‘SEFER OLUR ZAFER OLMAZ!’

HDP Edremit İlçe Örgütü 1'inci Olağan Kongresi'ni gerçekleşti. Kongrede konuşan HDP İl Başkanı Harun Okay, son dönemlerde AK Partili, MHP'li ve CHP'li siyasetçilerin 'Sen Dersim'e, Hakkari'ye gidemezsin ' sözlerine tepki göstererek "Siz ne kadar da binlerce asker ve polisle Kürdistan illerine gitseniz de size şunu iyi hatırlatırız ki Kürdistan'a sefer olur zafer olmaz" dedi.

‘SEFER OLUR ZAFER OLMAZ!’

HDP Edremit İlçe Örgütü 1'inci Olağan Kongresi'ni gerçekleşti. Kongrede konuşan HDP İl Başkanı Harun Okay, son dönemlerde AK Partili, MHP'li ve CHP'li siyasetçilerin 'Sen Dersim'e, Hakkari'ye gidemezsin ' sözlerine tepki göstererek "Siz ne kadar da binlerce asker ve polisle Kürdistan illerine gitseniz de size şunu iyi hatırlatırız ki Kürdistan'a sefer olur zafer olmaz" dedi.

Edremit'te bulanan bir toplantı ve konferans salonunda düzenlenen kongreye yüzlerce kişinin yanı sıra HDP Van İl başkanı Harun Okay, Edremit Belediye Eş Başkanı Sevil Rojbin Çetin, HDP Gürpınar, İpekyolu, Tuşba, Edremit ilçe eş başkanları ve yöneticileri, DBP Van il ilçe yöneticileri, DBP Edremit ilçe eş başkanı Neriman Urar, Barış Anneleri İnsiyatifi üyeleri, sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı. HDP parti bayraklarıyla donatılan kongre salonuna PKK Lideri Abdullah Öcalan ile PKK'nin öncü kadrolarının posterleri ve PKK-KCK bayrakları asıldı. Kongre özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına yapılan bir dakikalık saygı duruşunun ardından başladı.

ROJBİN: SAYIN ÖCALAN'IN PROJESİ SAHİPLENMELİYİZ

Saygı duruşunun ardından divan seçimine geçildi. Divan seçiminin ardından ilk olarak konuşan Edremit Belediye Eş Başkanı Sevil Rojbin Çetin, Kürt halkının tarihsel direniş kültüründen gelen mücadeleci ruhuyla özgürlük mücadelesini tüm ağır bedellere rağmen büyük bir kararlılıkla yürüttüğünü belirtti. PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın HDP projesinin Türkiye'de yaşayan tüm halkları kapsayan modern demokratik bir oluşum olduğuna dikkat çeken Çetin, bundan kaynaklı HDP Türkiye'deki tüm halkların partisi ve Öcalan'ın projesi olduğundan herkesin fedakarlıkla sahiplenmesi gerektiğini belirtti.

OKAY: KÜRDİSTAN'A SEFER OLUR ZAFER OLMAZ

Ardından konuşan HDP Van il başkanı eş başkanı Harun Okay son günlerde artan IŞİD saldırılarına ve AK Partili, MHP'li, CHP'li siyasetçilerin bölge illerine gidip gidememe konularına dönük görüşlerini bildirdi. Okay: “Kobanê direnişinin 21. yüzyılın büyük kahramanlıklarla dolu destanlarının yazıldığı bir yüzyıldır. Kürt halkının Kobanê direnişini kabullenemeyen AKP hükümeti kendi topraklarından Kobanê'ye yapılan saldırılara göz yumuluyor.” Dedi. Son dönemlerde AKP'li, MHP'li ve CHP'li siyasetçilerin 'Sen Dersim'e, Hakkari'ye gidemezsin ' benzeri söylemlerine tepki gösteren Okay, "Bu gün Türkiye'deki despotik sömürgeci siyaset zihni Kürdistan illerine Dersim ve Hakkari gibi yerlere 'Sen oraya gidemezsin; sen buraya gidemezsin ' diyerek tarihten gelen sömürgeci ceberrut yüzlerini bir kez daha ortaya koyup Kürdistan'ı bir sömürgeden öteye görmedikleri bu söylem ve yaklaşımlarıyla açıkça ortaya çıkmıştır. Biz şunu diyoruz Dersim, Hakkari'ye Davutoğlu, Bahçeli ve Kılıçdaroğlu binlerce polisin askerin eskortluğuyla gidebilirler lakin sonuç itibariyle onlara şunu hatırlatırız ki Kürdistan'a sefer olur zafer olmaz" dedi.

HDP EDREMİT’TE GÜLTEPE İLE HAKAN’A EMANET

Son olarak konuşan DBP Edremit ilçe eş başkanı Neriman Urar da Abdullah Öcalan tarafından Türkiye'nin tüm halklarını kucaklayacak şekilde ortaya konulan HDP projesinin tam anlaşıldığı noktada ileriki dönemlerde Türkiye ve tüm Ortadoğu siyasetini en demokratik bir şekilde temsil edeceğini belirtti. Faliyet ve mali raporların okunmasının ardından tek listeyle gidilen seçimde HDP Edremit ilçe eş başkanlığına Recep Gültepe ile Gülşah Hakan seçilirken asil yönetime Lütfü Bayram, Arzu Dinçer, Ali İlli, Zekiye Kaya, Nesmi Uzan, Metin Çılgın, Dilek Akdağ, Nezir Topçuoğlu, Reyhan Kaplan seçildi. Yedeklere isel Ekrem Çinak, Nefise Hakan, Abdulcebbar Serbest, Siyaset Dinçer, Ömer Turunç, Hadi Erol, Şükrü Tekin, Hacı Bağı, Zeki Aslan ile Hüseyin Erbek seçildi.

Yönetim seçimi ardından konuşan HDP Edremit yeni eş başkanları Recep Gültepe ve Gülşah Hakan kongre komisyonuna ve katılımcılara teşekkür ederek kendilerine verilen görevi layıkıyla yerine getirmek için mücadele edeceklerini aktardı.


ŞEHRİVAN

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2014, 14:42
YORUM EKLE