Lady Doğan engelliler ile bir araya geldi

Van Valisi Aydın Nezih Doğan’ın eşi Hatice Doğan Çaldıran Kaymakamlığı tarafından tertiplenen program dâhilinde Çaldıran Sosyal Hizmet Merkezini ziyaret ederek engelli aileleri ile bir araya geldi.

Lady Doğan engelliler ile bir araya geldi

Engelli ailelerinin sorunlarıyla yakından ilgilenen Bayan Doğan, Sosyal Hizmet Merkezi tarafından yürütülen ‘’Hasta ve Engelli Bakıcılığında Eğitimli Bireyler’’ projesinin sunumuna katılarak Çaldıran’da bu proje kapsamında eğitim verilecek olan 252 engelli aile için yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Sosyal Hizmet Merkezi’nin engelli çocuğu olan annelerin bir araya gelerek yalnız olmadıklarını, sorunlarını birbirleriyle paylaşarak duygudaşlık geliştirebilmeleri amacıyla 15 günde bir gerçekleştirilen “Cennetlik Annelerimiz” faaliyetinin ilk konuğu Van Valisi Aydın Nezih Doğan’ın eşi Hatice Doğan oldu. Program sonrasında tüm annelerle sohbet ederek kurumdan ayrılan Van Valisi Aydın Nezih Doğan’ın eşi Hatice Doğan bu tür etkinliklerin devamının olması temennisinde bulunarak ziyaretini tamamladı.

Kurum olarak “Hasta ve Engelli Bakıcılığında Eğitimli Bireyler” projesinde hizmet vermemizin amacı: Çaldıran merkez ve köylerdeki yaşlı ve engelli bakıcılarının bakmakla yükümlü oldukları engelli bireyin ihtiyaçlarını karşılamada bilinçlilik kazandırmanın yanı sıra bu işi daha profesyonel yaparak kurs sonunda sertifika almalarını sağlayarak kendilerine iş imkânı da yaratabilmektir. Bu güne kadar 161 engelli bakıcısıyla yüz yüze iletişimde bakmakla yükümlü oldukları engelli bireyin ihtiyaçları ve talepleri telafi edilmeye çalışılmış, aile de eğitim çağında olan ama eğitimden yoksun bırakılmış 18 yaş altı çocukların okullara yönlendirilmeleri sağlanmış, özel ve ailevi nedenlerinden kaynaklı sorunlarında arabuluculuk yapılarak çözümlemeler yapılmıştır. Bu proje de aslı olan engelli birey ve ailelerinin içinde bulundukları zor koşullarda yalnız olmadıklarını hissettirerek sosyal hayatın içerisinde onlara yaşam alanları sağlayabilmektir. 

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2014, 13:36
YORUM EKLE