Vanlıların tarihi eser merakı!

Geçmişte Bizanslılar, Urartular ve Ermenilerin köylerinde maden işlettiğini belirten Altıntas ve Yaylakonak köylüleri büyük bir umutla madenlerin yeniden açılmasını bekliyor.

Vanlıların tarihi eser merakı!

Orhan AŞAN - Şehrivan


 

Van’ın Bahçesaray İlçesi Altıntas ve Yaylakonak köyleri arasında bulunan Karatepe bölgesinde altın madeninin bulunduğunu ileri süren Sıtkı Teyami, “Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndan ruhsat aldım. MTA Genel Müdürlüğü'ne numune gönderdim. Olumlu sonuç aldım. Ancak Van MTA Bölge Müdürlüğü'nden bir ekip gelip inceleme yaptı. Sadece kayalara bakıp altın değil demir olduğunu söylediler. Ben numunelerin alınıp eritilmesini istiyorum. O zaman sonuç ortaya çıkar” dedi.

Geçmişte Bizanslılar, Urartular ve Ermenilerin köylerinde maden işlettiğini belirten Altıntas ve Yaylakonak köylüleri büyük bir umutla madenlerin yeniden açılmasını bekliyor. 10 yıldan beridir köylerinin yakınında bulunan Karatepe bölgesinde altın arayan ve Türkiye'nin birçok altın madeni işletmesine numune götüren 55 yaşındaki Sıtkı Teyami, bu iddiasını doğrulatmak için dağ taş gezip, numune topluyor.

ALTINI KENDİSİ AYRIŞTIRIYOR

Yıllardır hayalini kurduğu altın madenlerinin gün yüzüne çıkarılarak bölgenin değerlendirmesini isteyen Teyami, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndan da bölgede araştırma yapmak için ruhsat çıkarttı. Dağlardan topladığı numuneleri köye taşıyarak kurduğu ilkel tezgahta parçalayıp yıkayan ve içindeki madeni ayıran Teyami, köylülerden de büyük destek alıyor. İşin önemini anlattığı köylüler de madenin ortaya çıkarılmasını heyecanla bekliyor.

KENDİ İCADI ALTIN ARAMA CİHAZI

Bakır çubukların ucuna taktığı bir mekanizmayla oluşturduğu cihazla altın madenini kayalar arasında arayan Teyami, "Ben yılardır burada altın olduğunu anlatmaya çalışıyorum. Defalarca altın madeni işleten şirketlere numune gönderdim. Kimisi var dedi. Kimisi bana cevap vermedi. Şimdi benim tek isteğim devletin bu işin üzerine ciddi bir şekilde eğilmesidir. Aldığım numunelerden birini MTA Genel Müdürlüğü'ne götürdüm. Bana binde 0.5 oranında altın olduğunu söylediler. Van MTA Bölge Müdürlüğü'nden de araştırılmasını istediler. Van MTA gelip kayalara bakıp altın değil demir olduğunu söyleyip gitti. Bu numunelerin alınıp eritilmesinden sonra benim ne kadar haklı olduğum ortaya çıkacak. Çünkü burada geçmişten kalan ve benim tespit ettiğim 55 maden eritme ocağı var" dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2014, 14:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER