ÖZDAL ÜÇER: SAMİMİ OLMADIKLARINI BİLİYORUZ

HDP Gürpınar İlçe kongresinde birlik mesajları verildi:

ÖZDAL ÜÇER: SAMİMİ OLMADIKLARINI BİLİYORUZ

HDP Gürpınar İlçe Örgütü birinci olağan kongresini gerçekleştirdi. Kongrede yapılan konuşmalarda birlik mesajı verilirken, HDP Van Milletvekili Özdal Üçer yaptığı konuşmada Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan'a yönelik sert eleştirilerde bulundu. Üçer, “Eğer samimi olsalardı, silahların sustuğu bir süreçte onlar kalekol yapımını hızlandırmazlardı.” Dedi.

HDP Gürpınar İlçe Örgütü birinci olağan kongresini Belediye Düğün Salonu'nda gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen kongreye HDP Van Milletvekili Özdal Üçer, Gürpınar Belediye Eş Başkanları Yıldız Çetin ve Zeki yıldız, KESK'ten Lezgin Botan, İHD'den Murat Melet, DBP İlçe Başkanı Metin Öner ve DBP ilçe yöneticileri, Belediye Meclis üyeleri, HDP ve DBP'nin Gürpınar, Edremit ve İpekyolu ilçe başkanları ve yöneticileri katıldı. Yapılan divan seçiminden sonra divan başkanlığına seçilen Belediye Eş Başkanı Yıldız Çetin kısa bir konuşma yaptı.

‘KÜRTLER ARTIK ESKİ KÜRTLER DEĞİL’

Çetin, Kobanê'ye yönelik gerçekleştirilen saldırıların Kürtleri birleştirdiğini, bu saldırılar karşısında Kürtlerin tarihsel bir direniş sergilediğini hatırlatarak, “30 yıldır Kürtlere yönelik devam eden saldırılar, bugün de Rojava'da devam ediyor. Ancak Kürtler 30 yıldır nasıl direndiyse bu günde öyle direniyor ve direnmeye de devam edecek” Dedi. Barış sürecine de değinen Çetin, “2 yıldır Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan tarafından başlatılan ve sürdürülen bir süreç var. Ancak AKP hükümeti her zamanki gibi oyalama taktiği ile bu süreci boşa çıkartmaya çalışıyor. Ancak Kürtler artık eski Kürtler değil ve bu oyunlara gelmeyeceklerdir” Dedi.

YILDIZ: BERABER MÜCADELE ETMELİYİZ

Daha sonra konuşan Belediye Eş Başkanı Zeki Yıldız, Kobanê şahsında Kürtlere yönelik bir saldırının olduğunu belirterek, IŞİD saldırılarını lanetlediğini açıkladı. Yıldız, "Kobanê'de cehennem zebanilerine karşı görkemli bir direniş sergileyen Kürt kadınını saygı ile selamlıyorum" dedi. konuşmasının devamında da gerek ilçede gerekse ülke genelinde yapılacak çok şeyin olduğunu hatırlattı. Gürpınar'ın nasıl da hizmetten yoksun bırakıldığını hatırlatan Yıldız, "90 yıldır ilçeye en ufak bir hizmet yapmayan zihniyeti kınıyorum. Bunlar 90 yıldır ilçemize bir metre dahi olsa kanalizasyon şebekesi döşemediler. Van'ın suyu Gürpınar'dan gidiyor. Ancak kazılan fosseptik çukurları ile bu su kirletilmektedir. Bunun bile önüne geçmediler. Ayrıca kanalizasyon atıkları Van Gölü'ne akıtılarak Van Gölü de kirletildi" dedi. kendilerinden önceki belediyenin 7 mahalleye göre kendini konumlandırdığını hatırlatan Yıldız, ancak 7 mahallenin dördünün de imarının olmadığını söyledi. Tüm sorun ve eksikliklerin farkında olduklarını belirten eş başkan Zeki Yıldız, "Buna rağmen biz halkımız ile el ele vererek bu sorun ve sıkıntıların üstesinden geleceğiz" ifadelerine yer verdi. Konuşmasının sonunda Yıldız, "Daha güzel günler için el ele vermeliyiz" dedi.

