'ŞİDDET SADECE DÖVMEK DEĞİLDİR'

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddette Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü kapsamında ilçeye bağlı köylerde kadınlarla bir araya gelen Gürpınar Belediyesi Eş Başkanı Yıldız Çetin ve Belediye Meclisi kadın üyeleri kadınlara yönelik yaptıkları açıklamada, şiddetin sadece dövmek olmadığını belirterek, kadına yönelik şiddetin çok yönlü olarak devam ettiğine dikkat çektiler.

'ŞİDDET SADECE DÖVMEK DEĞİLDİR'

Gürpınar'da 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü kapsamında etkinlikler devam ediyor. İlçeye bağlı mahallelerde devam eden etkinliklerde Belediye Eş Başkanı Yıldız Çetin ve Belediye kadın meclis üyeleri katıldı. İlçeye bağlı mahallelerde düzenlenen panel ve sohbetlerde konuşan Belediye Eş Başkanı Yıldız Çetin, kadınlara yönelik şiddetin çeşitliliğine değindi. Çetin, şiddet denilince akla sadece dövmenin geldiğini hatırlatarak, "Oysa şiddet sadece bununla sınırlı değil. Cinsel şiddet, ekonomik şiddet, psikolojik şiddet bunlardan sadece bir kaç tanesidir" dedi. Kadına yönelik şiddetin sadece kadınları olumsuz etkilemediğini hatırlatan Çetin, "Özellikle aile ortamında kadına yönelik uygulanan şiddet kadın şahsında tüm aileyi olumsuz etkiliyor. Aslında kadına uygulanan şiddet, kadın şahsında topluma uygulanan şiddettir" ifadelerine yer verdi.

Şiddeti hoş görmemek gerektiğini de kaydeden Çetin, "Hepimiz alışmışız şiddetin normal görmeye. Aile ortamında, gelenek ve göreneklerde de bunun böyle olması gerektiği belirtilmektedir. Oysa bunun kadar yanlış bir şey yoktur. İlkin şiddet hoş görülüyor, ardından da kadın katliamları, kadın kırımları geliyor. Şiddeti hoş karşılayan anlayış, kadın katliamlarını da hoş karşılıyor. Hatta şiddeti uygulayanlar değil, şiddete maruz kalan kadınlar suçlanıyor. Katleden değil, katledilen suçlanıyor. Geçtiğimiz günlerde İran'da çok acı bir olay yaşandı. Kendisine tecavüz etmek isteyen kadın, rejim tarafından idam edildi. İşin ilginç tarafı, kadın kendi tecavüzcüsüne karşı koymayıp kaderine razı olsaydı, bu kez de zina yapmaktan dolayı yine idam edilirdi. Bu kadar çarpık bir zihniyetle karşı karşıyayız" dedi.

'ŞİDDETE KARŞI HER ALANDA MÜCADELE EDİLMELİ'

Kadına yönelik şiddetin her türlüsüne yönelik mücadele bayrağının yükseltilmesi gerektiğini de belirten Çetin, "Sistemin, kadına yönelik en alçak, en barbar, en vahşi saldırısı bu gün Ortadoğu'da IŞİD şahsında yine Kürt kadınlarına yönelik yürütülmektedir. Kadını köleleştiren, cinsel obje haline getirerek pazarlarda satan bu insanlık dışı yaratıklar, Kürt Kadını'nın salt Kürdistan'da değil, tüm Ortadoğu'da kadın özgürlük mücadelesinin bayraktarlığını yapmasından intikam alırcasına saldırmasına Kürt kadınları yine özgürlük ve direniş bayrağını daha da yükselterek cevap veriyor. Bu gün Rojava'da kadın eksenli çok görkemli bir direniş sergilenirken, orada kadın küllerinden yeniden doğarak tarih sahnesine çıkıyor" dedi. Çetin şöyle devam etti: "Sistemin lağım fareleri olan IŞİD çeteleri yenilmeye ve yok olup gitmeye mahkumdur. Bunu da Kürt kadınları yapacaktır."

Hafta sonu ilçeye bağlı birçok mahallede gerçekleştirilen etkinliklerde kadınlar bir araya geldi.


ŞEHRİVAN

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2014, 10:21
YORUM EKLE