İmkân olunca okuyormuşuz demek ki!

Bölgenin en büyük kitap fuarlarından olan Van Kitap Fuarı 13 Aralık tarihinde güzel bir açılış ve dolu dolu bir programlar kapılarını açtı.

Özellikle son dönemlerde tüm vatandaşlar fuar ve kongre merkezindeki hareketliliğe belirli aylarda gerçekleşen fuarlar ile alışır oldu.

Kitap fuarı da bu hareketliliklerden biri olarak tüm kitapseverlerin ilgi odağı haline gelmenin yanında birçok önemli yazar okur kitlesi ile buluşmuş oldu.

Öte yandan kitap okuma gayesi içerisinde olmayan vatandaşlar bile gezip görmek için gittikleri fuarda kitaplar ile haşir neşir olmaya başladı.

Bir nevi kitaba ilgisi olanın zaten kaçırmayacağı fuar ilgisi olmayanlar için de bir teşvik ve merak unsuru olarak çıktı karşımıza…

Kitap okuma kültürünün çok fazla olmadığı kentimizin okuma alışkanlığı noktasında da Türkiye’deki sıralamasından az çok haberdarsınızdır.

Tahmin edeceğiniz gibi bu konuda durum pek iç açıcı değil.

Ama kitap fuarı sayesinde gördüğüm ve gözlerden kaçırılmaması gereken bir durum var.

Kentte bu konuda oluşan en ufak bir hareketlilik; bu sadece fuar değil, bir yazarın gelişi bile insanların ilgi odağı haline geliyor.

Okuyan, okumayan herkes merak içerisinde bu aktiviteler içerisinde yerini almak istiyor.

Bu da bize gösteriyor ki imkânların elverişli olması halinde, teşvik edici unsurların sayısının artması halinde Vanlılar kitaplardan kaçmıyor.

Ama baktığınızda kitap fuarını ve birkaç özel kuruluşun ayda yılda bir yaptığı birkaç imza gününü saymazsak kentte kitap adına, okuma adına en ufak bir girişim bile söz konusu değil.

Hepsinin yanında zaten vatandaşın gidip kitaba ulaşabileceği bir kütüphane bile yok.

Yıllardır yok…

Depremden sonra geçici bir salonda hâlihazırda hizmet veren halk kütüphanesi bir türlü şu geçici vasfından kurtulamıyor.

İçerisinde bulunan kitapların genelini de depremden sonra bu geçici binaya taşınan ansiklopediler oluşturuyor.

Bir küçümseme yapmıyorum demek istediğim bu binada olan kitaplar da zaten gündemin çok ama çok gerisinde, güncellikten uzak demek istiyorum.

Kütüphane ile ilgili somut bir girişim olmadığı gibi bu konu gündeme gelmedikçe de buna ilişkin ne bir adım atılıyor ne de tek söz söyleniyor.

Üstelik kütüphane olarak değerlendirilebilecek onca alan ve kütüphaneyi dört gözle bekleyen bu kadar insan olmasına rağmen.

Kütüphanenin olmamasının yanında kaderimiz midir bilinmez kentte insanların kitaba rahatlıkla ulaşabileceği kitap evleri sayısı bile yeterli değil.

Özel sektör noktasında da Van’da kitapevleri ile alakalı bir yatırım yok.

Ama kitap fuarı örneğine dönecek olursak imkân oluştuğu takdirde insanlarımız kitaba yönelmesini biliyor.

Yani kütüphanesinin olmadığı insanlarının kitaba doğru düzgün ulaşamadığı bir kentin okuryazar oranının hangi seviyede olduğunu tahmin etmek zor olmadığı gibi bu konuda da hiçbir yargılama yapamazsınız.

Önce yıllardır kavuşulmamış kütüphaneyi bir kurun kendi ayıbınızı örtün;

Sizler imkânları oluşturduktan sonra okumazsak oda bizim ayıbımız olsun.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Onlarca kitapçı ve sahaf dükkânının bulunacağı kocaman bir otantik taş yapı inşa edilmeli.
Onlarca kitapçı ve sahaf dükkânının bulunacağı kocaman bir otantik taş yapı inşa edilmeli. - 4 ay Önce

Vanda 30 bin öğrencisi olan 39 yaşında bir üniversite var. Kent merkezinde sayısı yüzbinleri aşan ilkokul, ortaokul, lise, kurs ve dersane öğrencisi var. Binlerce öğretmen var. Şehir merkezinde 600 bin insan yaşıyor. Genç nüfusumuz ise çok fazla. Şehirde onlarca kafe var, onlarca bar ve oyun yeri var, onlarca internet salonu ve onlarca playstation salonu var. Onlarca iddaa ve ganyan bayii var. Her tarafta, açıkta ( yasak ve suç olmasına rağmen) sigara satan onlarca tezgah var. Var da var. AMA BU KADAR DİNAMİK BİR KENTTE DERME ÇATMA OLMAYAN VE BÜTÜN KİTAPÇILARIN, BÜTÜN SAHAFLARIN İÇİNDE BULUNACAĞI OLDUKÇA BÜYÜK VE OTANTİK " KİTAPÇILAR VE SAHAFLAR ÇARŞISI" BİNASI YOK. ŞEHRİMİZDE MODERN VE OLDUKÇA BÜYÜK BİR ŞEHİR KÜTÜPHANESİ YOK. Bu olur şey mi? İnsana yatırım en büyük yatırım değil mi?

Ali Bilici
Ali Bilici - 4 ay Önce

Hellal olsun size. Çok güzel yazdınız. Bence başka biri yazsaydı sadece kitap fuarına deginirdi ve okuma oranının azlığı vs.
Ama siz gerçekten geniş açıdan baktınız ve halk kütüphanesinden iyi bahsettiniz. Kültür müdürlüğü memurları, bakanlığın ve siyasilerin kendilerine sahip cikmadiklarindan dert yanıyor. Devlet tiyatrosu nun olduğu arsaya pekala kütüphane ve kültür müdürlüğü sığar.