Van'da Mayıs ayında kar! Her yer beyaza büründü...

Van'da Mayıs ayının son günlerinde kar yağdı. Günlerdir kentte etkili olan fırtına, soğuk havalar ve yağışın ardından dün geceden itibaren de kar yağışı başladı..

Van'da Mayıs ayında kar! Her yer beyaza büründü...

Van'da yaklaşık 1 haftadır etkili olan yağmur sabah saatlerinde yerini kar yağışına bıraktı. Özalp ilçesiyle kentin yüksek kesimlerinde etkili olan kar yağışı, hayatı olumsuz etkiledi.

Van- Bahçesaray karayolu geçici olarak trafiğe kapandı. Yaklaşık 1 saat süren ve vatandaşlar da şaşkınlığa yol açan kar yağışı ilçe merkezi ve yüksek kesimleri beyaza bürüdü. Kentte bulunan 3 bin 200 rakımlı Erek Dağı ve çevresi beyaza büründü. Kar kalınlığının 10 santimetreyi geçtiği geçitte, birçok araç ise yolda kaldı. İteklenerek kurtarılan araçlar yollarına devam ederken, vatandaşlar ise bu mevsimde etkili olan karın şaşkınlığını yaşadıklarını söylediler.

 

ÖZALP VE SARAY DA BEYAZA BÜRÜNDÜ

Özalp ilçesinde sabaha karşı etkisini gösteren kar yağışı hayatı adeta durma noktasına getirdi. Her tarafın beyaz örtüyle kaplandığı ilçede, kar yağışına ise en çok çocuklar sevindi. Çocuklar, kartopu oynayarak mayıs ayının son haftalarında karın tadını çıkardı. Çiçek açan ağaçlar ile ekili alanlar kar altında kalırken, çiftçiler olası don olayından korkuyorlar.

 

Van-Hakkari karayolu üzerindeki Güzeldere Geçidi’nde etkili olan kar yağışı işe ulaşımda aksamalara neden oldu. Kar kalınlığının 10 santimetreyi geçtiği geçitte, birçok araç ise yolda kaldı. İteklenerek kurtarılan araçlar yollarına devam ederken, vatandaşlar ise bu mevsimde etkili olan karın şaşkınlığını yaşadıklarını söylediler.

 

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2017, 11:54
YORUM EKLE