelde düzenlenen "Dünden Yarına Gürpınar" başlıklı toplantıda muhtarlarla bir araya gelen Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Osman Doğramacı, göreve geldiklerinden bu yana bir yılda yaptıkları çalışmaları anlattı. Doğramacı, göreve ilk geldiklerinde ilçede kimin ne yaptığının, nereye çalıştığının ve kaynakların nereye kullanıldığının farkında olmayan bir yapı bulunduğunu söyledi.

 

Kendilerinden ilk başta belediyelerin teröre giden kaynaklarının durdurulmasının istendiğini anlatan Doğramacı, "Ancak biz kendi üzerimize vazife edindik. Neler yapılabilir, sizler nelere layıksınız, bunu göstermek istedik. İnançla hareket edince, çalışınca ve vatandaş odaklı çalışınca neler yapılabilir bunu gösterdik." dedi. Görevlendirmeden önce 3 yılda Gürpınar Belediyesine 60 milyon lira kaynak geldiğini anlatan Doğramacı, bu 3 yılda yapılan çalışmalar ile son bir yılda yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

 

"HEM BORÇ ÖDEDİK HEM DE HİZMET YAPTIK"

Kendilerine görevlendirmeden sonra ekstra bir katkı sunulmadığını vurgulayan Doğramacı, şöyle devam etti:

 

"Kendi yağımızda kavrulduğumuzun göstergesidir yaptıklarımız. Bize ekstra olan bir şey varsa o da bugüne kadar dezavantaj yaşadığımız için bazı işler daha hızlı yapılmıştır. Göreve geldiğimizde piyasaya 5,5 milyon borcumuz vardı, şu an borcumuz yaklaşık, ödeme vakti gelmediği için bir milyon liradır. Biz göreve geldiğimizde hem borç ödedik hem de hizmet yaptık. Milletin kaynaklarını daha güzel bir Gürpınar için harcıyoruz. Buna kalpten inanmanızı istiyoruz. Bu konuda bir şüpheniz olmasın."

 

Doğramacı, Van'ın ve Türkiye'nin en büyük ilçelerinden biri olduklarını, yaklaşık 4 bin 100 kilometrekarelik alana hizmet götürdüklerini ifade etti. Geçen yıl yaptıkları en önemli çalışmanın kent estetiği olduğunu belirten Doğramacı, şunları kaydetti: "Sağ olsun dükkan sahipleri ile bir araya geldik ve şehrin merkezindeki yapıları değiştirdik. Şehrin merkezini güzel bir kent meydanı ve kent merkeziyle canlandırmayı hedefliyoruz. Bununla ilgili yaptığımız ilk iş eski dükkanları yıktık ve yerine görüntü itibarıyla daha estetik ve yapısal olarak daha sağlam iki bina inşa ettik. Çevre düzenlemesiyle inşallah bambaşka bir yer olacak."

 

Doğramacı geçen yıl kaynakların büyük bölümünü mahallelerdeki çalışmalar için kullandıklarını dile getirdi. Bu kapsamda 240 bin metrekare parke taşı döşediklerini, 140 bin metrekare parke taşının da ihalesini yaptıklarını anlatan Doğramacı, "Mevsiminde bu taşlar da döşenecek. Bu, toplamda 380 bin metrekare yapıyor. Daha önce 3 yılda yapılan miktar 200 bin metrekare. Biz 6 ayda 240 bin metrekare yaptık. Bunu kendi kaynaklarımızla yaptık ve hepsinin parasını da ödedik." diye konuştu. Eski belediye yönetiminin 3 yılda Büyükşehir Belediyesi ile ilçede 28 kilometre sıcak asfalt yaptığını dile getiren Doğramacı, görevlendirmeden sonra geçen yaz 55 kilometre sıcak asfalt yaptıklarını kaydetti.

 

"TOPLU KONUT ÇALIŞMALARINA AĞIRLIK VERECEĞİZ"

Bu yıl ağırlıklı olarak toplu konut konusunda çalışacaklarının altını çizen Doğramacı, şu değerlendirmelerde bulundu: "Toplu konut bizim olmazsa olmazımızdır. Ben burada herkesten bir söz istiyorum. Eğer toplu konut yapmayacaksak ve bunu bu sefer de elimizden kaçırırsak Gürpınar'da bütün bu anlattıklarımın hiçbir anlamı kalmayacak. Çünkü eğer bir yerde sürekli kan kaybı varsa, orada kimse oturmuyorsa ve o şehre kimse değer vermiyorsa o şehre yatırım yapılmaz. Bizim her gün bin personelimiz il merkezine gidiyor. Bu da bizim aylık 5 milyon lira kaybetmemiz anlamına geliyor."

 

Doğramacı, yapılması planlanan konutlara "Gürpınar Konakları" adını vereceklerini belirtti. TOKİ ile yapacakları çalışmada vatandaşlara yaşam alanı sunulacağını aktaran Doğramacı, "İçerisinde park, cami, alışveriş merkezi, spor faaliyetlerin yapıldığı bir yaşam alanı sunuluyor. Modern ve lüks evler de yapılıyor. TOKİ Başkanı ile birkaç defa görüşme yaptım. Bu şartlarda TOKİ şu anda Türkiye’de başka bir yerde yok. Bu konuda bütün şartları kaldırdık." diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2018, 11:45
YORUM EKLE