Kavimler göçü

Kavim aynı soydan gelen, töre, dil, ve kültürleri bir olan insan topluluğudur. Aralarında töre, dil ve kültür ortaklığı bulunan, boy ve soy bakımından da birbirine bağlı insan topluluğudur. Yani Kavim halk, topluluk ve ırk demektir.

Kavimden farklı olan Sosyal bir olay olan göç ise, bir topluluğun farklı nedenlerle kendi yurdunu terk ederek başka bir yere gitmesi veya yer değiştirmesidir. Bu yüzden göç eden topluluklar gittikleri yerlerdeki kavim veya topluluklara karşı hâkimiyet mücadelesi vermek zorundadır. Göç eden topluluğun, göç ettiği coğrafyadaki halkı ya hâkimiyeti altına alması ya da onu başka bir yere sürmesi gerekir.

Bilindiği gibi Kavimler Göçü ile birlikte Avrupa Kıtası’nda büyük bir kargaşa yaşandı. Günümüz Avrupa milletlerinin temelleri atıldı. Roma İmparatorluğu, Doğu ve Batı olmak üzere ikiye ayrıldı. Avrupa’da feodalite güç kazandı ve skolastik düşünce gelişti.

İşte bu skolastik düşünde şu an Türkiye’de yaşanıyor. Hani bu geçen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Taksim'de bir araya gelen feminist gruplar, yürüyüş yaptı ya işte buna da bir skolastik düşünce anlayışıdır diyebiliriz. Nedir bu Skolastik Düşünce? Orta Çağ Avrupa’sına egemen olan siyasi, ekonomik, sosyal ve dini sistemdir. Katolik kilisesinin bağnazlığından doğan, baskıcı, karanlık düşüncedir. Araştırma, incelme ve bilimsel faaliyetler yasaktır. Skolastik düşünce dogmalara sıkı sıkıya bağlıdır ve dogmaları açıklamayı öngörür . İşte bu ortaçağ yani cahiliye dönemine dönmek isteyen belli kavimler var. (Feminist, lezbiyen vb.) Adı ne olursa olsun fark etmez uygulamaları tam bir cehalet anlayışı içeriyor.

Hepimiz canlı olarak izledik; 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Taksim'de bir araya gelen feminist gruplar, yürüyüş düzenledi. Yürüyüş esnasında yatsı ezanını duyan grup, tüm güçleriyle ıslık çalıp ezanın sesini bastırmaya çalışarak, büyük bir ahlaksızlığa imza attı. İslam'ın mukaddesatına, İslam'ın son başkenti Payitaht İstanbul'da küstahça saldıranlara ciddi bir tepki verilmedi. Niye bir ciddi tepki verilmez onu da anlamış değilim.

Yürüyüşlerine izin verilen bu marjinal gruplar, her sene daha da cesaretlendirilip, İslam’a hakaret noktasında çıtayı yükseltmeye devam ediyor.

8 Mart'ı İslam'a saldırı saldırı gününe çevirenlerin bu ahlaksızlığı sadece sosyal medyada da büyük tepki topladı. Bu tür eylemler İslami değerlerimizle birlikte, toplumsal ve kültürel ahlakımıza aykırı bir durumdur.

Bu tür düşüncede olanların Gayr-i Müslimlere veya batı kültürüne benzeme ve onların nefsânî hayat tarzlarını taklit etme hastalığı gün geçtikçe artmaktadır. Fikrî ve ahlâkî yozlaşmaların birçoğu, bu tür taklitlerle başlar. Taklit, zamanla alışkanlık ve huy hâline gelir. Sonrasında ise şeklî beraberlik, zihnî beraberliğe, zihnî beraberlik ise zamanla kalbî beraberliğe kadar gider. Bunun içindir ki hadîs-i şerîfte: “Kim bir kavme benzemeye çalışırsa, o da onlardandır.” buyrulmuştur.

Onlar kime benzemek istiyor acaba? Yoksa lut kavmine mi benzemek istiyorlar? Hani Hz. Lut, kavmine demişti: "Alemlerde, sizden önce hiç kimsenin yapmadığı 'fahşayı' (hayasızlığı) mı yapıyorsunuz? Gerçekten siz, kadınları bırakıp, şehvetle erkeklere mi yaklaşıyorsunuz? Doğrusu siz, 'müsrif'(haddi aşan) bir kavimsiniz." Yine Hz. Lut, kavmine demişti ki: Bilakis, cahil bir kavimsiniz." Bu cahil kavmi Allah yerin dibine geçirdi ve Örten, (Lut kavmini) örttü-kapladı. Bu zihniyette olan varlıklar Allahın böyle bir azap etmesini mi istiyor yoksa?

Kim olursanız olun, hangi kavimde veya toplulukta olursanız olun fark etmez bu ezanlar susmaz ve susturulmaz. İslam Şairi Mehmet Akif ERSOY’un dile getirdiği gibi; bu ezanlar, ki şahadetlerin dinin temeli, ebedî, yurdumun üstünde benim inlemeli. Siz isteseniz de istemeseniz de bu ezanlar bu topraklarda okunacaktır. Çünkü bu topraklar bizim toprağımızdır.

YORUM EKLE
YORUMLAR
vanlı
vanlı - 3 ay Önce

eline diline sağlık Allah razı olsun

Mehmet Sıddık Beyduz
Mehmet Sıddık Beyduz - 3 ay Önce

Çok yerinde olmuş mehmet hocam kaleminiz daim olsun.

Ferit AKÇURA
Ferit AKÇURA - 3 ay Önce

Değeri makelerini severek okuyoruz.Rabbim yolunu açık etsin değerli kardeşim.

Muvahhid Gök
Muvahhid Gök - 3 ay Önce

Tebrik ederim Mehmet bey .
Aydınlatıcı makaleler

Feyzi Demirel
Feyzi Demirel - 3 ay Önce

Hocam her zaman ki gibi çok güzel yazı kaleme almissiniz. Kaleminiz her daim güzel yazılar yazsın...

Mahir tutak
Mahir tutak - 3 ay Önce

Evet kardeşim bu saygisizlarin tek meselesi ezan değil.Bu gibiler aile duzenlerine, alın terine,toplum değerlerine de saygı duymazlar .

Hasan Doğrul
Hasan Doğrul - 3 ay Önce

Tşkler hocam