ÖZGÖKÇE: HER BİREY BİR ENGELLİ ADAYIDIR

Tuşba Belediye Başkanı Fevzi Özgökçe, ‘3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ nedeniyle bir mesaj yayınladı.

ÖZGÖKÇE: HER BİREY BİR ENGELLİ ADAYIDIR

Her bireyin bir engelli adayı olduğunu belirten Özgökçe, sorumluluk sahibi yerel bir yönetici oluşunun yanı sıra bir insan olarak kendilerine düşen en önemli görevin engellilerin önüne çıkan engelleri ortadan kaldırmak ve bu insanları topluma kazandırmak olduğunu ifade etti. Özgökçe, engellilerin çalışma hayatı, eğitim, sağlık ve sosyal haklardan yeterince yararlanmaları, onların topluma kazandırılmaları, katılımcı ve üreten insanlar haline getirilmelerinin önemli hedeflerinden biri olduğunu dile getirdi. “Engellilerimizin geleceğe güvenle bakabilmeleri ve üreten bireyler olarak kendi kendilerine yeter duruma gelmeleri için kamu kurumları, yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları ve tüm vatandaşlarımız işbirliği içinde olmalıyız.” dedi.

ÖZGÖKÇE: KAMP GİDERLERİNİ ÜSTLENİYORUZ

Kent Konseyi Engelliler Meclisi, 6 Nokta Körler, 6 Nokta Spor Yaşanan Umutlar ile Türkiye Sakatlar derneklerinin Van, Batman, Diyarbakır, İstanbul, Muş, Bingöl, Erzurum, Ağrı, Hakkari, Iğdır ve Hatay illerindeki üyelerinden oluşan 250 engelli ve yakınının ağırlandığı yaz kampı giderlerini bazı kurumlarla birlikte üstlendiklerini dile getiren Özgökçe, belediye olarak sağladıkları imkanların bir lütuf değil, insanlık görevi olduğunu dile getirdi. Aşılmayacak hiçbir engelin olmadığını vurgulayan Özgökçe, “Her türlü engel aşılır. Yeter ki insanların gönlünde ve beyinlerindeki engeller aşılsın. Biz Tuşba Belediyesi olarak engelli dostu bir belediyeyiz. Engelli dernekleri arasında hiç bir ayırım yapmadan tüm yöneticiler ile birlikte hareket ediyoruz. Hiç bir dernek ve engel grubu ayrımı yapmadan bize uzanan eli tutma sorunluluğunu hissediyoruz" diye belirti.

“ENGELLİ KONTENJANI 2013’TE 32 BİNE ULAŞTI”

Engellilerin, sosyal hukuk devleti anlayışı ile sorunlarını göz önüne alarak, tüketen değil, üreten ve bağımsız bireyler haline getirilmesinin en büyük amaçları olduğunu kaydeden Özgökçe, bu anlamda, devlet tarafından engellilere pozitif ayrımcılık yapılarak, engelli istihdamında ciddi artışlar sağlandığını anlattı. Özgökçe, “Tüm Türkiye’de 2002 yılı itibariyle engelli kontenjanında memur olarak çalışan engelli sayısı 5 bin 777 iken, bu rakam 2013 yılı sonu itibariyle 32 bin 021’e ulaştı. AK Parti Hükümetleri tarafından yapılan yasal düzenlemelerle Türkiye çapında engelli isçi sayısı 89 bin 701’e ulaştı. Van’da ise 2013 yılı itibariyle 414 engelli memur ve 352 engelli isçi istihdam ediliyor" ifadelerini kullandı.

ÖZGÖKÇE: ÜZERİMİZE DÜŞENLERİ YAPMAYA HAZIRIZ

Tuşba Belediyesi olarak engellilere yönelik hayata geçirdikleri proje ve hizmetlerle üzerlerine düşen ne varsa yapmaya hazır olduklarını söyleyen Özgökçe, engellilere sahip çıkmak, onların sorunlarının çözümüne katkıda bulunmak ve yaşamlarını kolaylaştırıcı önlemler almanın, insanlık görevleri olduğu anlattı. Başkan Özgökçe, “Sosyal devletin amaçlarından birisi, engellilerin eğitim, sağlık, spor, kültür, istihdam ve rehabilitasyon gibi yaşamsal hizmetlerden yararlanmaları, temel haklarını etkin bir şekilde kullanmalarını sağlamaktır. Engellilerimizin hayata engelsiz bir şekilde katılımlarının sağlanması ve yaşam standartlarının yükseltilmesi için toplum olarak, birey olarak, kurum ve kuruluşlar olarak hepimize ayrı ayrı görev ve sorumluluklar düşmektedir. Belediyemiz her zaman engelli bireylere engelsiz bir yaşam sağlamak için hizmet üretmeyi kendisine görev edinmiştir. Belediye olarak bu insanlarımızın hayatlarını kolaylaştıracak, çözüme ulaşılabilmelerini sağlayacak tüm hizmetleri sunmaya çalışıyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle engelli vatandaşlarımıza sahip çıkmayı bir insanlık görevi olarak görüyor ve bu haftanın engelli vatandaşlarımızın sorunları konusunda hassasiyetin ve bilincin artması temennisiyle, Engelliler Haftasını tebrik ediyor, yaşam sevinci dolu günler diliyorum" şeklinde konuştu.


ŞEHRİVAN

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2014, 17:14
YORUM EKLE