ÜÇER: AKDOĞAN’IN HADDİNE DEĞİL

Son olarak konuşan HDP Van Milletvekili Özdal Üçer, devam etmekte olan barış sürecine değindi. Üçer, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan'ın "Barış samimiyet ister" sözlerine yönelik eleştirilerde bulundu. Üçer şu sözlere yer verdi: "Aynı şeyleri biz de söylüyoruz. Ama onların samimi olmadıklarını çok iyi biliyoruz. Eğer samimi olsalardı, silahların sustuğu bir süreçte onlar kalekol yapımını hızlandırmazlardı" dedi. Kalekollara yüksek miktarda harcamanın yapıldığını kaydeden Üçer, "Bu kalekollardan bir tanesine harcadıkları para ile Kürdistan'daki tüm köylere okul yapabilirlerdi" dedi. 6-7 ekim olaylarına da değinen Üçer, ortalığın polisler tarafından yakılıp yıkıldığını, kamera görüntülerinden polislerin nasıl da araç yaktığını hatırlatarak, "keşke her tarafta kamera olsaydı da her kes görseydi, bakalım ortalığı kim yakıp yıkmış. Bunların tamamını yapanlar polis, ancak kalkıp 6-7 Ekim serhıldanını vandalizm olarak değerlendiriyorlar. Asıl vandal olanlar onlardır.”

“GÜRPINAR YOLUNDA GÖĞSÜME SİLAH DAYADILAR”

Yapılan uyuşturucu ticaretine de değinen Üçer, toplumda uyuşturucu kullanmanın gün geçtikçe daha da yaygınlaştığını belirterek, "Ben de bundan hareketle bir soru önergesi vererek konuyu meclis gündemine taşıdım. Fakat bunu araştırmak yerine, Van Gürpınar yolunda önümü keserek göğsüme silah dayadılar. Konuyu araştırması gerekenler, konuyu meclis gündemine taşıdım diye beni silahla tehdit ettiler" dedi.

ÜÇER: HER KES ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMALI

Son olarak Kobanê'ye de değinen Üçer şu ifadelere yer verdi: "Her kes Kobanê etrafından kenetlendi. Kimisi yardım topladı, kimisi yardım etti, kimisi de kendi durumuna göre başka şeyler yaptılar. Fakat bunlar yapılırken, kendisi de bir Kürt olan Van TSO başkanı, bizleri valiye şikayet etti, bizleri haraç toplamakla itham etti. Ama öte taraftan, buradan IŞİD'e para aktaranlar, yardım yollayanlara bir tek şey demedi" ifadelerine yer verdi. Kobanê'ye yönelik saldırıların geliştiği günden bu yana Kürt halkının üzerine düşeni yaptığını hatırlatan Üçer, "ancak halen de orada bulunan insanların yardıma ihtiyaçları var. Oralara yardım elini uzatabilmek için illa yüksek paralar harcamak gerekmiyor. Çocuğumuzun bir kaç çift ayakkabısı varsa bunlardan bir tanesini yollayabiliriz. Bunun gibi yapabileceğimiz çok sayıda şey var. Bu anlamda kendisine insanım diyen her kesin Kobanê için üzerine düşen neyse yapması gerekiyor.”

Yapılan konuşmaların ardından tek liste ile girilen seçimde HDP Gürpınar ilçe yönetimi belirlendi. Yeni yönetim, Necat Tanış, Canan Gündoğdu, Ubeydullah Acar, Cahit Karakuş, Şerafettin Yıldız, Ahmet İnceer, Keziban Gören ve Sevda Ayşin'den oluştu.


ŞEHRİVAN

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2014, 11:56
YORUM EKLE